Дякую! Ви звільнені...
Сплеск безробіття очікується на початку 1999 рокуПрогноз директора Центру Віктора Лук’яненка: «Наступного року центри зайнятості приймуть понад два мільйони громадян, бажаючих знайти роботу» (сьогодні в Україні зареєстровано понад 1 мільйон 512 тисяч чоловік так званого «незайнятого населення». — Авт.).
Свій внесок у зростання безробіття зробить й оновлене законодавство: якщо сьогодні підприємство виплачує звільненим вихідну допомогу та протягом трьох місяців — компенсацію, то з 1 січня компенсації протягом двох місяців повинні будуть виплачувати центри зайнятості. А виплату компенсації підприємствами буде скорочено до одного місяця.
Аби виплатити всім безробітним установлену суму, стверджує В. Лук’яненко, наступного року буде потрібно понад 250 мільйонів бюджетних гривень. Віктор Григорович нарікає: «Бюджет слабкий, таких грошей у нас немає й не буде. Зараз ми готуємо законопроект про те, щоб відсунути чинність цієї статті на рік...»
Єдиний спосіб боротьби з безробіттям — створення нових робочих місць — у країні з деградуючою економікою є нереальним.
Цей рік показав, що в центр зайнятості приходять випускники шкіл, яким освіта задорога. Серед безробітних — молоді близько 33%. Їм надається допомога в виборі професії, безкоштовне професійне навчання. Та навіть те, що їх навчають, не означає, що так само легко центр зайнятості має можливість їх працевлаштувати. Кожен районний центр затверджує броню на підприємствах, де надають роботу жінкам, які мають дітей до 6 років, молоді, особам передпенсійного віку, особам, звільненим після відбуття покарання або примусового лікування. Підприємствам, що активно сприяють розв’язанню проблем зайнятості, надають додаткові робочі місця — відповідні пільги. Але підприємств з такими можливостями дуже мало. Нав’язувати підприємствам, керуючись законом, випускників шкіл певною мірою нереальне.
Звільнених з підприємств — близько 58% серед безробітних. Часто це люди які все своє життя працювали на одному місці й у одному колективі. Їхні навички тепер не потрібні. Саме такі безробітні змушені проходити перекваліфікацію й терпляче чекати, поки стануть комусь потрібні.
В Україні 80% безробітних — жінки. Для них важка фізична праця не підходить. Серед безлічі списків вакансій для різних категорій існує окремий список: для жінок... У Київському центрі зайнятості «Дневі» повідомили, що має попит дуже дефіцитна професія... прибиральниці.
Коли людям пропонують роботу, основне питання, яке їх цікавить, — які передбачаються затримки з виплати платні. Часто гроші затримують на три місяці або й більше — кількість тих, хто бажає працювати на таких підприємствах помітно зменшується (безробітним допомогу виплачують вчасно. — Авт.). Проблему безробіття центри зайнятості вирішують також організацією так званих оплачуваних громадських робіт. Формуються бригади з тих, хто бажає. В основному це чоловіки, які працюють, переважно на будівництві.
№195 13.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»