Держава заборгувала державi
Найбільш проблемним для бюджету став податок на прибуток. Від нього бюджет отримав лише половину запланованого обсягу. Голова Податкової адміністрації Микола Азаров не приховує здивування фінансовою звітністю більшості зернових трейдерів. На його погляд, збитковість зерновиків, зазначена у звітах, є липовою. Найiмовiрнiше, справедливість цього припущення буде оперативно перевірена. При цьому приватний сектор АПК спрацював відносно непогано, а от надходження від державних аграрних підприємств чомусь становили менше ніж половину торішнього показника. Вони, очевидно, й стануть об’єктом посиленого контролю. Зниження сплати податків аграріями виглядає тим більше дивним, що ще місяць тому в підписаному з Кабміном меморандумі галузеві об’єднання пообіцяли справно поповнювати держбюджет. Судячи з усього, ефективність «параду меморандумів», ініційованого прем’єром, залишає бажати кращого.
На пильну увагу податківців у травні заслужили й вугільні підприємства. Вони несподівано збільшили обсяг бартерних операцій, що відразу ж позначилося на розмірах податкових відрахувань. Крім того, гірники, як і зерновики, в бухгалтерії декларують збитки. Очевидно, таким чином вугільні «генерали» демонструють мовчазний протест проти зниження обсягів бюджетних дотацій. Надмірне захоплення бартером теж вказує на зниження довіри директорів шахт до влади. Відверта розчарованість «шахтарів» бюджетною політикою прем’єра Анатолія Кінаха була висловлена йому ще минулого місяця на форумі Профспілки працівників вугільної промисловості, й ось, схоже, це невдоволення вилилося в «економічні санкції». Наступним етапом протесту можуть стати політичні.
«Підставили» бюджет у травні й енергетики. Між споживачами електроенергії та її виробниками стоять не лише обленерго, а й держкомпанія «Енергоринок», і десь у дорозi гроші постійно зникають. Нинішня система розрахунків на оптовому ринку електроенергії серйозно непокоїть податківців. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах уже доручив Міністерству палива та енергетики підготувати пропозиції щодо розв’язання проблеми, аж до звільнення чиновників, відповідальних за ситуацію, що склалася. Проте енергетики у своїх нещастях обвинувачують промислових споживачів, які розраховуються залежно від настрою директорів і політико-економічних вітрів, що дмуть з Києва. На сьогодні заборгованість споживачів за відпущену електроенергію досягла майже 15 мільярдів гривень.
Лише половину від плану становлять перерахування до бюджету за транзит газу. Ці відрахування здійснює національна компанія «Нафтогаз України». Нафтогазовий монстр демонструє слабку дисципліну й щодо сплати інших податкових платежів. У Податковій вважають, що НАК компенсує свої втрати від неповної слати за відпущений газ за рахунок несплати податків. Колишній шеф цієї структури, а нині заступник голови ДПАУ Вадим Копилов ще місяць тому отримав розпорядження зайнятися причинами погіршення фінансового становища компанії, але ситуація поки не поліпшується. За прогнозом податківців, за підсумками року невиконання «Нафтогазом» плану бюджетних відрахувань може досягнути 2,5 мільярда гривень. Як покарання НАК може вже найближчим часом позбавитися монополії на продаж природного газу. Під тиском промислових директорів Міністерство економіки почало підготовку газових аукціонів, на яких українські заводи зможуть купувати російський і туркменський газ за прямими договорами, без посередництва «Нафтогазу України». Голова правління НАК Юрій Бойко виступає категорично проти цієї ідеї, але до його позиції, очевидно, прислухаються лише після розв’язання проблеми бюджетної недоплати.
Екс-міністр фінансів Ігор Мітюков вважає, що в умовах загрожуючого провалу прибутків від приватизації розв’язати проблему дефіциту бюджету можна лише централізованим підвищенням цін на енергоресурси. На його погляд, «Нафтогаз України» приречений і далі накопичувати борги, якщо тарифи на газ залишаться на нинішньому рівні. Враховуючи досвід колишнього головного фінансиста уряду, можна з упевненістю прогнозувати — вже найближчим часом НАК виступить з відповідною пропозицією до уряду. Прем’єр Анатолій Кінах до ідей підвищення тарифів завжди ставився насторожено, але якщо він зможе добитися від Верховної Ради затвердження урядової програми, єдине, що буде стримувати його від підписання постанови з новими газовими тарифами, — ризик уповільнення економічного зростання в промисловості. З промисловим директоратом у прем’єра взаєморозуміння, хоча, судячи з податкових відрахувань, і не завжди взаємне.
А от нинішній міністр фінансів поки не схильний драматизувати ситуацію. «Половину травня країна фактично не працювала через свята, й це, звичайно, позначається на надходженнях до бюджету», — пояснює Ігор Юшко. За його словами, економіка країни розвивається досить динамічно, й завдяки цьому в уряду з’явиться можливість розв’язати проблеми скарбниці. Підвищити прибутки бюджету потенційно може й хвиля подорожчання нафтопродуктів. Пенсіонерам і бюджетникам, які чекають обіцяного підвищення своїх прибутків, залишається лише «тримати кулачки» за реалізацію обнадійливих очікувань Мінфіну.