Чи візьме парламент паузу,
Можливо, лише в Русі були розчаровані результатом свого кандидата Юрія Костенка — 212 «за» при голосуванні. Решта «здогадувалися», що результат буде хорошим, але недостатнім. «Пристойна» кількість голосів у кожного кандидата, чиїм він не був би, за допомогою цілком обгрунтованих припущень пояснюється просто: «Громада», сприяє збереженню обличчя кожного представника будь-якої зі сторін, проте «вдумливо» регулює процес необрання, нагромаджуючи при цьому особистих боржників. Приміром, тим часом як за Костенка не голосували 10 — 15 членів НДП і 5 — 6 «зелених» — «Громада» покриває «недовкладення», пам’ятаючи при цьому, що Рух, як раніше й комуністи, і соціалісти-селяни, і частина НДП й інші зобов’язані будуть пригадати, що «за позику віддяка».
Виходячи з цього, дехто схильний припускати, що «Громаді» вже час висувати свого кандидата, позаяк у неї на «гачку» (причому у вигляді підписаних двосторонніх протоколів про взаємодію) досить голосів... Цікаво, чи не це спонукало Леоніда Кучму терміново закликати до себе лідерів восьми фракцій перед черговим висуванням кандидатів? Дехто з запрошених, вирушаючи на Банкову, не сумнівався: мета зустрічі — й далі баламутити ситуацію. Оскільки Президенту, котрий вирішив указами протягом місяця реформувати економіку країни, потрібно ще трішки часу, аби виконати решту пунктів меморандуму уряду для отримання великого кредиту. Якщо, приміром, у вівторок спікера оберуть — над уточненим бюджетом-98 нависає загроза у вигляді конституційної цікавості законодавців. А ні «реформатору», ні кабінету Пустовойтенка (й НДП?) це зовсім ні до чого... Є також інший варіант: якщо певні кола переконали Кучму в необхідності та прохідності Віктора Медведчука, вихід на авансцену якого очікується... Проте можна передбачити, що інші певні кола, які без ентузіазму сприймають цю перспективу, зроблять усе, аби не випустити з рук звання «опори Президента». Песимісти навіть передрікають, ніби «з правого боку» почнеться велика підкилимова бійка під умовною назвою «НДП проти холдінгу» (для тих, хто не зрозумів: щось на кшталт СТБ проти «1+1» і навпаки) за участю Руху, який передбачає «кидалівку», але поки що не докумекав, з якого боку. Окремі, скажемо так: неінтернаціональне висловлювання окремих знов-таки керівників двічі народної фракції, свідчать, що коли Кучмі й удасться погасити вияви нелюбові колишніх радянських комсомольців до нинішніх керівників різних всесвітніх конгресів — то ціною великих зусиль. І ненадовго...
Лідери фракцій, повернувшись від Президента, ставили в розмовах із пресою різні акценти. Володимир Марченко (ПСПУ) повідомив, що Президент висловив думку про те, що працювати з Морозом йому було дуже й дуже важко. У відповідь на жорстку пікіровку Мороза Леонід Кучма парирував, що є цілий спектр кандидатур (він назвав Кравчука, Плюща, Медведчука й Костенка), проти котрих він не заперечував. «Мені здається, Президент був щирий», — заявив Володимир Марченко. Павло Лазаренко («Громада») на запитання кореспондента «Дня»: «Кого будемо обирати — Медведчука чи Бандурку», — відповів: «Першого». Євген Марчук (СДПУ(о)) заявив пресі: «Деякі фракції підтримали пропозицію про те, що немає сенсу постійно голосувати, і потрібно зробити паузу, аби подивитися, як можна змінити Регламент, бо Регламент за своєю природою не відповідає складу нового парламенту. Зрештою, я вніс пропозицію про те, що ми ще не вичерпали наші домовленості, які були й між чотирма, і між вісьмома фракціями. Наша сторона має намір висувати нові кандидатури, зокрема СДПУ(о) пропонує Віктора Медведчука. Я прихильник того, щоб фігури, котрі пройшли результативний «мінус» при голосуванні, вже не висувалися. Ми, таким чином, змогли б розчистити шлях для нових. Усі розуміють, що першочергове значення мають домовленості. Виходячи з наших консультацій, я знаю ряд варіантів, які перебувають у роботі й можуть дати позитивний результат. Коли їх буде реалізовано, то на цьому тижні ми вже можемо мати спікера. Правда, для декого з політичних лідерів такий варіант буде неприємним, і, можливо, нам доведеться пережити істерику з боку цих лідерів, але це можна пережити, враховуючи, що буде обрано спікера ВР. А якщо за два дні ми не домовимося й не вийдемо на результативне голосування, то нам доведеться брати паузу не на три дні, а на один-два. І тоді радикально вирішувати і проблеми Регламенту, і статус рад фракцій і самих фракцій».
P.S. О 18-00 знову почалося: Журавський з НДП висунув свого сусіда Черновецького, комуністи — Симоненка... За дверима президії консультувалися Матвієнко, Симоненко, Лазаренко й Мартинюк — можливий 1-й заступник при спікері Бандурці від НДП.