Перейти до основного вмісту

До «більшовиків» та комуністів приєдналися соціалісти

04 лютого, 00:00

Усупереч скептичним прогнозам більшості спостерiгачiв, позачергова сесія Верховної Ради все-таки розпочалася. Її відкрили вчора об 11.00 і вона тривала менше нiж годину. Верховна Рада проголосувала за внесення змін до постанови про попереднє схвалення законопроекту № 4105, зокрема, вилучення з документа положень, що стосуються виборів Президента у Верховній Раді, а також термінів обрання парламентом суддів. За таке рішення проголосували 304 депутати з 322 зареєстрованих у залі. Крім більшості та комуністів, кнопки «за» натиснула фракція СПУ, вкотре не тiльки довiвши, що з соціалістами, як і з комуністами, можна «домовлятися», але i отримавши вiдповiдь з боку недавнiх союзникiв. Сенс проведення позачергової сесії полягав у тім, щоб підкоректувати вже попередньо схвалений законопроект № 4105 відповідно до вимог частини політичних сил, не відсуваючи остаточне голосування щодо політреформи ще на одну сесію. Рішення про відкриття позачергової сесії прийняли на основі зібраних зранку в вівторок понад 150 підписів народних депутатів. «Нашоукраїнці» та БЮТівці в свою чергу перешкоджали вирішенню конфлікту традиційними методами — блокували президію, виривали в Володимира Литвина мікрофон, войовничо вигукували, а також кидали в спікера різними «підручними засобами», зокрема, поламаними квітами, підготовленими до урочистого відкриття сесії. Не допомогло: крім внесення змін до законопроекту № 4105, на позачерговій сесії схвалили рішення про відкриття чергової, п’ятої сесії парламенту, яке відбулося учора ж о 16.00.

Таким чином, кількість прихильників політичної реформи внаслідок прийнятого учора рішення збільшилася до конституційної більшості — 304 депутати. Унаслідок досягнення сторонами домовленості стосовно збереження чинного способу обрання президента опозиціонери чітко розділилися за принципом свого справжнього ставлення до ідеї політичної реформи: за — комуністи та соціалісти, проти — «Наша Україна» та БЮТ. Водночас прийняте рішення не дає відповіді на запитання, як забезпечити нормальну роботу парламенту, — «Наша Україна» та БЮТ, судячи з їхньої першої реакції, незадоволені розвитком подій і поки що не спрямовані на компроміс. Виникла ситуація була предметом обговорення на загальних зборах народних депутатів, що відбулися в перерві між позачерговою та черговою сесіями. Звертаючись до колег, спікер запропонував визначитися: «Або ми працюватимемо, або ми блокуватимемо роботу». За словами В. Литвина, блокування трибуни вже стало способом діяльності Верховної Ради...

КОМЕНТАРІ

Олександр ЗАДОРОЖНІЙ, постійний представник Президента у Верховній Раді, депутатська група «Народовладдя»:

— Відмова від запровадження нового способу обрання Президента — це головне, і ми виконали ту домовленість, яка була досягнута вчора під час зустрічі лідерів фракцій і груп за участю глави держави. Сьогоднішніх 304 голоси за внесення змін до законопроекту № 4105 яскраво свідчать про те, що процес конституційної реформи не зупинився, має перспективу і в остаточному варіанті цей проект змін до Основного Закону отримає більше як 300 голосів. Згідно з домовленiстю, перед остаточним голосуванням ми маємо схвалити закон про пропорційні вибори. Ще декілька безсонних ночей, і буде пропорційний закон, який матиме всі шанси одержати підтримку як мінімум 226 депутатів. Зараз розглядається 14 моделей пропорційного закону, ми обов’язково оберемо такий, який задовольнить більшість депутатського корпусу.

Леонід ГРАЧ, фракція КПУ:

— Які б поступки «Нашій Україні» не робилися, вона навряд чи зійде з того шляху конфронтації, який обрала, обдстоюючи вигідний для себе варіант виборів президента. Проте це не цинізм, а, швидше, лише жорсткий прагматизм. Чому в Росії Жириновський тримається при владі вже десяток років, не маючи ані серйозної партійної структури, ані ідеології? Тому що є специфічний електорат Жириновського, якому подобається поведінка цього політика. «Наша Україна», судячи з усього, теж розраховує на специфічний електорат.

Олександр ВОЛКОВ, позафракційний:

— Сьогоднішнє (вчорашнє. — Ред. ) голосування на позачерговій сесії показало, що опозиція повністю розколота. Так, до більшовиків і комуністів примкнули соціалісти, завдяки чому й було досягнуто позитивне голосування в 305 голосів. Це свідчить і про те, що відкрито «зелене світло» для внесення змін до Конституції, а отже, й до політичної реформи в Україні. Зняття 103 статті оцінюю позитивно, на чому й наполягав давно, тому що треба залишити за людьми виписане в Конституції право обирати президента. Наступний крок — це рішення Конституційного Суду вже з двома новими поправками. Якщо воно буде позитивним, то розпочнуться переговори з мажоритарниками про підтримку закону про пропорційні вибори. Оцінюючи дії опозиції, зауважу, що мені було дуже неприємно дивитися на те, як обранці народу з депутатськими значками жбурляли в спікера та представників преси квіти і документацію. За що? Спікер поставив питання, за яке проголосувала абсолютна більшість народних депутатів.

Степан ГАВРИШ, координатор парламентської більшості:

— Учора на «круглому столі» (а це був ключовий момент для початку політичного процесу на весну 2004 року) Президент зробив заяву про те, що він не має наміру балотуватися на третій термін і сказав, що процес обрання президента був для нього завжди зрозумілим, тобто всенародним. Це власне й зробило можливим підписання компромісу на вимогу соціалістів і «Нашої України» щодо змін у законопроекті 4105. У понеділок до пізньої ночі ми обговорювали ці компроміси й погодилися на скликання позачергової сесії, не дискутуючи юридичні аспекти її проведення. Ми дійшли згоди, що така сесія має вирішити питання про всенародне обрання президента в 2004-му терміном на п’ять років та не ініціювати зміни терміну обрання суддів, що власне й було проголосовано сьогодні. Сподіваюся, голосування в 305 голосів засвідчило серйозний актив парламентської коаліції, необхідний для проведення політичної реформи. Отже, нашим опонентам треба змінити політичний стиль стосунків у сесійній залі. Більшість готова до компромісів, окрім одного — система влади має бути змінена.

Нестор ШУФРИЧ, фракція СДПУ(О):

— Сьогодні ми стали свідками того, що представники «Нашої України» не погоджуються на жодні компроміси та вимагають для себе абсолютно диктаторської влади. Не зважаючи на те, що більшість на вимогу Ющенка й Мороза погодилася на проведення позачергової сесії та на вилучення 103 ї статті, щоб зняти спекуляції навколопитання, як і коли обирати президента, з боку «нашеукраїнців» мав місце лише маневр, а не реальне бажання підтримати реформу. Я сьогодні можу підкреслити принциповість фракції соціалістів, яка взяла участь у сьогоднішньому голосуванні після вилучення змін до основного закону України щодо 103-ї статті. Таким чином, сьогодні є приблизно 325 голосів для проведення конституційної реформи, і вона, переконаний, відбудеться. Ми маємо реальний шанс створити виконавчу владу, за яку буде нести відповідальність парламент.

Тарас СТЕЦЬКІВ, «Наша Україна»:

— Наша позиція є абсолютно ясною і чіткою: голосування 24 грудня є нелегітимним і ми його не визнаємо. Єдиний правовий шлях вирішення проблеми — це переголосувати зміни до Конституції на цій сесії в першому читанні, чого власне й вимагає ПАРЄ. Абсолютно не погоджуюся з твердженням, що більшість погодилася на всі вимоги опозиції. Нічого подібного. Мова йде не лише про вилучення 103-ї статті, яка передбачає вибори президента в парламенті, але й про право прокуратури загального нагляду, пожиттєвий статус суддів, імперативний мандат. Тобто, є ряд вимог. Тому голосування щодо відмови від виборів президента в парламенті, до речі, тільки в першому читанні, я розцінюю як легітимізацію незаконного рішення 24 грудня. І дуже шкода, що соціалісти дали їм голосувати. На мою думку, Мороз порушив домовленості. Під документом, який визнає нелегітимність «грудневого голосування» стоять підписи «трійки». А сьогоднішнім голосуванням про внесення змін до незаконної постанови за проект 4105 лідер соціалістів, по суті, порушив ці домовленості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати