Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Чи буде повертатися власність?

23 липня, 00:00
41-річний мешканець Харкова Євген Любарт, вважаючи себе прямим нащадком волинського князя Любарта, який у ХІV столітті спорудив Луцький замок, заявив претензію на цей грізний бастіон як своє родинне майно.

Чи спроможний хтось через більш як 600 років після смерті князя Любарта засвідчити свої права спадщини на грандіозну вікову споруду, загальнонародний статус якої ніколи ні в кого не викликав жодних питань? Наукові співробітники Луцького історико-культурного заповідника, центром якого і є Луцький замок, вважають, що таких шансів дуже мало.

Литовський князь Любарт, одружившись із княжною Бушею — дочкою останнього володаря Волинського князівства з роду Данила Галицького — Льва Юрійовича, — 1340 року успадкував титул удільного князя і став повноправним владарем Волині. Лучани справді прийняли Любарта до своєї княжни з умовою, що право на майно, в тому числі замок (невдовзі збудований князем фактично заново), перейде до їхніх дітей і подальших прямих спадкоємців. Це передбачалося і литовсько-руським правом, чинним у ті часи. Однак шлюб князя Любарта і княжни Буші був бездітним. Княгиня скоро померла. Князь одружився вдруге, взяв собі за дружину княжну ростовську, «сестричну» Симеона Гордого Московського. Від цього другого шлюбу Любарт уже мав спадкоємця — сина Федора.

Судячи з листа Євгена Любарта до дирекції Луцького історико-культурного заповідника, він налаштований рішуче боротися за свою гіпотетичну спадщину. Зокрема, він наголошує, що «питання про вступ у спадкоємство розглядатиметься судом України за нинішнім законом і у відповідності з Конституцією України, а не за законами 1400 року». Припустімо, що йому вдасться довести свою спорідненість із древнім волинським князем. Чи не стане це юридичним прецедентом?

— Ця справа юридично безперспективна, — впевнено заявляє начальник управління юстиції у Волинській області Віктор Кравчук. — Законодавство України не передбачає права на подібну спадщину.

Отож Луцький замок скоріше так і залишиться унікальною пам’яткою старовини, всезагальним безцінним набутком історії. А нащадки князя Любарта — справжні чи вдавані — в будь-якому випадку матимуть законне право пишатися своїм уславленим предком, який залишив після себе в Луцьку величний замок і добру пам’ять, що пережила віки.

ДОВIДКА «ДНЯ»

В Україні ще й тепер немає універсального закону щодо повернення вилученого державою майна. Відповідний проект, що відноситься швидше до політичної, ніж до законодавчої сфери, так і не пройшов випробування в парламенті. Хоча відомі випадки повернення майна реабілітованим громадянам, тобто колишнім «політичним». Справи ці з розряду найскладніших. Адже часто націоналізація приватного майна відбувалася чиєюсь «більшовицькою волею», без складання будь-яких документів, судових розглядів. За словами кандидата юридичних наук Володимира Десятника, директора юридичної компанії «УКРПРАВО», відшукати шляхи для реституції в кожному конкретному випадку можна й сьогодні. Тим паче що час не звільнив державу від відповідальності за порушення прав своїх громадян, що ще й досі триває.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати