Перейти до основного вмісту

Держава стає фондовим спекулянтом

01 квітня, 00:00
Щоб заробити гроші на майбутні президентські вибори Володимир КИЯНЕНКО

Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України і Укрдержстраху" зовсім не випадково був підписаний останнього робочого дня напередодні виборів, хоча пройшов усі стадії візування за кілька тижнів до того і, здавалось би, вчасно оприлюднений міг би привернути симпатії численних виборців до сил, що підтримують Президента та прем'єра.

Відтак указ був майже непоміченим пресою і, мабуть, зовсім не вплинув на перебіг виборчої компанії. Невже виконавча влада відкинула популістські методи і вдалася нарешті до нестандартних методів управління суспільством та економікою?

Указ передбачає, що всі компенсаційні сертифікати (їх планувалося видати 185,1 мільйона номіналом 10 і 20 гривень на суму понад 3 мільярди гривень), не отримані громадянами на 1 липня 1998 року (на 15 березня отримано трохи більше чверті вказаної суми) передаються Мінпромполітики. Воно купуватиме на аукціонах акції відкритих акціонерних товариств, утворених у процесі приватизації, а потім продаватиме їх, спрямовуючи отримані доходи у бюджет (на компенсацію втрат громадян від знецінення заощаджень), а решту - на фінансування вітчизняних виробників.

Слід сказати, що схема, до якої Кабмін має додати порядок спрямування отриманих коштів та назву уповноваженої особи (державної організації, якій доручається здійснювати операції з сертифікатами та акціями), на перший погляд досить приваблива.

Утім, незалежні експерти не відкидають версії про те, що ця акція свідчить про початок підготовки президентської команди до виборів 1999 року і спрямована не стільки на залучення голосів, скільки на формування виборчого фонду. Адже за умови, коли держава починає спекулювати акціями (під патронажем обраних нею комерційних структур - дані з конфіденційних джерел), то можливі як збитки від гри на курсі, так і карколомні стрибки доходів, а також різноманітні види відкатів. Додамо ще, що уповноважена особа стає фактично монопольним власником та учасником компенсаційних аукціонів і спільно з Фондом держмайна може перетворити їх на засіб остаточного пограбування громадян, які все ж отримали свої компенсаційні сертифікати.

Експерти звертають увагу також на те, що на відміну від проміжних проектів указу підписаний варіант не передбачає вкладання сертифікатів у акції найліквідніших підприємств та отримання дивідендів від них, а лише спекуляцію акціями, отриманими в ході сертифікатних аукціонів.

Доктор економічних наук Олексій Плотников, коментуючи указ, відзначив, що він має на меті створити видимість турботи Президента та уряду про населення. "Я не бачу тут реального механізму компенсації вкладів, - сказав О. Плотников. - У будь-якому разі указ не спрацює ні на захист вкладників, ні на підтримку галузей промисловості".

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати