Декілька причин для оптимізму
Гідно відсвяткувати 16-у річницю українського флоту не завадили навіть дикі витівки севастопольських депутатів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080708/4117-1-1.jpg)
Минулими вихідними в Севастополі відсвяткували 16-річчя з дня створення ВМС України. У неділю 6 липня на кораблях і у військових частинах Військово-Морських сил відбувся урочистий підйом Військово-Морського прапора України і прапорів розцвічування. Свято на Графській пристані й площі Нахімова почалося рано вранці. Командуючий Військово-Морськими силами Збройних сил України віце-адмірал Ігор Тенюх і високопоставлені гості вийшли на катері в Севастопольську бухту, де відбувся парад кораблів українського флоту. Парад приймав міністр оборони України Юрій Єхануров. Командування флоту, представники органів влади Севастополя, почесні гості й представники шефських делегацій усіх областей України поклали вінки та квіти до Меморіалу героїчним захисникам Севастополя 1941—1942 років, після чого відбулося урочисте проходження особистого складу Севастопольського військово-морського інституту, а на Морському вокзалі — огляд кораблів, озброєння та військової техніки.
Свої привітання українським військовим морякам цього дня надіслали Президент України Віктор Ющенко, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк. Юрій Єхануров зазначив, що керівники держави вживають заходів, щоб поліпшити фінансування й забезпечення ВМС України. Він сподівається, що цього тижня парламент прийме зміни до державного бюджету на поточний рік, де на потреби Збройних сил України буде додатково передбачено два мільярди гривень. «Збройні сили загалом отримали всі матеріальні ресурси, які були заплановані на перше півріччя. Але їх було дуже мало. У держбюджеті на 2008 рік для Мін оборони передбачено понад 9,4 млрд. грн. — поінформував міністр оборони. — Але в другій половині року значна частина бюджету Міноборони буде направлена на розвиток саме українського флоту, адже 2008 рік визначений роком ВМС...» Він повідомив, що разом із тим Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді збільшити фінансування Міністерства оборони на 12 млрд. гривень — з 9,9 млрд. до 21,9 млрд. гривень 2008 року, а Президент Віктор Ющенко своїм указом доручив Кабміну збільшити фінансування Міноборони 2008 року на 17,4 млрд. гривень.
ІСТОРІЯ ВМС УКРАЇНИ ЩЕ НЕ НАПИСАНА
Насправді, багато істориків затверджує, що українські моряки мають усі підстави святкувати і 90-річчя, і навіть 300 річчя українського флоту. Однак у русифікованому Севастополі навіть найменша згадка про історію українського флоту викликає різкі протести, які організовують депутати Севастопольської міської ради. Ще на початку квітня нинішнього року депутати міської ради заявили, що не дозволять встановити на Графській пристані, де за традицією встановлюються пам’ятні дошки на честь військово-морських подій, табличку на честь 90-річчя підняття жовто- блакитних українських прапорів у 1918 році. Вони мобілізували партійні та громадські організації Севастополя й Криму на акції протесту.
«Установка дошки на Графській пристані — це черговий етап «війни пам’ятників». У цьому потрібно розглядати політику влади України витравити все російське, нав’язати все українське. Але лише міська рада може давати дозвіл на установлення пам’ятників і пам’ятних дошок. Тим більше в такому історичному місці. Ми це питання підійматимемо на позачерговій сесії міської ради», — заявив лідер севастопольської організації ПСПУ депутат міськради Євген Дубовик.
А 4 липня депутати міської і районних рад Севастополя вже самі завадили спробі встановити прапор Військово-Морських сил України на Графській пристані міста в рамках підготовки до святкування Дня ВМСУ.
5 липня міські депутати організували новий штурм Графської пристані. Вони втретє (!) зірвали і втопили в морі табличку, яку українські військові намагалися встановити на Графській пристані на честь 90-річчя підняття прапорів над кораблями Чорноморського флоту.
Відділ у справах друкування та інформації Севастопольської міської державної адміністрації розповсюдив повідомлення, де зазначається, що правоохоронним органам Севастополя у зв’язку з інцидентом щодо меморіальної дошки доручено вжити необхідних заходів для відновлення й підтримки громадського порядку. «Винних у розпалюванні протистояння і псуванні міського майна притягнути до відповідальності згідно із законом. Нині вже затримані два пікетники», — підкреслено в повідомленні. Сергій Куніцин повідомив журналістам, що «командування Військово-Морських сил України — ініціатор установлення пам’ятного знака — отримало в законному порядку всі необхідні для цього узгодження, в тому числі й Державної служби з питань національної культурної спадщини, і формально мало право приступати до монтажу дошки». До речі, як учора повідомив glavred.info з посиланням на прес- службу МВС, слідче управління Управління Міністерства внутрішніх справ у Севастополі порушило кримінальну справу за фактом зриву зі стіни Графської пристані в Севастополі пам’ятної дошки на честь 90-річчя підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту. Справа порушена за частиною 3 статті 296 Кримінального кодексу (здійснення хуліганства особою, яка раніше була судима за хуліганство або порушення громадського порядку, що пов’язане з опором представнику влади або представнику громадськості, які виконують обов’язки з охорони громадського порядку, або інших громадян, які припиняють хуліганські дії). Створена слідчо-оперативна група, проводяться слідчі й оперативно-розшукові заходи зі встановлення організаторів і активних учасників протиправних дій.
«ВИ — МАЙБУТНЄ ВМС УКРАЇНИ...»
Напередодні 16-річчя ВМСУ в Севастопольському військово-морському інституті відбувся черговий випуск офіцерів. Віце-адмірал Ігор Тенюх у своєму вітальному слові до лейтенантів, зокрема, зазначив, що саме для молодих офіцерів «Україна почала будівництво нового сучасного корабля класу корвет. Саме на цих кораблях служитимете ви».
Командуючий ВМС України в інтерв’ю журналістам заявив, що українські моряки сповнені оптимізму: «Свято зустрічаємо в розпал навчального року, в розпал виконання завдань, що поставлені перед флотом. Одна з яскравих сторінок наших буднів — участь фрегата «Гетьман Сагайдачний» в антитерористичній операції «Активні зусилля» в Середземному морі. Цими днями корабель перебуває на черговому бойовому патрулюванні з переходом у порт Хайфа.
Другим визначальним показником є успішне проведення першого етапу командно-штабних навчань «Морський вузол-2008» під керівництвом начальника Генерального штабу, Головнокомандуючого ВР України. Третя складова хорошого настрою — відновлення технічної готовності кораблів. Ми провели середній ремонт фрегата «Гетьман Сагайдачний». Нині на виході з дока — корабель управління «Славутич». Також поставлений на ремонт з метою підготовки до участі в другій фазі командно-штабних навчань «Морський вузол» середній десантний корабель «Кіровоград». На наступний рік намічені ходові випробування підводного човна «Запоріжжя». Для закінчення її ремонту уряд виділив 17 мільйонів гривень, 7 мільйонів з яких уже освоєні.
Співробітництво з флотами інших держав — один із головних напрямів діяльності ВМС України, — зауважив Ігор Тенюх. З 14 липня в нас починаються міжнародні україно-американські навчання «Сі бриз-2008», до участі в яких запрошені моряки 15 держав. Ці навчання проводяться дуже інтенсивно, зі щорічним збільшенням завдань.
Наступне відповідальне вчення — БЛЕКСІФОР. Щорічно, два рази на рік відбувається активація міжнародних сил країн Причорномор’я. Цього року керівництво силами БЛЕКСІФОР переходить Україні. У травні відбулася в Партеніті зустріч командуючих ВМС країн, що входить в БЛЕКСІФОР. Там пройшла плануюча конференція з передачі командування ВМС України. У серпні ця передача буде здійснена.
Активну участь наші моряки беруть і в низці інших навчань. Наприклад, тих, що відбулися в Данії на початку травня з пошуку й порятунку людей на морі, де були офіцери з Центру аварійно-рятівних і пошукових робіт ВМС України. Крім того, велика кількість наших офіцерів проходить стажування й навчання в США, Канаді, Франції, Італії, на кораблях Великої Британії, США, Туреччини, Румунії. До речі, офіцери з деяких цих країн також проходили стажування на наших кораблях.
Цей рік за рішенням міністра оборони оголошений роком ВМС України. Ми маємо першочергове забезпечення фінансування потреб флоту. Головне полягає в тому, що активно продовжується відновлення технічної готовності кораблів. У нас у запасі ще півроку й за відповідного фінансування програму відновлення технічної готовності кораблів постараємося виконати, повідомив Ігор Тенюх.