Перейти до основного вмісту

Чи вдарить по Україні рубль, що падає?

29 травня, 00:00
Яна МОЙСЕЄНКОВА, Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»    Сьогодні вранці Нацбанк знову підняв ставки: ломбардну — з 50% до 56%, облікову — із 45% до 51%.

Голова НБУ Віктор Ющенко, відклавши свою поїздку до Угорщини, на вчорашньому брифінгу в Нацбанку заявив: ставки піднялися із «психологічної» точки зору, тобто на всякий випадок.

На думку В. Ющенка, сьогоднішня ситуація на російському фінансовому ринку, де підняли ставку рефінансування з 50% до 150%, «далека» від стану справ в Україні. Учора ж Кабінет Міністрів і Національний банк оприлюднили спільну заяву, в якій мовиться, що «фінансова ситуація в Україні залишається складною», але все буде добре, оскільки, користуючись улюбленою фразою Президента, все під контролем. Головне ж, твердить В. Ющенко, не допустити паніки. Особливо зважаючи на те, що 10 червня очікується черговий приїзд в Україну місії Міжнародного валютного фонду.

У цих ракурсах досить цікава така деталька: тиждень тому голова НБУ на прохання прокоментувати неофіційну інформацію про його бажання піти у відставку відповів стисло: «Спростовувати не буду».

Друге за травень підвищення Центробанком Росії ставки рефінансування справило на валютно-фінансовому ринку враження бомби, що розірвалася. Українських експертів насамперед турбувало питання: як відреагує на цю подію Нацбанк України?

Радник голови НБУ Віктор Лисицький висловив «Дню» особисту думку: стрибок ставки рефінансування в Росії — наслідок імпульсивного рішення, що було прийняте після виходу курсу рубля з меж валютного коридору. Ситуація в Україні інша, і вживати аналогічні заходи немає необхідності. Лисицький вважає, що в нас немає капіталів, які могли б втекти до Росії, а тому підвищення облікової ставки НБУ втричі «нічого не дасть» Україні.

Однак у фінансово-торгових колах не вважають, що російська буря мине для України без наслідків. Заступник голови координаційної ради об’єднання підприємців «Нова формація» В’ячеслав Кредисов стверджує, що всі процеси, які відбуваються в Росії, позначаються на економіці нашої країни, і після підвищення там ставки рефінансування можливе перетікання туди інвестиційного капіталу. Ця обставина спричинить підвищення облікової ставки в Україні. Щоби зберегти привабливість нашого інвестиційного ринку, тут, за його словами, підуть на аналогічні дії.

Кандидат економічних наук, президент компанії «Кінто» Сергій Оксанич вважає, що нинішня ситуація сприятиме урядові, котрий зможе на виправдання своїх прорахунків наводити несприятливі зовнішні обставини, тобто звалювати провину на сусідів. Однак інфляційний стрибок, на думку С. Оксанича, малоймовірний.

Експерт «Дня» доктор економічних наук Олексій Плотников прогнозував, що НБУ перегляне ставку рефінансування, хоча й не в таких масштабах. На думку О. Плотникова, криза в Росії різко не позначиться на економіці України. Не буде й обвалу курсу гривні.

Деякі експерти вважають, що від підвищення ставки рефінансування в Росії та неприйняття відповідних заходів в Україні виграють вітчизняні експортери. Заступник генерального директора зовнішньоекономічної корпорації «Тяжмашімекс» Євген Козик вважає, що наївно думати, що збереження ставки в Україні дає експортерам якісь переваги. На його думку, ставку в Україні підвищувати не треба, але зробити це буде дуже складно, оскільки 70% торгового балансу України припадає на Росію.

Відомий економіст, президент асоціації «Укрконсалтинг» Олександр Пасхавер відзначив, що підвищення ставки рефінансування звичайно проводиться для того, щоб «зробити «важчими» кредити. Мікроекономіці нині важко, буде ще важче». Якби підвищена ставка рефінансування протрималася довго, скажімо рік, то, за словами О. Пасхавера, населення відчуло б великий тягар щодо заробляння грошей. Але завтра ще нічого не повинно бути — ось моя відповідь, закінчив Пасхавер.

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко зазначив, що фінансова криза в Росії є однією з елементів початку передвиборних баталій. Нинішнє керівництво уряду «промацали» спочатку політично, а тепер — фінансово. На цьому добре заробили імпортери, та головне значення того, що відбулося — це іміджевий тиск на нинішнього прем’єра й піднімання колишнього.

Тим часом міністр фінансів України Ігор Мітюков заявив, що криза в Росії «може мати непрямий вплив» на ситуацію в Україні й негативно позначиться на окремих інвесторах, які залишать тутешній ринок цінних паперів.
 
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати