Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

До липня — не страшно.

А потім?
16 травня, 00:00

22 — 26 травня Україну відвідає з візитом директор 2-го Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду Джон Одлінг-Смі на чолі делегації департаменту. Експерти МВФ планують провести консультації з урядом України з питань співпраці в рамках програми розширеного фінансування EFF, обговорити поточну бюджетну ситуацію і обмінятися думками про шляхи поліпшення бюджетного і фіскального процесу. Зі слів керівника групи радників прем’єр-міністра Валерія Литвицького, у складі делегації до Києва прибуде голова місії МВФ в Україні Джуліан Беренгот. Як зазначив В.Литвицький, «приїзд такої представницької делегації МВФ — це дуже хороший сигнал, адже вона приїздить усього через два тижні після візиту прем’єр-міністра Віктора Ющенка до Вашингтона, що свідчить про активний стан співпраці між Україною і фондом» (Інтерфакс-Україна).

Питання про поновлення кредитування України в рамках програми EFF вирішуватимуть у червні, коли в Києві розпочне роботу чергова місія МВФ. Як відомо, українська сторона заявила після візиту В.Ющенка до Вашингтона 8—9 травня, що фінансування буде відновлене в липні поточного року. За офіційною версією, поновлення кредитування затримується, у зв’язку з необхідністю проведення другого етапу аудиту використання НБУ кредитів МВФ. Частина українських політиків вважає, що Україні буде дуже важко, якщо в найближчий час вона не отримає нових траншів. Зокрема, як уже відомо, Президент Кучма в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що «якщо чекати, коли пройде другий аудит НБУ, то можна й ноги простягнути в Україні». Тому багато хто сприйняв той факт, що під час візиту Ющенка до Вашингтона не було прийнято позитивного рішення щодо кредитування, як невдачу у взаємовідносинах України з МВФ. Видно, візит-відповідь експерту фонду можна розцінювати як своєрідну прелюдію до початку роботи в червні місії МВФ з метою отримати «живе» уявлення про соціально-економічну ситуацію в Україні.

Між іншим, виконання Україною умов кредитування багато в чому залежить від позиції парламенту. Враховуючи відому «нелюбов» лівих до МВФ, а також можливу нейстійкість більшості, коли мова йде про економічні інтереси, може зрости роль «прикордонних» фракцій.

Коментуючи підсумки візиту В.Ющенка до США і найближчі перспективи співпраці України й МВФ, народний депутат Петро Порошенко (група «Солідарність») зазначив «Дню»: «Без зовнішнього фінансування обслуговування заборгованості цього року ми справді не потягнемо. Проте не потрібно робити трагедію з того, що кредитування не було відновлене під час візиту В.Ющенка: в найближчий місяць перед Україною не стоїть питання про термінове обслуговування зовнішнього боргу. Це питання постане на порядку денному на початку другого півріччя. Крім того, не треба домагатися грошей від міжнародних фінансових організацій будь-якою ціною — це довів досвід Росії. І, нарешті, діалог з МВФ щодо просування України шляхом реформ буде набагато легше вести, коли ми отримаємо перші позитивні результати програми реформ Ющенка. Крім статистичних даних, ми маємо побачити чинники пожвавлення економіки, що виражають збільшення бюджетних надходжень, скорочення заборгованості із зарплат і пенсій, реальне збільшення обсягу промислового виробництва в Україні. Коли незалежні експерти МВФ зможуть пересвідчитися в наявності цих позитивних зрушень, проблема отримання чергових траншiв можна буде вирішити набагато простіше. Крім того, я переконаний у тому, що до моменту приїзду в червні експертів МВФ у парламент буде внесено проект Податкового кодексу, прийняття якого є дуже важливим кроком на шляху просування реформ.

Є певна процедура прийняття рішень для виділення кредитів: група експертів МВФ вивчає на місці соціально-економічну ситуацію, доповідає фонду. І якщо ця доповідь задовольняє країни, які входять в МВФ, то проблеми з отриманням траншiв, як правило, не виникають. На відміну від попередніх років ми маємо статистичні дані, які свідчать про певний позитив, якого досягла країна. На жаль, є ще й особовий чинник: на мій погляд, люди, які працюють сьогодні в складі групи експертів, не готові повною мірою взяти на себе відповідальність при підготовці позитивного висновку про надання траншiв. Якщо порівнювати цих експертів із тими, якi працювали в Україні раніше, то в останньому випадку виразно помітне більш обережне ставлення до проблеми поновлення кредитування МВФ. Є ще й проблема довіри у відносинах України й МВФ. Це ті проблеми, які нам потрібно долати. Можливо, доцільно було б організувати зустріч експертів з українськими парламентарiями. Я думаю, що наша група найближчим часом зініціює зустріч з експертами МВФ для того, щоб прояснити позицію парламенту в питанні взаємовідносин України й МВФ».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати