Чи випередить Світовий банк МВФ?
На запрошення Президента України Леоніда Кучми вчора до Києва прибув президент Світового банку Джеймс Вульфенсон. Під час візиту, який триватиме до 6 жовтня, пан Вульфенсон ознайомиться з ходом економічних реформ і обговорить перспективи подальшого співробітництва між Світовим банком та Україною. Одна з сьогоднішніх зустрічей глави СБ пройде у корпорації «Квазар- Мікро», яка виступила з ініціативою створення Української Хай- Тек Зони для українських розробників програмного забезпечення та інтернет-технологій.
Після того як можливість поновлення в цьому році програми розширеного фінансування МВФ стала нереальною, Україна покладає особливі сподівання на кредитування з боку Світового банку. І ці розрахунки мають під собою підстави. Досить сказати, що прийнята Радою директорів Світового банку стратегія допомоги Україні на 2001—2003 роки передбачає як варіант можливість допомоги незалежно від МВФ — щоправда, за «песимістичним сценарієм». Не виключено, що незабаром Світовий банк перестане бути залежним від того, як розвиваються відносини між Україною та МВФ. Як заявив днями перший віце-прем’єр Юрій Єхануров, керівництво МВФ рекомендує Світовому банку відновити фінансування України, не пов’язуючи його з поновленням програми EFF.
Вже цього року Україна може розраховувати на отримання останніх $70 млн. за проектом реструктуризації вугільного сектора (в рамках цього проекту Україна вже отримала $230 млн.). У цей час у Києві працює місія Світового банку за іншим проектом — розвитку експорту, який реалізовується спільно з Укрексімбанком. До 20 жовтня експерти Світового банку проаналізують кредитні позики, надані в рамках проекту Укрексімбанком, а також обговорять з урядом України питання про реструктуризацію банку і стратегію його розвитку.
Безперечно, під час візиту пана Вульфенсона йтиметься про надання Україні Програмної системної позики, що можливо у разі виконання умов «базового сценарію». Уряд України вже створив міжвідомчу координаційну раду для забезпечення координації і контролю за ходом підготовки і реалізації проекту ПСЗ.
КОМЕНТАРІ
Ярослав ЖАЛIЛО, президент Центру антикризових досліджень, кандидат економічних наук:
— Поновлення співробітництва із Світовим банком виглядає реальніше, аніж з МВФ, уже хоча б тому, що воно грунтується на абсолютно конкретних проектах, які передбачають інвестування певних галузей. Тому кредити Світового банку не так жорстко прив’язані до політичних вимог. До того ж співробітництво зi Світовим банком є для економіки України більш продуктивним, стратегічно важливим та економічно безпечним. Перспективи продовження кредитування Світовим банком сьогодні видаються позитивними, хоч однозначно говорити про успіх майбутніх переговорів поки рано. Очевидно, обговорення почнеться з песимістичного сценарію, проте це не виключає того, що будуть знайдені якісь проміжні варіанти.
Віталій МАРГУЛІС, генеральний директор асоціації «Укрконсалтінг»:
— У мене склалася думка, що фахівці Світового банку реальніше оцінюють нинішню ситуацію України і прагнуть надати дійову допомогу. Контакти зі Світовим банком можуть стати більш продуктивними, аніж з МВФ. Незважаючи на певну залежність від МВФ, Світовий банк проводить самостійну політику надання фінансової допомоги, це видно навіть із стратегії, що передбачає два варіанти. Результати переговорів з паном Вульфенсоном, очевидно, будуть сприятливі для нас.
Олексій ПЛОТНИКОВ, доктор економічних наук:
— Теоретично можливе продовження співробітництва зi Світовим банком навіть за умов, коли МВФ з Україною не працює. У той же час, як відомо, Світовий банк нещодавно оцінив десятиріччя економічних реформ в Україні як «втрачене». Тому важко сказати, як надалі відбуватиметься співпраця України зі Світовим банком, однак про те, що будуть переглянуті підходи, терміни та інші складові програми, можна говорити з упевненістю. Скоріше всього, Світовий банк не буде йти жорстко у фарватері МВФ. Виходячи з того, що оптимізму у взаємовідносинах з МВФ немає, втішним є хоча б те, що Світовий банк може самостійно будувати свої програми співробітництва з Україною. З урахуванням того, що останній песимістично оцінює те, що відбувається в Україні, я не думаю, що він виділить якісь великі суми. Пан Вульфенсон — кваліфікований фахівець, знавець різних трансформаційних економік, він далекий від недоречної захопленості і реально оцінює сутність процесів, які відбуваються в Україні.