Доменна піч під назвою літо
Такої спеки не було з 1855 рокуЦього року «обпалюючі язики» Азорського антициклону з Північної Африки досягли України. Якщо 7 липня температура повітря вдень у Києві лише впритул підійшла до свого історичного максимуму, що дорівнював +34,2°С і був зафіксований 1885 року, то 8—9 липня метеорологи очікують на «новий рекорд».
Як завше, спекотний липень супроводжується грозами, зливами, градом, шквалами вітру. Позавчора в Східних Карпатах тільки за три години випало 89 мм опадів, що втричі перевищує максимум опадів по Україні в цілому за цей день. У Дрогобичі шквали вітру досягали 25 м/сек. У чотирьох районах Львівської області 148 населених пунктів залишилися без електроенергії.
Як повідомила кореспондентові «Дня» Леонідові ТЕЛЕНКОВУ начальник відділу метеопрогнозів Українського гідрометцентру Раїса СОСНОВСЬКА, 9—10 липня холодний атмосферний фронт, що рухається із заходу України, досягне Київської області. Переміщення фронту супроводитиметься грозами, дощем, місцями сильним, градом, шквалами вітру 17 — 22 м/сек, у окремих районах до 25 м/сек. Температура повітря знизиться до 28 — 30°С тепла. Після 11 липня опади припиняться, й температура повітря очікується вдень +22 — +27°С, уночі +12 — +17°С.
Нинішню спеку хтось назвав «доменною піччю, що зветься літом». Надмірні сонячні ванни загострюють хвороби і стимулюють зростання злоякісних пухлин. Щороку в країні захворюють на рак шкіри і молочної залози близько 35 тисяч чоловік, повідомляє кореспондент «Дня» Олександр ФАНДЄЄВ. Перед тим, як поринути в солодку сонячну та водну млість, лікарі радять пройти онкотест.
Ризик отримати сонячний удар на вулиці чи тепловий у приміщенні, як стверджує лікар-консультант Київської інформаційної служби «Здоров'я» Галина ЛЕЛЮХ, також високий. Особливо опівдні. Симптоми — висока температура, тиск, іноді блювота. Порятунок треба шукати в головному уборі, легкому одязі, який «дихає». Якщо ж «удар» відбувся, потерпілого треба перенести в прохолодне місце, обтерти або облити водою, дати серцеві краплі, а при температурі — жарознижуюче.
Страшної спеки не витримує навіть риба в морі. Учора стався масовий мор риби на всьому узбережжі Бердянської коси, не пов'язаний із викидом у море якихось шкідливих речовин. У морській воді різко в 3 — 3,5 рази зменшилася кількість розчиненого у воді кисню. Температура води 7 і 8 липня піднялася до 30 градусів, повітря — понад 35.
З розповідей очевидців, повідомляє кореспондент «Дня» Віктор ПУЖАЙЧЕРЕДА , у повний штиль величезна маса бичків і каланів вийшла до берега і загинула.
Як розповів «Дню» головний державний санітарний лікар м. Бердянська Микола ГОРДIЄНКО, узбережжя коси, завдовжки десять кілометрів, прибрано й рибу вивезено. До полудня 8 липня пляжі були чистими, але в найближчі 2— 3 дні медики поки не рекомендують купатися в морі дітям, а дорослим після купання радять приймати душ. У всіх міських засобах масової інформації йдуть звернення до жителів, відпочиваючих із проханням не купувати в цей час ані свіжої, ані в'яленої риби, щоб уникнути гострих кишкових захворювань. Посилено контроль ветеринарної і санітарної служб на ринках.
Ще один наслідок погоди — пожежі. Як повідомив учора Інтерфакс-Україна горить 31 гектар торфовищ у Старовижівському районі Волинської області.
А бажання рятуватися від жари у воді призвело до того, що, за даними МінЧС, тільки за дві минулі доби в Україні потонуло 32 людини. З початку липня ця цифра досягла 61 чоловік.
Випуск газети №:
№123, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»