Перейти до основного вмісту

Гілларі КЛIНТОН: Першочерговий обов’язок уряду — захищати індивідуальну свободу громадян

22 червня, 00:00

Які питання стоятимуть в епіцентрі політичної активності сенатора Гілларі Клінтон у разі її обрання? Чи увійдуть Україна та її проблеми в сферу цієї уваги?

— Протягом усієї своєї громадської діяльності я працювала для полiпшення життя жінок та дітей. Однією з найважливіших проблем я особисто вважаю нелегальну торгівлю жінками й дітьми. Ця проблема, зокрема, зачіпає й Україну. Взагалі, вона є глобальною, але в Україні це явище досягло тривожних масштабів, адже, за оцінками, до 35-ти тисяч жінок і дітей, деякі віком лише по 14 років, вивезені з України та примушені займатися за кордоном проституцією. Сполучені Штати співпрацюють з урядом вашої країни, щоб покласти край цій злочинній діяльності. У нашій спільній роботі ми наголошуємо на запобігання нелегальній торгівлі, захист її жертв та переслідування злочинців, які нею займаються.

Починаючи з 1998 року США надали понад 5 мільйонів доларів на заходи в Україні з боротьби із нелегальною торгівлею людьми. Наші уряди спільно організували семінар для правоохоронних органів у Києві 21—23 червня, на який запрошено офіційних представників з України та інших країн, щоб вони могли скоординувати свої зусилля в боротьбі з цим злочинним бізнесом. Мені приємно, що Меланн Вервеер, мій Керівник апарату, яка, до речі, має українське коріння, змогла виступити на семінарі в Києві від мого імені.

– Які сторони американського способу життя вважаються Вами загрозою для майбутнього американського суспільства? Багато хто критикує Америку за нездатність подолати проблему насильства, яким, нібито, перенасичені як повсякденне життя американців, так і масова культура. Чи свідчить це про кризу культу індивідуальної свободи?

— Індивідуальна свобода — підвалина демократичного суспільства. Томас Джефферсон, один із наших батьків-засновників, коли писав Декларацію незалежності від Британії 1776 року, висвітлив ідеал індивідуальної свободи та першочерговий обов’язок уряду захищати цю свободу. Уряд існує, щоб служити людям і захищати їх, а не навпаки.

Враження багатьох людей про Сполучені Штати, як про місце небезпечне для життя, здебільшого є помилковим, викликаним надто великою увагою американських засобів масової інформації до актів насильства та переповненістю наших телепрограм і фільмів сценами насильства. Кількість злочинів з елементами насильства в США знижується протягом останніх десяти років, але багато ще потрібно зробити, особливо в посиленні контролю за тим, щоб зброя не потрапила до рук злочинців.

— Як зізнався президент Клінтон в радіодіалозі з росіянами під час свого останнього візиту до Москви, жоден американський президент до нього не піддавався такій критиці з боку ЗМІ, як він. Чи переконані Ви в тому, що політики і громадські діячі все ж повинні бути «мішенню» преси заради демократії?

— Демократія не може функціонувати без вільних і незалежних засобів масової інформації. Вільна преса забезпечує відповідальність уряду за його дії. Вона також забезпечує поінформованість громадян. Президент сказав російському народові, що незважаючи на різку й несправедливу критику, що часом лунала на його адресу з боку преси, він залишається переконаним прибічником вільних і незалежних засобів масової інформації. Я повністю поділяю це його переконання.

Pівні можливості для жінок у всіх аспектах суспільного життя — від урядових структур та отримання роботи до захисту від насильства та чіплянь — це дуже важливі питання у цілому світі. Україна не становить винятку. Жодна демократія не розвинеться без участі жінок, і жодна економіка не процвітатиме без участі жінок. Жінки повинні мати можливість на рівних брати участь в усіх аспектах життя суспільства. Під час опитування, проведеного свого часу в Україні соціологами Мічиганського університету, жінки, які проживають у сільській місцевості, причини своїх життєвих проблем вбачали не просто в нинішній владі, а в тому, що при владі — чоловіки. Якби в Україні при владі було більше жінок, зазначали вони, соціальним питанням приділялося б більше уваги. Що на Ваш погляд є ефективнішим: розв’язувати соціальні проблеми через політичний вплив жінок у владних структурах чи через їхню активну громадську діяльність?

— Pівні можливості для жінок у всіх аспектах суспільного життя — від урядових структур та отримання роботи до захисту від насильства та домагань — це дуже важливі питання у всьому світі. Україна не становить винятку. Жодна демократія не розвинеться без участі жінок, і жодна економіка не процвітатиме без участі жінок. Жінки повинні мати можливість на рівних брати участь в усіх аспектах життя суспільства. Просування жінок у Сполучених Штатах і за кордоном було і є одним з важливих пріоритетів адміністрації Клінтона. Протягом останніх десяти років уряд США надавав підтримку низці українських неурядових організацій, які намагаються готувати жінок до лідерських ролей в Україні. Також, в рамках нашої Ініціативи «Наступне покоління» ми продовжуватимемо збільшувати можливості для молодих українців, особливо молодих жінок, навчатися в Сполучених Штатах, здобувати знання і вміння, необхідні, щоб вести Україну в нове століття.

— За статистикою минулого року в Україні померло близько 1159 новонароджених. За сприянням Агенції США з міжнародного розвитку та Американського міжнародного альянсу було відкрито центри охорони здоров’я матері та дитини в Києві, Одесі та Львові. Жалюгідний стан державної медицини позбавляє багатьох українок материнського щастя. Як мобілізувати жінок на розв’язання даної проблеми?

— Збільшення рівня смертності немовлят у всіх країнах колишнього Радянського Союзу, включаючи Україну, глибоко непокоїть. Забезпечення належного медичного обслуговування всім громадянам — це питання, яким я особисто займаюся в Сполучених Штатах, де також є окремі райони з високим рівнем смертності новонароджених. Мені приємно, що наш уряд зміг допомогти Україні у відкритті центрів здоров’я у Львові, Одесі та Донецьку та неонатальних центрів у Києві, Львові, Одесі та Донецьку, які надають медичні послуги жінкам. Я побувала у неонатальному центрі у Львові й ніколи не забуду слів радості українських подружніх пар, чиї діти були врятовані і тепер здорові й сильні. Чимало українських лікарень встановили партнерські стосунки із лікарнями в Америці, і обидві наші країни збагачуються досвідом одне одного. Наскільки я знаю, жінки в тих регіонах України, де подібних центрів немає, створюють громадські групи, які з’ясовують, чому в їхніх містах не створюють таких центрів. Отже, виглядає, що жінки України мобілізують свою енергію і працюють над тим, аби на медичні проблеми в цілому і на проблему смертності немовлят зокрема було звернуто належну увагу суспільства. Дозвольте додати, що Сполучені Штати будуть і надалі намагатися вам допомагати.

«День» висловлює подяку Посольству США в Україні за сприяння в організації інтерв’ю.

Поки Білл Клінтон готується до завершення своєї президентської кар’єри, Гілларі Клінтон, цілком можливо, стане першою в історії США жінкою-сенатором. Спостерігачі оцінюють шанси кандидата демократів у штаті Нью-Йорк (а саме інтереси цього штату збирається представляти пані Клінтон) як досить високі.

Головними пріоритетами громадської діяльності Гілларі Клінтон донині були охорона здоров’я, особиста безпека громадян, гендерні проблеми. Зважаючи на відповіді першої леді США на запитання «Дня» (переданим редакції під час проведення у Києві Міжнародного семінару з питань запобігання торгівлі жінками і дітьми), ці напрямки будуть ключовими і в її політичній кар’єрі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати