Дніпропетровщині загрожує епiдемiя холери
Санітарно-епідемічні служби Дніпропетровщини б’ють на сполох — в нинішньому році сезонне зростання захворюваності шлунково-кишковими інфекціями почалося на три тижні раніше, ніж звичайно. І хоч тижневі рівні захворюваності поки не перевищили багаторічні показники, прогноз на літньо-осінній період фахівці дніпропетровської облСЕС називають «несприятливим».
Традиційно підвищена захворюваність шлунково- кишковими інфекціями на Дніпропетровщині реєструється в трьох регіонах — на півдні області, в західному Донбасі та в околицях Кривого Рогу. Саме тут з відкритих водоймищ і стічних вод частіше за все виділяються і вібріони холери. Так, у минулому році майже половина (!) всіх випадків виявлення збудників цієї хвороби в Україні припала саме на Дніпропетровську область.
Для припинення небезпечної тенденції, повідомили на прес-конференції представники Дніпропетровської облСЕС, санітарні лікарі вживають рішучих заходів з посилення контролю за якістю харчових продуктів і, особливо, питної води. За їхнiм наполяганням проведено промивку і дезинфекцію водопровідних мереж і споруд у промислових містах області, а на серпень заплановані оздоровчі заходи на двох найбільших водоводах регіону — Аульському і «Дніпро-західний Донбас». На відміну від сусідніх областей дніпропетровські СЕС не зменшили кількість проб води з водоймищ та їх лабораторні дослідження.
Проте основною проблемою, що заважає налагодити в області стабільну подачу і якість води, стали... систематичні відключення водопостачальних підприємств від електрики за наявні борги. Так, з 2 липня з цієї причини була введена подача питної води за графіком у місті Жовті Води. Така ж ситуація склалася і в цілому ряді сільських районів. Загалом по «холеронебезпечній» Дніпропетровщині проблеми з централізованим водопостачанням виникли в 123 населених пунктах з населенням близько 212 тис. чоловік. До цього слід додати, що й раніше приблизно 300 сіл області повністю або частково жили і тепер живуть на привізній воді.
Погана робота водопроводів у сільській місцевості, перебої з подачею води нинішнього літа вже призвели до того, що її якість по бактеріологічних показниках погіршилася в чотирьох районах області. У те, що відбувається, кажуть санітарні лікарі, була вимушена втрутитися обладміністрація — її керівництво спробувало заборонити енергетикам відключати від електрики водопостачальні організації. Але ефективність адміністративних заходів покаже час.
У самому Дніпропетровську обласну санепідстанцію турбує велика кількість сміття та рiзних нечистот, що величезними купами лежить навіть у центрі міста. Як розповів заступник головного санітарного лікаря області Володимир Ларченко, після численних попереджень облСЕС вдалася до нечуваних дотепер заходів — оштрафувала на 450 гривень голів виконкомів двох центральних районів міста. Однак ті виявилися також «спритними» і опротестували рішення санітарних лікарів у районних судах. Незважаючи на представлені докази — фото- і відеоматеріали — судді визнали накладення штрафів незаконним. Відповідати, на їхню думку, повинні конкретні виконавці, якi займаються безпосереднім прибиранням сміття. Ті ж, у свою чергу, посилаються на відсутність платежів з боку підприємств і простих громадян. Тим часом мухи і пацюки розносять півторамільйонним містом бацили різних інфекцій.