Грип повертається

Останнім часом Всесвітній організації охорони здоров’я додалося причин для неспокою — в азіатських країнах з’явилася так звана атипова пневмонія, і звідти ж почав своє мандрування новий вірус грипу, який лікарі встигли охрестити «всесвітньою загрозою». За останніми даними, понад 190 чоловік госпіталізовано з ознаками небезпечної для життя форми запалення легенів. Дев’ять із них у результатi високої температури і сильного задушливого кашлю уже померли. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, половина всіх хворих (95 чоловік) — жителі Спеціального адміністративного району КНР Сянгана (колишній Гонконг). На другому місці за поширенням хвороби стоїть В’єтнам, де нараховується близько 50 пацієнтів. Днями атипова пневмонія з’явилася і в Європі — її симптоми виявили у жителів Німеччини, Словенії та Швейцарії. У цьому випадку лікарів найбільше непокоїть той факт, що антибіотики не виправдовують надій, які на них покладають. Захворювання передається повітряно- крапельним шляхом, і одна з гіпотез його виникнення — мутація вірусу грипу. До речі, сам грип у Південно-Східній Азії нині також підносить несподівані сюрпризи. У Ханої від нової хвороби померла медсестра, у Канаді, повернувшись з Гонконгу, — мати і син. А симптоми агресивного грипу вже виявили у жителя Німеччини.
Водночас в Україні фіксують підйом захворюваності на ГРЗ і грип. І в МОЗ передбачають, що незабаром розпочнеться друга хвиля епідемії. Прокоментувати ситуацію з урахуванням світового епідемічного хвилювання й останніх даних про кількість хворих в Україні «День» попросив завідувача лабораторії Українського центру грипу Аллу МИРОНЕНКО :
— За даними нашого моніторингу, останнім часом, на тлі загального зниження рівня захворюваності на ГРЗ і грип серед дітей він дещо збільшився в Харкові (на 22%), у Дніпропетровську (на 7,6%) й у Києві (на 0,8%). Ці показники можуть свідчити про початок другої хвилі епідемії грипу. У принципі, це закономірно, адже в нинішній епідсезон в Україні циркулювали всі три віруси грипу — в Одеській області вірус В/Гонконг, а в інших областях — А/Нова Каледонія та А/Панама. І якщо в першу хвилю в тому чи іншому регіоні був активним один із них, тепер «прокидається» інший. Під час розробки вакцини всі штами приймалися до уваги, і тому, як і раніше, ризикують захворіти ті, хто не зробив собі щеплення. Судячи з усього, цього разу інтенсивної епідемії не передбачається, і говорити про повторний карантин у школах, я думаю, не варто. А щодо взаємозв’язку атипової пневмонії з вірусом грипу стверджувати що-небудь завчасно. Сьогодні ми повинні зробити все можливе, щоб нове запалення легенів не просочилося на територію України. Наскільки мені відомо, МОЗ отримало рекомендації ВООЗ і розіслало їх по всіх регіонах. У них не йдеться про обмеження повітряного сполучення з азіатськими країнами, але пасажирам, які приїжджатимуть із епідемічно небезпечних регіонів, приділятимуть підвищену увагу. Прикордонні пости отримали опис симптомів атипової пневмонії (температура 38—39, сильний кашель та важке дихання), і у разі найменшої підозри їм наказано забезпечити негайну госпіталізацію.