Перейти до основного вмісту

Гол у свої ворота

06 серпня, 00:00

Відлягло від серця — фінансування заходів щодо підготовки чемпіонату Європи з футболу 2012 року в Україні, здається, врегульовано. Заявляючи про це в радіоефірі, міністр сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко сказав: «Я переконаний, що кошти будуть... Рішення було відпрацьоване Міністерством фінансів, Національним банком України. Координацію здійснював Іван Васильович Васюник, уряд дискутував, але цей механізм прийняв і затвердив», — заявив міністр. А ще він якось дуже вже миролюбно додав: «Я не думаю, що сьогодні треба починати дискусію, чи зриває хтось Євро».

Якщо всі колишні загрози для проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року, що раз у раз виникали, можна було вважати головним чином локальними, то остання, пов’язана з президентським вето, виглядала просто-таки глобально. Особливо у зв’язку з тим, що 10 — 11 грудня на засіданні на Мадейрі виконком УЄФА збирається ухвалити остаточне рішення щодо міст чемпіонату Європи.

Нагадаємо, що цього тижня Президент України Віктор Ющенко відхилив зміни до закону про державний бюджет, яким було визначено джерело фінансування підготовки до Євро-2012. Парламентарії хотіли «потрусити» з цією метою Нацбанк і примусити його авансом перерахувати на Євро-2012 до держбюджету 9,8 мільярда гривень свого прибутку. Гроші передбачається сконцентрувати в бюджетній програмі «Реалізація державної цільової програми з підготовки й проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, будівництва, реконструкції, розвитку й утримання мережі автомобільних доріг, зокрема будівництва й реконструкції мостів державної й комунальної власності (включаючи будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через річку Дніпро в місті Києві в сумі 650 млн. грн.), а також будівництва метрополітену в містах Дніпропетровську, Донецьку, Києві й Харкові».

Позицію Президента в цьому конфлікті захищав керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату Роман Жуковський. «Аванс» Нацбанку, за його словами, перетворюється на емісійне фінансування дефіциту бюджету, й «існують великі сумніви, що ці кошти матимуть цільовий характер». Жуковський також нагадав, що Президент пропонував свою схему, згідно з якою до фінансування Євро-2012 слід було залучити комерційні банки. Вона була розроблена й запропонована Кабміну, але при обговоренні не була підтримана. «Президент пропонує сконцентруватися на реалізації цієї схеми...» — уточнив його представник.

Прем’єр-міністр, на відміну від свого толерантного міністра, досить різко прокоментувала президентське вето: «Я з жалем констатую: протидія глави держави проведенню Євро-2012 має жорстокий щодо України характер, і виникає підозра, що зрив чемпіонату для Віктора Ющенка став основною й дуже нечесною технологією в боротьбі зі мною як з опонентом на майбутніх президентських виборах». «Звісно, з конкурентами боротися можна, але бити при цьому по країні — ні! — заявила прем’єр і пообіцяла. — Незважаючи на опір Ющенка, вето на закон щодо Євро-2012 буде подолане, гроші будуть виділені, а сам чемпіонат відбудеться в Україні й пройде успішно».

Негативну оцінку здобуло президентське вето й у експертному середовищі. Воно може стати деморалізуючим чинником, заявив експерт Комітету громадського контролю ЧЄ-2012 Андрій Капустін. Він, зокрема, послався на слова одного зі співавторів заветованого закону регіонала Бориса Колеснікова: «Складається враження, що Ющенко взагалі не хоче, щоб в Україні відбулося Євро-2012». Експерт підкреслює: «Такий лейтмотив напрошується в більшості коментарів, — і робить висновок. — Ющенко зіграв у чисту політику, борючись таким чином із Кабміном».

Проте питання тут, як виглядає, не тільки в політиці й у взаємних передвиборних обвинуваченнях. Євро-2012 — це ще й величезні кошти, які неважко, вміючи, прибрати до рук й, відповідно, використати. І тут одна схема ручного управління фінансами протистояла іншій.

Але чому все ж таки уряд не став, як обіцяв, долати вето, а вирішив у черговий раз винайти, так би мовити, новий емісійний велосипед? Одна з версій полягає в тому, що ухвалені більше ніж конституційною більшістю «єврозміни» до бюджету, цілком можливо, передбачали якісь домовленості з Партією регіонів. Однак заповідь Леніна «ділитися» перед виборами далеко не всім до вподоби. Тим паче що подолання вето, можливо, вимагало б від БЮТ нових поступок.

«День» спробував з’ясувати точку зору на всі ці проблеми відомого фаната Євро-2012 Євгена Червоненка. «Я зараз за кордоном, у відпустці, й не хочу нічого коментувати, — сказав він, але все ж таки не втримався й продовжив. — Мене усунули від процесу, оскільки я заважаю красти — нехай самі розбираються й несуть відповідальність. Причина вето — непрозорість підготовки й сумнівність коштів. Васюник і Павленко зробили весь процес абсолютно непрозорим. Ось цю одну фразу можете дати...».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати