Добра пенсія — це низькі податки
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020315/448-2-1.jpg)
У результаті ретельних підрахунків підвищення пенсій вiдбулося якраз на ту суму, яку міг собі дозволити Пенсійний фонд. Тепер він витрачатиме на виплати щомісяця на 162 мільйона гривень більше. За перші два місяці року підприємства перерахували до Пенсійного фонду грошей на 14 вiдсоткiв більше. Тепер саме цю різницю й буде використано для додаткових виплат пенсіонерам. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах заявив, що пенсії підвищуватимуться й далі з метою доведення їх рівня до прожиткового мінімуму. На сьогодні він становить 342 гривні. Згідно із законом, прийнятим Верховною Радою та затвердженим Президентом, саме ця сума необхідна українцю для того, щоб вижити. Середня ж пенсія в Україні після підвищення становитиме 127 гривень.
Варто зазначити, що пенсіонери повідомлення про чергове підвищення пенсії зустріли хоч і з вдячністю, але без особливого ентузіазму. «Ну, отримуватиму 5 гривень надбавки, але ж на ці гроші прожити неможливо», — говорить Євгенія Власова з Волинської області. За її словами, на руки вона щомісяця отримує близько 60 гривень. Вона чула, що має право на доплату як малозабезпечена, але спроба оформити документи їй виявилася не під силу. «Там у них навіть стільців у коридорах немає, стояти ж у черзі я не можу», — пояснює пенсіонерка. Зазначимо, що згідно з постановою Кабінету Міністрів, з першого квітня мінімальна пенсія становитиме 80 гривень, а зараз — 79. Але, з незрозумілих причин, мільйони українців отримують менше цього мізерного мінімуму. Розбиратися в цій «нестиковці» у старих людей немає сил, а в чиновників, очевидно — часу. Проте волинська пенсіонерка прохала нікого в уряді не критикувати, а навпаки, подякувати за очікувану надбавку.
Прем’єр-міністр Анатолій Кінах повідомив, що дата наступного підвищення пенсій залежатиме від розвитку економіки. «Існують серйозні ризики з погляду закріплення й невідворотності результатів розвитку економіки і соціальної сфери життя», — заявив прем’єр. На його погляд, темпам виробничого зростання в країні зараз загрожує передусім несприятлива ситуація на зовнішніх ринках.
Проте головні резерви уряду щодо подальшого підвищення пенсій бачаться все ж не в боротьбі за експортні ринки. Малий і середній бізнес в Україні видає заробітну платню, в основному, так званою «чорною» готівкою. Ніхто пенсійних відрахувань з цих сум, природно, не робить. З необхідністю уникати грабіжницьких податків стикається практично кожен підприємець країни. Якщо врахувати, що навіть керівництво уряду визнає, що тіньова економіка України виробляє більше, аніж легальна, то стає зрозумілим, що прагнення довести розмір пенсій до прожиткового мінімуму — не таке вже й нездійсненне завдання. Для цього всього лише треба знизити податки. Досвід Росії показав, що зниження прибуткового податку вдвічі привело до різкого збільшення сумарних прибутків Пенсійного фонду. Експертів Міжнародного валютного фонду цей факт шокував. В українському уряді цей парадокс пострадянських економік, схоже, нарешті зрозуміли. На останньому засіданні Кабінету Міністрів прем’єр заявив: «Подальше збільшення пенсій за рахунок підвищення тиску на фонд заробітної платні є абсолютно нереальним завданням. Так що питання удосконалення оподаткування громадян є одним із найважливіших». Залишається сподіватися, що новий парламент цю ідею законодавчо реалізує.