Для Єльцина відставка гірша за смерть,
або Чому в СНД президенти так намагаються продовжити повноваження?Російський президент Борис Єльцин у неділю вранці був госпіталізований із діагнозом «виразка шлунка, що кровоточить». Після обстеження у Центральній клінічній лікарні медичний консиліум дійшов висновку, що ця хвороба Бориса Єльцина, обумовлена стресами останніх місяців, має лікуватися без операційного втручання, якого всі так побоювалися після оприлюднення Кремлем повідомлень про нове захворювання президента Росії.
Очевидно, що для Єльцина, який переніс операцію на серці, нове операційне втручання було б дуже небезпечним. Однак і без операції російський президент має залишитись у Центральній клінічній лікарні принаймні два-три тижні, необхідних для лікування виразки. Й невідомо, чи повернеться Єльцин після цього до Кремля, чи продовжить лікуватися в одній зі своїх підмосковних резиденцій.
Хвороба російського лідера знову істотно змінює політичну ситуацію в його країні. Як відомо, після поїздки Єльцина до Центральної Азії у жовтні минулого року проблеми із президентським здоров’ям стали очевидні навіть для незацікавлених у політиці телеглядачів. Тоді ж було фактично ухвалено рішення про обмеження президентської активності й передання частини функцій глави держави прем’єр-міністру Євгену Примакову: зокрема, Примаков здійснив замість Єльцина важливу подорож до Відня. У колах адміністрації почали обговорювати варіант, згідно з яким Єльцин допрацьовує до кінця свого терміну лише як «гарант конституції», не дуже втручаючись у перебіг подій.
Однак перед Новим роком Єльцин несподівано повертається до активної діяльності: він з’являється в Кремлі, усуває керівника своєї адміністрації Валентина Юмашева й передає його функції секретареві ради безпеки генералу Миколі Бордюжі. Єльцин просто демонструє активність і збирається розпочати нову серію міжнародних подорожей.
Тепер його візит до Франції, запланований на кінець січня, перенесений, і є припущення, що він узагалі не відбудеться. Президентському оточенню варто взагалі замислитися над тим, чи здатний Єльцин бути активним, навіть якщо він цього бажатиме. Втім, навіть у ситуації, що склалася, у Кремлі підкреслюють, що про передання частини повноважень прем’єр-міністрові не йдеться.
Політична еліта Росії тим часом знову замислюється над проведенням дострокових виборів президента Росії. Московський мер Юрій Лужков ще до повідомлення про госпіталізацію Єльцина закликав до таких виборів — тепер його пропозиції виглядають скоріш як попередження. Про можливість проведення дострокових президентських виборів говорить і один з лідерів радикалів у російській Компартії Віктор Ілюхін. Однак навряд чи з цим погодиться оточення Єльцина, навряд чи дострокових виборів бажатиме сам президент. Адже проблеми з відставкою у Єльцина такі ж, як і перед його другим балотуванням, коли Єльцин був змушений активно проводити передвиборну кампанію, незважаючи на тяжку хворобу серця. Досі немає законодавчого оформлення майбутнього відставного президента Росії, а ситуація в країні складається таким чином, що сам президент, його сім’я й найближче оточення не можуть відчувати себе в безпеці в разі втрати влади. «Партія влади» також не може гарантувати президентові майбутнього, бо не виглядає сьогодні здатною висунути єдиного кандидата на президентських виборах і розпорошена в кількох таборах амбіційних претендентів. Великого капіталу, який забезпечував Єльцину його минулу перемогу, у Росії тепер просто немає і неясно, хто фінансуватиме передвиборну кампанію кандидата «партії влади» навіть у випадкові, коли політикам вдасться дійти згоди. А тим часом карколомна економічна й фінансова криза в державі тільки розпочинається і мало хто вірить у спроможність уряду Примакова її подолати. В цій ситуації відставка Єльцина може виявитися справжнім політичним самогубством для нього і просто життєвою небезпекою для оточення президента. Тому Єльцин триматиметься за владу попри хвороби й кризи. Триматиметься до останнього.
Москва