Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ГОСТРI КАМЕНI «РIВНОГО» БЮДЖЕТУ

01 грудня, 00:00

Під час цієї розмови під вікнами парламенту галасував (хоч звук за товсті стіни не долітав) мегафонними і розмахував матерчатими гаслами чималий натовп, у якому, судячи з транспарантів, переважали педагоги й працівники культури. «День» спитав у Р.Безсмертного, чи буде почуто депутатами голос народу. «Такі демонстрації проводяться часто, — сказав депутат, — іноді вони реальні, а іноді просто організовані й куплені. Так що... за окремими статтями комітети працювали досить добре. Ці витрати збільшено, але досягти вимог профспілок у повному обсязі немає можливості ні в уряду, ні в комітетів».

Народний депутат, президент Української спілки промисловців і підприємців Анатолій Кінах в розмові з «Днем» констатував, що проект бюджету, який винесено на друге читання, практично не зазнав серйозних змін iз погляду виконання найголовнішого завдання, що стоїть перед країною в бюджетному процесі на наступний рік, — створення умов для структурних змін у економіці і, зокрема, у внутрішньому валовому продукті, від чого в кінцевому результаті залежить конкурентоспроможність продукції українських підприємств. Серед невирішених питань А.Кінах назвав підвищення податкового пресу і, зокрема, вказав, що ставка податку на додану вартість не адекватна умовам і можливостям економіки України. Народний депутат послався при цьому і на слова Президента Леоніда Кучми, який вважає, що ПДВ руйнує нашу економіку. Розв’язання цих проблем, за словами А.Кінаха, в проекті бюджету відсутні.

А проте більшість, упевнено долаючи обструкцію комуністів, що брали участь у обговоренні всіх статей бюджету, але за жодну з них, включаючи соціальні, не голосували, а також прогресивних соціалістів і своїх — «яблучників», діяла досить дружно. Найбільша дискусія в її середовищі виникла при обговоренні п’ятої статті бюджету, що встановлювала підвищені ставки за транспортування енергоносіїв трубопровідним транспортом. Після двох негативних голосувань газовики, що погрожували підвищенням ціни на газ, зрештою відступили.

Цікавий епізод стався зі статтею, що встановлює доходи бюджету від приватизації. Голова контрольної комісії з приватизації Олександр Рябченко виявив, що Кабмін чомусь перейшов у ній на іноземну валюту і замість узгодженої цифри доходів від приватизації 5,9 млрд. грн. записав $1,5 млрд., що, погодьтеся, зовсім не одне й те ж. Тим більше, що кошти, отримані урядом від перевиконання приватизаційного плану, йому згiдно з цією статтею дозволено використати на погашення державного боргу і державне інвестування. І тільки коли поїзд, як сказав спікер Іван Степанович, пішов, хтось із депутатів зміркував, що таким чином уряд отримав у ручне управління два мільярди гривень, тобто різницю між $1,5 млрд. і 5,9 млрд. грн. Пояснюючи цю колізію, О.Рябченко сказав «Дню», що в «годівницю» для Кабміну перевищення приватизаційних доходів не перетвориться вже тому, що «вона буде порожньою».

Отже, в другому читанні, за словами депутата Олександра Єльяшкевича, «рiвно» проголосовано велику частину бюджетних статей. Лідер «Яблука» Михайло Бродський сказав «Дню», що бюджет iз незниженими податками, непроведеною індексацією пенсій і зарплат бюджетникам не вирішує завдання поліпшення життя людей. Iз його слів, за нинішній рік воно не поліпшилося, а погіршилося: ціни підвищилися, а зарплати залишилися ті ж. Судячи з настрою М.Бродського та інших депутатів, каменем спотикання третього читання, яке намічено провести 7 грудня, стане в основному додаток №3, що розподіляє видатки бюджету.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати