Перейти до основного вмісту

Човен «Україна» покинутий в океанi

16 липня, 00:00

Другого липня український мандрівник, заслужений майстер спорту України, одесит Теодор Рєзвой стартував на човні «Україна» з Нью-Йорка, щоб удруге наодинці перетнути Атлантику на веслах. Перший перехід наш океанський весляр здійснив у 2001 році, коли на човні «Одеса» він пройшов дистанцію у 5 тисяч кілометрів від Канарських островів до Барбадосу за 67 днів. Цього разу, відпливши від Статуї Свободи, він приготувався до тривалої подорожі, та... через 300 кілометрів був зупинений американським судном, яке зірвало грандіозні плани одесита. Адже у разі успішного проходження маршруту Рєзвой би став представником усього лише третьої країни, якому вдалося підкорити Атлантику на човні в обох напрямах.

Український спортсмен став мимоволі жертвою боротьби з тероризмом, передають росiйськi ЗМІ. За словами самого Теодора Рєзвого, на дев’ятий день подорожі, 10 липня, він побачив на радарі, що десь поряд перебуває якесь судно, і зв’язався з ним по радіо, повідомивши, що прямує до Франції. Потім він почув ніби жартома кинуту фразу: «Чому ми повинні допомагати французам, якщо вони нас не люблять?» Через деякий час він побачив, з ким спілкувався — до шлюпки наблизився фрегат, передає ІТАР-ТАРС.

На «Україну» спустилися американці, ретельно її оглянули. Все, що вдалося знайти на борту невеликого човна, — сигнальні ракети і звичайний ніж, які були конфісковані. Теодора ж підняли на борт фрегата і обшукали. Цікаво, чиїм це національним інтересам зашкодив Рєзвой і про який тероризм може йтися у відкритому океані?! А човен «Україна» просто покинули. На жовтневій прес-конференції у Києві, коли перехід був ще тільки в планах, Теодор розповів журналістам, що його судно коштує близько $100 тисяч. Порівняно з «Одесою» у човна був новий дизайн, більша кількість різноманітної техніки... Таким чином, подорож було зірвано. Далі — більше. 11 липня Рєзвого доставили в поліцейську дільницю Салема, штат Массачусетс, де досвідчені сищики довго розпитували українця на предмет участі в терористичних організаціях.

Утім, українського спортсмена не зупиняють невдача і збиток у $100 тисяч і він збирається повторити спробу приблизно через рік. Рєзвой знову намагатиметься повторити свій маршрут, який є з одного боку класичним, з другого — одним із найнебезпечніших. 1896 року американці норвезького походження Харбо і Самюелсон пішли цим маршрутом, відгукнувшись на пропозицію однієї з газет, яка пообіцяла сміливцям $10 тисяч. Довжина маршруту по прямій становить 3352 милі. Головною небезпекою фахівці називають порівняно короткий період між весняними айсбергами та осінніми штормами, в який треба укластися весляреві. Якби український спортсмен успішно досяг європейського берега, його перехід, за статистикою, мав би стати сотим успішним перетином океану на веслах.

Свій нинішній перехід Теодор присвячував рятівникам, загиблим під руїнами Всесвітнього Торгового центру в Нью-Йорку.

Дещо іншої версії події поки що дотримується українське МЗС. Заступник начальника прес-служби МЗС України Олександр ГОРЬКОВ сказав учора «Дню», що за повідомленням Генерального консульства України в Нью-Йорку, Теодор Рєзвой відплив на весловому човні від місцевого яхт-клубу. Через кілька днів у Рєзвого погіршився стан здоров’я, мандрівник відчув гострий біль. 10 липня він попросив допомоги у корабля ВМС США, ракетоносія «Доллі». Рєзвого підняли на борт корабля і надали необхідну медичну допомогу. За словами українця, під час спроби підняти човен на борт його було серйозно пошкоджено, після чого американські військові залишили плавзасіб на воді. Повідомляється, що моряки, перед тим як залишити човен, зняли з нього прилади супутникового спостереження, які фіксували його місцезнаходження. 11 липня Рєзвого доставили до американського порту Салем, Массачусетс. Стан здоров’я українця задовільний. Претензій до моряків Теодор Рєзвой не має.

Це офіційна версія Генерального консульства України в Нью- Йорку. Інформації від Рєзвого поки що немає. Дружина мореплавця Людмила Рєзва повідомила кореспонденту «Дня» Олені АСТРАХОВИЧ схожу версію, однак наголосила, що човен Теодора обшукували з особливою ретельністю, навіть за допомогою водолазів. Радіомаяки йому повернули на березі, однак тепер знайти без них човен на просторах океану буде вкрай складно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати