Перейти до основного вмісту

Доборолися...

FATF «санкціонує» Україну
21 грудня, 00:00

«На додаток до чинного застосування рекомендацій, члени FATF (Міжнародної організації по боротьбi з відмиванням брудних грошей. — Авт. ) вживуть щодо України контрзаходів». Вердикт, винесений на офіційній веб-сторінці FATF (www1.oecd.org/fatf), вчора о другій годині пополудні поставив офіційний і діловий Київ на вуха. Держсекретар Мінфіну — глава Держав ного департаменту з фінансового моніторингу для багатьох виявився «поза зоною досяжності». Експерти Національного банку «вивчали ситуацію в Інтернеті». Прем’єр Віктор Янукович заявив, що уряд збирається «вступити в діалог з FATF», щоб з’ясувати, якою є процедура скасування санкцій. У Асоціації українських банків «знали про запровадження санкцій» і «дуже із цього приводу турбувалися».

Офіційне мотивування FATF — «рішення прийнято тому, що Україна не ухвалила законодавство по боротьбi з відмиванням, яке б відповідало міжнародним стандартам. Закон України від 7 грудня 2002 року «Про запобігання й протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом» не усуває головних недоліків, на які було вказано...»

Є привід добряче замислитися, чому після низки попереджень з боку FATF Україна так і не затвердила Закон, що може задовольнити міжурядову організацію. 5 грудня 2002 року «День» писав, що «паризьке паломництво» разом із ухваленим 7 грудня Законом не дають можливості нашiй делегації довести, що Україна — це не Науру, а держава, що співпрацює у боротьбі з «відмиванням».

Прогнози збулися. «Не Науру» виявилася Нігерія (їй теж загрожували санкції), а не Україна.

Тепер фінансовим установам Вітчизни залишається лише чекати, в якій формі і якими державами ці санкції будуть застосовані. Для довідки — у складі міжурядової організа ції у справах боротьби з відмиванням налiчується 29 країн світу: Аргентина, Австралія, Австрія, Бельгія, Бра зилія, Канада, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Китай, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Португалія, Сін гапур, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Велика Британія і США.

На останньому засіданні FATF, як стало відомо «Дню», представники багатьох із згаданих країн були налаштовані «не застосовувати санкції». Достеменно відомо, що Італія і Бразилія раніше заявили про незастосування контрзаходів до України. Коли верстався номер, з’явилася інформація, що Сполучені Штати заявили про те, що будуть «санкціонувати» Україну. Джерела, близькі до Кабмін у, не сумніваються, що Англія і, можливо, Німеччина наслідуватимуть їхній приклад, але не знають яким чином. Контрзаходи, до речі, можуть бути різними. Підсумкова декларація Парламентської конференції Євросоюзу по боротьбi з відмиванням грошей (від 8.02.2002) у зв’язку із цим абсолютно конкретна:

— посилити обов’язки фінансових інститутів встановлювати особистість того, хто має зиск, перш ніж встановлювати стосунки з особами або структурами з «країн або терито рій, що не співпрацюють»;

— посилити механізм звітності або передбачити систематичне направлення даних про фінансові операції з цими країнами або територіями до органів фінансової розвідки;

— ввести в дію умови, обмеження, підвищене оподаткування або заборону операцій з приватними або юридичними особами, що перебувають у цих країнах і територіях;

— заборонити установам країн-членів ЄС відкривати філіали, відділення або представництва в цих країнах і територіях, а також — тримати там кореспондентські рахунки;

— заборонити відкриття в країнах Євросоюзу філіалів, відділень або представництв, а також кореспондентських рахунків фінансових установ, що мають юридичну адресу в цих країнах і територіях і т. iн.

За останньою інформацією, FATF контрзаходи щодо України пропонує «поступові, пропорційні й гнучкі». Можливо, відіграв певну роль лист у Париж (там розташована штаб- квартира FATF) прем’єра Віктора Януковича напередодні запровадження санкцій з проханням відстрочити запровадження санкцій до лютого. Проханню FATF віддала належне, згадавши в повідомленні про запровадження контрзаходів, і висловила сподівання на те, що «Україна належним чином займеться» своїм законодавством. Тоді в лютому цього року говорити про скасування санкцій щодо нашої держави можна буде більш предметно. Знову в Парижі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати