Доказів продажу українського зброї для УНІТА немає,
вважає експерт ООН«На цьому етапі ООН не має доказів, що уряд України здійснював поставки військової техніки повстанському рухові УНІТА. Проте УНІТА, як відомо, втаємничує канали закупівлі озброєнь і зазвичай має справи з посередниками, тіньовими ділками». Про це вчора у Києві заявив Андрес Молландер — голова групи експертів Ради Безпеки ООН із дотримання санкцій проти повстанського руху УНІТА, що діє в Анголі. Андрес Молландер відвідав Україну в ході свого турне по Румунії, Болгарії, Білорусі та Росії. Саме ці країни є експортерами звичайних озброєнь радянської розробки, які так чи інакше, але потрапляють до повстанців УНІТА. Завдання переговорів представників подібне до завдання урядовців цих країн: визначити канали нелегальних поставок і, звісно, покласти їм край. Проте до Києва Андрес Молландер завітав якраз після того, як на початку січня іншому представникові ООН, який відвідав Анголу, — Роберту Фаулеру, як уже повідомляв «День», на Україну поскаржилися представники ангольської урядової армії, що воюють з УНІТА. Мовляв, усупереч санкціям, які діють з 1993 року і забороняють постачання зброї УНІТА, повстанцям таки вдалося придбати танки та гармати в східноєвропейських країн, серед яких називали Україну та Болгарію. У Києві цю інформацію спростували, як і аналогічні повідомлення на цю тему, що з'являлися в закордонних мас-медіа минулого року.
«Ми офіційно заявили, що уряд України не постачав і не давав ніяких дозволів на постачання, не постачає будь-якої амуніції чи озброєнь до УНІТА. Це наша принципова позиція. Ми готові працювати із представниками відповідних структур РБ ООН, щоб з'ясувати можливі шляхи такого нелегального постачання. Ми ще раз поінформували наших партнерів на переговорах про ту ініціативу, яку висловив міністр закордонних справ України, — йдеться про проведення конференції під егідою РБ ООН з участю країн, які виробляють зброю, для обговорення шляхів блокування поставок зброї в конфліктні регіони», — так заявив заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий після зустрічі з Андресом Молландером.
Результати переговорів представника ООН із чільними особами східноєвропейських країн будуть представлені у звіті, який через місяць-другий буде розглядатися в РБ Організації Об'єднаних Націй.
Проте чи можна повністю відкинути припущення, що за весь час існування незалежної України озброєння з українських арсеналів узагалі не могло потрапити до УНІТА, наприклад, через тих же посередників? Тим більше, що Україна здійснює військово-технічну співпрацю з Анголою. На це запитання Олександр Чалий відповів так: «Повна гарантія може бути хіба що на кладовищі». Однак він наголосив, що уряд України насамперед зацікавлений у розслідуванні фактів нелегального постачання зброї до УНІТА.
А для унеможливлення випадків використання України як транзитної території для незаконних поставок Київ із минулого року запровадив більш жорсткі заходи контролю за оформленням та документальним супроводженням транзитних збройних вантажів.