До цін віжки не приладнаєш

Як прокоментував ситуацію начальник обласної державної інспекції з контролю за цінами Володимир Валуйський, підвищення цін насамперед спровокував купівельний попит, викликаний тим, що в травні держава стала розраховуватись зі своїми боргами по зарплаті з працівниками бюджетної сфери й пенсіонерами. На ці цілі область отримала 10 млн. грн. Крім того, свій внесок в ажіотаж, вважає Володимир Валуйський, зробили й засоби масової інформації, яскраво змалювавши наслідки сильних травневих заморозків, через які загинула частина майбутнього врожаю. Попит на сільгосппродукцію призвів до різкого підвищення цін на картоплю, соняшникову олію, зерно. Один кілограм моркви за ціною сьогодні дорівнює ціні одному кілограму м'яса. Такого ціноутворення населення ще не знало.
Вихід із становища Володимир Валуйський бачить один — зарегулювати ціни, але відразу ж визнає недоцільність такого кроку. Оскільки підвищення цін на продукти спостерігається по Україні в цілому, вже завтра з Луганської області всі крупи, цукор і борошно вивезуть у ті регіони, де ці продукти коштують дорожче, й навряд чи з'являться бажаючі торгувати в нашій області, де товар реалізується за більш низькими цінами. Цю ситуацію використовують закупівельні й комерційні фірми. Перевірка деяких із них показала невиправдане і, можна сказати, злочинне завищення цін на основні продукти харчування. Вартість цукру, наприклад, за десять днів із 1,30 грн. за кілограм зросла до 2,20 грн.
На думку Володимира Валуйського, підстав для підвищення цін на продукти харчування в уряду немає, тим паче напередодні президентських виборів. Він завірив, що акціонерні товариства «Луганськмлин» і «Коровай» сьогодні повністю забезпечені зерном і борошном, яких вистачить до нового врожаю, отже, не може бути жодних побоювань щодо подорожчання хліба. Керівництво області наразі вживає всіх заходів до того, щоб напружену ситуацію зняти. Водночас Володимир Валуйський визнає, що ціни в одному окремо взятому регіоні регулювати важко, потрібні насамперед дієві заходи з боку уряду.
24 травня ціни на продукти харчування в Луганську зафіксувалися. Купівельний ажіотаж поволі ущухає. Вочевидь, у населення закінчилися гроші.
А в Харкові пішли іншим шляхом, інформує кореспондент «Дня» Михайло БІДЕНКО. Розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації Олега Дьоміна встановлено граничні роздрібні ціни на деякі продукти харчування, що реалізуються на ринках області. Наприклад, цукор-пісок має коштувати не дорожче, ніж 1,60 гривні за кілограм, гречані крупи — 1,50 гривні, борошно першого гатунку — 70 копійок за кілограм. Зважаючи на те, що останніми днями ціни на ці продукти вже були вищими на 50—80 відсотків, можна майже напевно прогнозувати: незабаром вони зникнуть із продажу, як це вже траплялося не один раз. Хоча запаси борошна, цукру та інших продуктів в області дуже великі, ажіотажний попит змушує торговців обходити адміністративні бар'єри.
Міністерство юстиції визнало це розпорядження таким, що відповідає закону.
У Севастополі люди поводяться доволі спокійно, повідомили кореспондентові «Дня» Олені АЛЕКСIЙЧУК . Ажіотажу немає. Ціни на продукти харчування змінюються щодня. Весь час здійснюються перевірки магазинів контролюючими органами. На хліб ціни не змінилися: батон — 70 коп., буханець хліба — 80 коп. Ціни на борошно зросли з 90 коп. до 1,5 гривні. Борошно користується підвищеним попитом. Вартість цукру доходила минулими днями до 3—3,15 грн. Сьогодні — до 2 грн. 60 коп.
На вiдмiну вiд Севастополя в столицi тенденцiї до зниження цiн не спостерiгається, повiдомляє кореспондент Наталiя ВЕРНИГОРА . Борошно в найближчому від редакції гастрономі досягло вершини своєї вартості — 2,15 грн., гречки в продажу немає (на Святошинському ринку — 3 грн.). Щоб купити кілограм цукру-піску (більше в одні руки не дають), треба вистояти чималу чергу. Рафінад, щоправда, можна взяти без проблем, але ціна за кілограмову пачку лякає — 3,40 грн.
У Києві подорожчав і найпопулярніший продукт українців — картопля, навіть на околичних ринках вартість його досягла гривні. Тепер і на картоплі не проживеш.
Як же пояснюють цю ситуацію спеціалісти?
Роздрібні ціни на основні продукти харчування в регіонах почали знижуватися після різкого стрибка цін у четвер-п'ятницю на минулому тижні, повідомили агентству Українські новини джерела в управліннях цінової політики кількох обласних адміністрацій. «Головним чином різко подорожчали цукор, борошно, крупи», сказав спеціаліст управління цінової політики Миколаївської обласної адміністрації.
У середньому по Україні ціна на цукор зросла з 1,5 до 2,5 гривень/кг, на борошно — з 0,6 до 0,8—1,1 гривень/кг, на гречані крупи — з 1,7 до 3 гривень/кг.
Загалом фахівці пояснюють підвищення цін на продукти ажіотажним попитом, викликаним негативними очікуваннями покупців, зокрема повідомлення про заморозки в травні чимало людей сприйняли як прогноз неврожаю.
Ряд областей планує ввести фіксовані ціни на продукти харчування.
Випуск газети №:
№95, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»