Гривня в бензиновому нокдауні
На її девальвацію вплинули також інфляційні очікуванняКурс гривні відносно долара, який істотно знизився у вівторок, і в середу продовжував падати, переваливши на міжбанківському ринку за 4,1 грн./$. В обмінних пунктах ціни на долар зросли в середньому на 10-15 коп.
Істотна девальвація гривні сприяла зростанню ставок на міжбанківському кредитному ринку, де ціна ресурсів, як повідомляє Інтерфакс-Україна, підскочила порівняно з понеділком удвічі з 4-6% до 10-12% (на «нічні кредити»).
Більшість експертів пов'язують падіння гривні з підвищенням цін на нафтопродукти. Директор казначейства «Райффайзенбанк України» Сергій Маноха вважає: «Ціни на бензин зросли вдвічі. Звідси інфляційні очікування, а отже гривня має девальвувати». Начальник управління міжбанківських операцій банку «Надра» Сергій Борисов, як передає Інтерфакс-Україна, не виключає, що до різкого зниження курсу могли призвести «певні дії певної групи банків». Однак уже в середу банк «Надра» відмовлявся коментувати поточні події.
Заступник голови правління банку «Фінанси і кредит» Вадим Чанкін сказав кореспондентові «Дня»: «Інфляційні очікування завжди припадають на серпень, а тим більше напередодні президентських виборів вони стають благодатним психологічним чинником. Ось це й підстьобнуло ривок. Але, я вважаю, що котирування відкотяться від пікових значень, оскільки Нацбанк обов'язково введе в дію відповідні регулятивні механізми, які використовувалися ще минулого вересня. Але прогноз сьогодні — справа невдячна. Всі знають, що ця осінь буде дуже активною з ділової точки зору. І як розгортатимуться події — невідомо. Уся річ у психології бізнесменів. Якщо офіційні джерела весь час твердять: ми обов'язково втримаємо курс, гривня буде твердою, то відбувається певний надлом, починається криза довіри...»
В.Чанкін також зазначив, що спроби уряду за допомогою пільг активізувати ринок нафтопродуктів в Україні, — «як мертвому — припарки» або намагання бігти за паровозом, який щойно від'їхав. «Я нещодавно повернувся з Кременчука й бачив, що нафтопереробний завод стоїть, як і інші такі ж заводи. Коли ж тут бігти за кредитами й коли ця нафта надійде, буде перероблена й продана?
Через хвилину після розмови з Чанкіним у «День» зателефонував керівник прес- служби Нацбанку Дмитро Рікберг і, згадавши про бензин, ажіотаж і психологію, наголосив, що на фінансовому ринку все гаразд. Це можна розуміти, як зобов'язання Нацбанку повернути гривню на місце.
Тим часом у провінції падіння гривні відразу ж позначилося на товарах повсякденного попиту. Як повідомляє з Хмельницького кореспондент «Дня» Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, сигарети відразу подорожчали на 30%. А долар зник з кіосків, стали активними підпільні міняйли. На чорному ринку долар продавали за 4,7 гривні. Причому обиватель вважає це лише початком, адже зниження цін на бензин сьогодні не передбачає ніхто.