Перейти до основного вмісту

Чи не "наривається" Кабінет Міністрів на власну відставку?

13 січня, 00:00
Чи не "наривається" Кабінет Міністрів на власну відставку? Ірина ПОГОРЄЛОВА, спеціально для "Дня"

9 січня український прем'єр Валерій Пустовойтенко заявив, що Кабінет міністрів може чудово обійтися без допомоги парламенту і самостійно затвердити свою програму дій, якщо цього не зробить Верховна Рада.

Вже наступного дня Олександр Мороз, перебуваючи з робочою поїздкою в Черкасах, заперечив главі уряду. Він назвав заяву Пустовойтенка "неконституційною" і пригрозив Кабмінові відставкою, якщо його програма не буде схвалена Верховною Радою. При цьому він зазначив, що згадана програма "досі остаточно не готова", повідомляє "Інтерфакс-Україна".

О. Мороз натякнув, що склад уряду може не змінитися після виборів. На його думку, на це вплине розклад сил у новому парламенті.

КОМЕНТАР

У дискусії про програму уряду йдеться, звісно, не про тлумачення конституційних норм. Тут усе досить визначено: парламент сам позбавляє себе права відправити уряд у відставку протягом року з моменту затвердження його програми. До цього моменту, а також після закінчення року - ВР має право оцінювати діяльність Кабінету міністрів і давати будь-які, в тому числі й негативні оцінки. Думається, що прем'єр В. Пустовойтенко чудово вивчив ці тонкощі конституційної процедури. А нескінченне відкладання представлення програми КМ до парламенту може бути розраховане тільки на цейтнот у діяльності законодавців.

Нагадаємо, що у розпал бюджетного процесу глава Верховної Ради вже висловив своє особисте небажання доводити країну до урядової кризи напередодні парламентських виборів: очевидно, його непокоїло те, що у пік передвиборної кампанії відсутність вищого виконавчого органу може створити той короткочасний, але небезпечний "вакуум" влади, що спричинить неконституційні спокуси у глави держави. Ймовірно, нинішні провокаційні заяви прем'єра ще залишають сумніви, чи з власної волі глава уряду "наривається" на відставку Кабінету міністрів, чи його підштовхують з адміністрації Президента. Але безперечне інше: у черговий раз парламентові влаштовують перевірку на дієздатність. Залишається дивуватися, до якої міри нічого не вчить досвід власних провалів самих "перевіряючих".

До речі, натяк спікера на те, що склад уряду може зберегтися і після виборів, ще не скасовує можливості усунення з керівництва Кабінету міністрів особисто В. Пустовойтенка і не дуже численної його власної команди - зміна ж прем'єра гарантована фактом вотуму недовіри урядові з боку Верховної Ради. І шанси навіть дуже миролюбно налаштованої НДП - зовсім незначні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати