День закритих дверей
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050907/4161-1-1.jpg)
Початок нового політичного сезону збігся в часі з виникненням нової кризи — владної. Однак замість швидкої та виразної відповіді на серйозні обвинувачення, заявлені Зінченком як причина відставки, владна команда вчора зробила низку сумнівних кроків. Першою відзначилася президентська партія НС «Наша Україна». Вона виконала заяву у стилі «не грайте із Зінченком»: НСНУ відмовиться від контактів із політиками, які співпрацюють із Зінченком. Дрібненько, як для провідної провладної сили. Оптимістам досі здавалося, що для НСНУ головне — підтримка програмних та ідеологічних основ курсу Президента. Станом на 17.00 учорашнього дня Банкова обмежилася лише понеділковою заявою прес-секретаря Президента Ірини Геращенко, за словами якої «взаємні претензії екс-держсекретаря Олександра Зінченка та секретаря РНБО Петра Порошенка вимагають перевірки та доказів із боку відповідних силових структур».
Потім у владі розпочався «день закритих дверей». У вівторок у середині дня з’явилася інформація про те, що в Секретаріаті Президента відбувається «таємна нарада» з участю Віктора Ющенка та прем’єра Юлії Тимошенко. На ній, згідно із повідомленням телеканалу ICTV, нібито обговорювали варіанти недопущення в країні політичної кризи як наслідку скандальної відставки Олександра Зінченка. За даними джерел телеканалу в Секретаріаті, головною темою закритої наради була відставка уряду Тимошенко (?), яка «стане можливою, якщо Тимошенко відмовиться піти на парламентські вибори в блоці з партією Народний союз «Наша Україна» (?!). Хотів того Зінченко чи ні, але його демарш, схоже, сприйнятий президентським оточенням як акція на користь прем’єра. За деякими даними, на нараді був присутній також секретар РНБО Петро Порошенко. Що й казати, саме цю тему і саме в такому «форматі» Президенту треба було терміново обговорити зі своїм оточенням!.. Щоправда, через деякий час прес-секретар Президента в інтерв’ю «5 каналу» сказала, що на нараді, яка до того моменту продовжувалася вже п’яту годину поспіль, «не йдеться про якісь кадрові перестановки», а «триває відверта, надзвичайно важлива розмова в колі команди на тему, які зараз повинні бути механізми оптимізації роботи влади».
Учора ж відбулося закрите засідання Ради нацбезпеки й оборони, де Віктор Ющенко мав назвати ім’я наступника О. Зінченка на посаді держсекретаря. Згідно з початковими планами, на цьому засіданні Ради безпеки Петро Порошенко повинен був представляти розроблену ним концепцію реформування правоохоронних органів країни, в тому числі й з акцентом на рішучішу боротьбу з корупцією. Однак, на думку деяких політиків і експертів, у зв’язку з безпрецедентним скандалом, що вибухнув у понеділок, порядок денний засідання РНБОУ міг бути змінений. Як повідомила Ірина Геращенко, в засіданні брали участь Президент Віктор Ющенко, голова Верховної Ради Володимир Литвин, прем’єр Юлія Тимошенко, секретар РНБО Петро Порошенко, генпрокурор Святослав Піскун, міністри закордонних справ Борис Тарасюк, внутрішніх справ Юрій Луценко, оборони Анатолій Гриценко, члени РНБО. А загалом, чим більше розмов про прозорість влади, тим більше заборонних засідань.
Нинішній скандал не можна назвати абсолютно несподіваним (хоча мало хто, напевно, думав, що він розпочнеться так швидко й виявиться настільки гострим та публічним): «міною» були самі принципи формування президентської команди... Ніхто, звісна річ, і не розраховував, що Президент миттю з’ясує, хто правий, хто винен, і зробить відповідні висновки. Але влада мала хоч би чітко заявити про свою готовність розглянути документальні підтвердження висунених звинувачень й, у разі їхньої достовірності, винести з виниклої ситуації уроки. Тим паче, що те, про що каже Олександр Зінченко, схоже на правду. (Це не означає, що роботу власне Секретаріату Президента можна назвати бездоганною.) Принаймні, обвинувачення Зінченка співзвучні настроям великої частини громадян, які, за свідченнями соціологів, уже почали розчаровуватися в нинішніх можновладцях, які до болю нагадують їм колишніх: мовляв, одні олігархи змінили при владі інших, ось і все...
Не схильні одразу відкидати аргументи Зінченка і багато політиків. «Наша фракція подала проект постанови про створення слідчої комісії відносно корупції у вищих ешелонах влади, в найближчому оточенні Президента», — сказав учора журналістам лідер парламентської фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук. За його словами, на прес-конференції в понеділок «Зінченко виглядав краще за Порошенка». Кажучи про суть заяви Зінченка, Кравчук зазначив, що також був свідком корупції в нинішній владі: «Я був у Одесі, де кажуть, що незабаром вибухом стане ситуація в Іллічівському порту. У Ялті хочуть приватизувати набережну, щоб будувати шинки та заклади харчування...»
А інтерес суспільства в цьому випадку полягає в тому, щоб жодне з «угруповань» в оточенні Президента не отримало монополії на владу. Згадки нинішніх лідерів про «цінності Майдану» вже й так звучать досить цинічно...