«День» називає лауреата премії «За громадянську позицію» імені Джеймса Мейса
Ним став публіцист, письменник та філософ Сергій Грабовський
Премію «За громадянську позицію» імені Джеймса Мейса засновано Ларисою Івшиною 2009 року. Як говорить головний редактор «Дня», «підтримувати громадянську позицію завжди складно, утім, це треба робити, а ще — культивувати пам’ять і вдячність». Особливо складно вирощувати громадянське сьогодні. Тому «День», докладаючи зусиль, залучає кошти меценатів і підтримує авторів, чиї публіцистичні праці сприяють утвердженню історичної пам’яті народу, його національної самосвідомості, а також визнанню Голодомору геноцидом проти українців, тобто того, над чим так наполегливо і безупинно працював визначний вчений, дослідник Голодомору 1932—1933-го років, журналіст «Дня» Джеймс Мейс.
Першим лауреатом премії «За громадянську позицію» став публіцист та історик Ігор Лосєв, а 2010-го нагороду присудили журналісту «Дня» історику Ігореві Сюндюкову. Цього ж року журі премії майже одностайно підтримало кандидатуру Сергія Грабовського.
— Я повністю підтримую рішення щодо призначення престижної премії імені Джеймса Мейса видатному українському публіцистові і філософу Сергію Грабовському, — говорить голова журі, відомий публіцист і дипломат Юрій Щербак. — Це людина, статті якої прикрашають сторінки газети «День», вирізняючись своєю актуальністю і глибоким змістом. Кожен матеріал Сергія Грабовського — це своєрідний політичний і публіцистичний перл, в якому події аналізуються об’єктивно і з великим знанням того, що, власне, стоїть за цими подіями. Він дає блискучі коментарі як з приводу історичних подій минулого, так і з приводу актуальних питань сьогодення, що хвилюють суспільство. Відповіді Грабовського на ті запитання, які стоять перед нами усіма, часто бувають дуже гострими і парадоксальними, але в них можна прочитати ті слова істини, яку далеко не всім під силу збагнути. Я дуже радий, що саме ця премія цьогоріч присуджена Сергію Грабовському. Думаю, що таке рішення є на сьогодні найбільш адекватним. І звичайно хотів би привітати пана Сергія з цією нагородою.
Вручення премії «За громадянську позицію» відбудеться у четвер, 24 листопада, і стане одним із внесків «Дня» у вшанування пам’яті жертв Голодомору.
Вчора в Україні розпочався Меморіальний тиждень. Його кульмінацією стане Всеукраїнська акція «Запали свічу», започаткована Джеймсом Мейсом 2003-го року. Також у Меморіальну суботу, 26 листопада, відбудуться поминальні заходи до 79-ї річниці трагедії у різних містах України від Львова до Харкова. Кияни вшанують пам’ять загиблих ходою та акцією біля Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні», львів’яни — біля пам’ятника Шевченку. У Харкові відбудуться флеш-моб «Голодомор торкнувся кожного», хода до Хреста пам’яті загиблих у Молодіжному парку та поминальні заходи на площі Свободи. У вікнах, на площах міст люди запалюватимуть вогники пам’яті за внутрішнім покликом, без жодної вказівки згори. Більше того, Верховна Рада відхилила проект про вшанування пам’яті жертв Голодомору наступного року, у 80-ту річницю трагедії. Утім, пам’ять неможливо лімітувати законами, як і кордонами. Тому не дивно, що дедалі більше людей з-за кордону, і не лише українців, приєднується до вшанування загиблих.
- У Гарварді, як повідомляє УНІАН, до 80-х роковин Голодомору в Україні підготують спеціальний атлас, який дозволить відобразити масштаби трагедії на картах. У підготовці атласу братиме участь автор «Дня», доктор історичних наук, професор Станіслав Кульчицький.
- З нагоди Дня пам’яті жертв голоду в Україні прес-секретар президента США зробив спеціальну заяву, яка надійшла в «Інтерфакс» у суботу: «У той час як ми відзначаємо 20-ту річницю незалежності України, що стала проявом сили духу та рішучості народу України, ми також згадуємо жертви, понесені під час катастрофічного голоду, який отримав назву Голодомор. Ця жахлива трагедія, що сталася в результаті навмисного захоплення врожаю і господарств по всій Україні Йосифом Сталіним, була одним із найбільших злочинів комунізму».
- Визнання Голодомору геноцидом, якого так прагнув досягти Джеймс Мейс, помалу стає реальністю, зокрема і на його батьківщині. Зберігаючи пам’ять про жертви тієї трагедії, ми повинні зберігати пам’ять і про тих, хто вперше відкрив цю трагедію світові. А серед них імена британця Гарета Джонса та американця Джеймса Мейса. Україна вдячна їм. І пам’ятає.