Перейти до основного вмісту

I слава, і воля...

10 липня, 00:00

Розпочато комплекс будівельних робіт щодо спорудження в с. Млини Ярославського повіту Республіки Польща каплиці-пантеону на могилі Михайла Вербицького, творця мелодії національного гімну «Ще не вмерла України ні слава, ні воля...», повідомляє прес- служба Львівської облдержадміністрації. Ініціаторами встановлення цього оригінального пам’ятника виступили Львівська облдержадміністрація, науково-культурні, мистецькі об’єднання та товариства Галичини й органи державної влади та місцевого самоврядування Підкарпатського воєводства Республіки Польща. Спорудження приурочене до 190-річчя від дня народження композитора.

До речі, у 2004 році виповнюється 140 років з часу, відколи вперше прозвучала пісня «Ще не вмерла України ні слава, ні воля...», яка змусила мільйони українців усвідомити свою національну ідентичність і самодостатність, якій судилося пізніше стати Державним Гімном України.

Автором вірша, написаного у серпні 1862 року, був 23-річний Павло Чубинський, уродженець Київщини, а через два роки мелодію на ці слова написав о. Михайло Вербицький — священик Млинівської греко-католицької церкви на Львівщині. По різному склалася доля авторів гімну. Обидва зазнали утисків і переслідувань з боку пануючих владних режимів в тодішній розділеній між двома імперіями Україні. Павло Чубинський після відбуття заслання за революційну діяльність помер у 1884 році, ще в доволі молодому віці. Земний шлях о. Михайла Вербицького завершився в с. Млини (тепер Ярославський повіт Підкарпатського воєводства РП).

Протягом багатьох років пам’ять про цих подвижників всіляко замовчувалась, їхні могили занедбувались, родинна садиба Павла Чубинського була по-варварськи зруйнована. З відновленням незалежності України садибу Чубинського (у с. Чубинське, Бориспільського району, Київської області) включено до Державної програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України і там ведуться реставраційні роботи.

Могила Михайла Вербицького, що помер 7 грудня 1870 року, довго була у занедбаному стані. Лише у 1934 році на кошти односельчан і студентського товариства «Боян» було поставлено невеликий пам’ятник. У 1995-му його було реставровано. У даний час могилу Вербицького вдається підтримувати у доглянутому стані силами української громади Перемишля, а також, активістами Товариства «Надсяння» зі Львова.

У зверненні губернатора Львівщини до жителів області, зокрема, говориться: «Кому як не нам, учасникам процесу політичного, соціально-економічного й духовного відродження України слід долучитися до спорудження пам’ятної каплиці о. Михайлу Вербицькому та її відкриття до Дня Незалежності України — 24 серпня 2004 року.

Нехай пам’ять про славетного українця, котрий прожив усе своє життя зі щирою любов’ю до рідної землі, згуртує усіх нас навколо доброї справи, в якій кожен відчує свою особисту причетність до увіковічення слави Михайла Вербицького для прийдешніх поколінь».

Доброчинні внески приймаються на спеціальний рахунок «Фонду охорони пам’яток» при Львівській обласній організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури на такі реквізити:

р/р № 2600300013078 у Львівській обласній філії АК УСБ м.Львова

ЗКПО 03922220 МФО 325019

з обов’язковою приміткою: «Благодійний внесок у Фонд спорудження каплиці о. М. Вербицькому».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати