Перейти до основного вмісту

Декілька причин голосувати за Юлію Володимирівну

21 січня, 00:00

Чи наздожене Тимошенко Януковича? Мабуть, на сьогодні це найактуальніше питання. 10-відсотковий розрив нависнув, як дамоклів меч. У БЮТі бадьоряться, обіцяють об’єднання «демократичного» електорату й розповідають про знаменитий фінішний ривок Тимошенко, але демонструвати нестримний оптимізм стає все важче.

У другому турі, на думку багатьох соціологів, очікується фотофініш. Розрив буде мінімальний. Показники обох претендентів виростуть приблизно однаково. І все-таки деякі соціологи віддають перемогу 7 лютого Вікторові Януковичу (втім, наші соціологи часто помиляються).

Насправді до Юлії Тимошенко є теж дуже багато питань. Перше, це її список, в якому знайшлося місце такому персонажу, як Лозинський. Але при цьому її «жахливий» список не висловлювався за визнання Південної Осетії та Абхазії. У критичний момент протистояння Росії і Грузії Тимошенко вважала за краще відмовчатися. Але вона не підігравала Кремлю, як це зробив Янукович. Причому зробив це незграбно, по-холуйському...

Другий момент — це колективна безпека. Хоча Тимошенко через кон’юнктурні міркування і не агітує за НАТО, але вона підписала «лист трьох». Тому є надія, що політика безпеки не стане для неї розмінною монетою.

І третє — це гуманітарне питання. Зовсім недавно Віктор Федорович прохопився, що, мовляв, не було ніякого Голодомору, а «голод був скрізь». Фракція Тимошенко проголосувала за закон про Голодомор — геноцид.

2004 року Тимошенко не голосувала за горезвісну політреформу. Це також можна поставити їй за заслугу. Хоча в цьому плані Юлія Володимирівна не завжди демонструє послідовність. То вона за парламентську республіку, то за президентську...

«День» уже писав, що 7 лютого багато хто голосуватиме не за Тимошенко, а проти Януковича. Та все ж ми попросили наших експертів назвати п’ять причин, чому варто голосувати за Тимошенко. Щоправда, один із експертів зміг назвати лише три. Але це, погодьтеся, теж немало.

Леонід КРАВЧУК, перший президент України:

— По-перше, якщо ви звернули увагу, європейська спільнота заявляє, що Україна може претендувати на вступ до ЄС та НАТО за трьох умов: економічної, політичної стабілізації, боротьби з корупцією. Якщо Україна не доб’ється цих трьох факторів, то вона не може навіть думати про євроінтеграцію. Ось така була заява самого Європейського союзу. Тож я ставлю перше питання: хто реально сьогодні бореться з корупцією? Хто хоче повернути державі незаконно приватизовану власність й робить це? Юлія Тимошенко. Саме вона має в цьому сенсі дуже серйозну перевагу над усіма іншими, бо робить це не на словах, а реально, по факту.

По-друге, якщо взяти політичну стабільність. Юлія Володимирівна багато разів зверталася до всіх політичних сил із пропозицією об’єднатися як у парламенті, так і поза парламентом. Вона й зараз стоїть на тому, що не треба «роздирати» Україну.

По-третє. Про економіку. Економічна криза поставила Європу, і не тільки, у дуже складне становище. Єдина структура в Україні, яка працювала у цей час — це уряд, саме він утримував ситуацію під контролем. Я не кажу, що це було щось надзвичайне, але економіка вже зараз має приблизно 2% зростання ВВП: виплачуються зарплати, пенсії, вчасно виконується оплата за імпортований газ. тощо. Такі масштабні сфери як металургія та хімічна промисловість не впали завдяки підтримці уряду. У цей кризовий час «пішов у світ» Ан-148, відкрито найбільшу у Європі Дністровську електростанцію тощо. Всілякі прогнози про дефолт України не справдилися.

Наступне. Такого прем’єра, а в нас їх було 17 чи 18, який би працював в умовах світової економічної кризи, української політичної кризи, безперервної атаки усіх політичних сил, у тому числі президента, ще не було. І якщо це все скласти, то Юлія Тимошенко має переваги як об’єктивні, так і суб’єктивні.

І останнє. Якщо, скажімо, Юлія Володимирівна переможе, то в неї вже готовий уряд. Можливо, деякі його складові потрібно зміцнити, але вперше в історії незалежної України у нас не буде конфронтації між урядом і президентом. Адже всі ці роки «билися», хто старший і розумніший, тільки ніхто не бився за те, хто ефективніший. Отже, з моєї точки зору Юлія Володимирівна Тимошенко є найбільш солідна, випробувана і досвідчена кандидатура на посаду президента України. Більше того, вона освічена, толерантна, приваблива, має такі особисті характеристики, які вивищують її серед усіх інших кандидатів (тепер уже двох). Юлія Тимошенко має ще й досвід гуманістичного управління у галузі культури, науки, церкви. У міжнародному відношенні вона дотримується європейських стандартів, її політична сила є асоційованим членом Європейської народної партії, її підтримують конкретні лідери Європи. Звівши це все в один блок я прийняв рішення: я не проти когось, я нікого не засуджую, нікого не відкидаю, але Юлія Тимошенко має переваги і тому я буду голосувати за неї.

Мирослав ПОПОВИЧ, доктор філософських наук, директор Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди, академік НАН України:

— По-перше, я буду голосувати за Юлію Тимошенко, тому що вона чітко визнає європейський вектор розвитку нашої країни. Це проявилося не тільки в тому, що вона одержала підтримку найвпливовішої європейської політичної партії, але й у тому, що вся програма модернізації, яку вона представляє, орієнтована на європейські цінності.

По-друге, я буду голосувати за неї тому, що її програма є програмою розвитку в напрямку демократизації суспільства. Це помічається, зокрема, в її підтримці місцевого самоврядування та в спрямованості на реформу судової системи. Питання, пов’язане з Конституцією, не є таким, що буде обговорюватися негайно, проте два основні напрямки, які я зазначив раніше — це те, що нам нагально потрібно.

По-третє, той напрямок, який обстоює Юлія Тимошенко в розвитку економіки, — це не просто відсоткове збільшення росту нашого виробництва, це орієнтація на наукомісткі галузі, які можуть вивести нашу економіку із застарілих рамок та підняти експорт сировини (зокрема напівфабрикатів) на зовсім інший рівень економічного розвитку.

Я гадаю, що орієнтація обрана Тимошенко, спрямована на ті сфери, де українська наука може служити надійною опорою для державної політики у всіх галузях. Лінія, обрана нею, змогла б об’єднати усі регіони України.

Тарас ЧОРНОВІЛ, народний депутат України

— Перша причина — у разі перемоги Януковича зберігається ситуація, яка існує сьогодні: хаос, війна президента і прем’єра (бо Тимошенко залишається прем’єром). Ми матимемо те, що маємо зараз, або трошки гірше. Сьогодні йде холодна війна між Президентом і прем’єром, а там буде гаряча. Ми матимемо ще більший хаос. І ніхто — ні Янукович, ні Тимошенко не зможуть у цій ситуації реалізувати свої позитиви. А позитиви є і в одного, і в другої. В стані війни їх неможливо реалізувати. Водночас Тимошенко як президент матиме автократичні замашки, але ми дістанемо більшу чи меншу цілісність влади.

Другий момент, чому можна голосувати за Тимошенко. Вона дуже хоче сподобатися в тих сферах, в тих середовищах і в тих країнах, де цінують демократичні принципи. Маючи дуже велику схильність до диктатури, вона, мені здається, ту межу не перейде з однієї-єдиної причини — вона хоче, щоб її любили в Євросоюзі. Вона хоче, щоб коли вона туди приїжджала, їй у Європарламенті аплодували. Щоб її так приймали, як Ющенка в 2005 році. Тобто, гадаю, вона не стане абсолютним диктатором, буде введено певний автократичний режим, але існуватиме якась межа, яку вона не ризикне перейти. Тому, через цю межу, за неї можна голосувати.

І третя причина. Мені здається, що, на відміну від того ж Януковича, в неї є колосальна енергія й амбіція щодо влади, поєднані в одному. І вона намагатиметься зробити дуже багато в усьому. Інша справа, що вона робитиме? Чи буде це мудро, чи немудро? Правильно чи неправильно? Так і згадується приказка: вашу б енергію — та в мирних цілях. А млявий Янукович, напевне, всю ту владу, що він отримає, віддасть якомусь» Балозі». Тому енергійність Тимошенко теж є певним позитивом. Мляві лідери, відверто кажучи, вже набридли.

ПРЯМА МОВА

Юлія ТИМОШЕНКО: Я запропонувала Сергію Тігіпку посаду прем’єр-міністра

Прем’єр Юлія Тимошенко запропонувала Сергію Тігіпку посаду прем’єр-міністра у випадку обрання її президентом. Про це вона заявила на прес-конференції у Кабміні.

«Якщо Сергій Тігіпко все-таки не закінчить визначатися до другого туру, я можу всім людям, які голосували за С. Тігіпка, сказати, що після перемоги на президентських виборах я обов’язково повторю йому цю пропозицію», — зауважила Ю. Тимошенко.

Вона висловила впевненість, що «люди, які голосували за всіх кандидатів від демократичних сил, — Тігіпка, Яценюка, Гриценка, Супрун, Костенка — не бачать майбутнього країни на чолі з криміналітетом».

«Переконана, що ці люди не зроблять вибір на користь (Януковича). Але я вірю, що відповідальність кандидатів, їхні принципи гідні того, аби об’єднатися в другому турі», — додала вона.

Тимошенко закликала всіх демократичних кандидатів «хоча б в одному кроці від розстрілу об’єднатися заради України».

«Між демократичними кандидатами були незрозумілі протистояння, в основі яких лежали лише амбіції і нічого, що служило б Україні. Я, скільки в мене вистачало сил, прагнула об’єднати демократичну команду», — заявила вона.

«Я звертаюся до всіх демократичних сил, я просто пропоную вам спільну командну роботу, спільний захист України в цей важкий час випробувань. Я пропоную забути образи перед лицем можливої загрози нашій незалежності», — підкреслила Тимошенко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати