Інгмар ОЛДБЕРГ: Я не думаю, що глобалізація може загрожувати НАТО
Чому Швеція дорожить нейтральним статусом? Чи може вона відмовитися від цього статусу і приєднатися до Північноатлантичного альянсу? Чи може Швеція бути для України моделлю для наслідування ідеї нейтральності? Чи загрожує глобалізація НАТО? Чи підтримує Швеція вступ України до Євросоюзу? Про це в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» — Інгмара ОЛДБЕРГА, заступника директора наукових програм Науково-дослідного інституту шведської оборони.
— В Україні зараз точаться суперечки щодо необхідності вступу до НАТО. Поки що більшість виступає проти членства, але більшість експертів схиляється до того, що в майбутньому наша країна все-таки може стати членом Північноатлантичного альянсу. В цьому контексті цікаво було б почути ваші аргументи як спеціаліста в сфері безпеки, чому Швеція не хоче вступати в НАТО?
— Уся річ у традиціях. Починаючи з XIX століття, Швеція проводить політику нейтралітету. Вона залишається поза блоками і не бере участі у війнах.
— Хіба досвід інших країн, зокрема Бельгії, на територію якої, попри нейтралітет, вторглися німецькі війська, не говорить про необхідність приналежності до якогось військового блоку?
— Так, це було справді. Разом з тим ми були щасливі, що могли лишатися нейтральними. Тому що на нас ніхто не нападав, ні Німеччина, ні Росія. Чимало людей у Швеції вважають, що нас оминула війна саме тому, що зберігали нейтралітет. Тим часом Бельгія та інші країни мали інший досвід. Це не означає, що ми відгороджуємося від світу. Швеція дуже багато співпрацює з іншими країнами. І тепер для нас концепція нейтралітету визначається по-новому. Оскільки ми є членами Європейського Союзу, то нейтральними ми лишаємось лише у військовому плані, але не політично та економічно. Ми дуже багато співпрацюємо і маємо дуже добрі відносини з НАТО.
— Але, будучи поза НАТО, ви не можете скористатися привілеями цієї організації, зокрема п’ятою статтею, яка б гарантувала захист з боку Північноатлантичного альянсу у випадку нападу на вашу країну?
— Але зараз для нас немає неминучих загроз. І поки що ми не можемо їх передбачати. Але якщо така загроза з’явиться, тоді, можливо, ми розглянемо можливість вступу в таку організацію. Тому що, з військової точки зору, Швеція є дуже слабкою країною. Можливо, за винятком військово-повітряних сил.
— А чи можете ви сказати, виходячи із шведського досвіду збереження нейтралітету, що Швеція може бути для України моделлю для наслідування і, зокрема, пропагування ідеї нейтральності?
— Ні. Ситуація для України зараз дуже відрізняється. У порівнянні зі Швецією, у вас відмінна географічна та історична ситуація, а також зовсім відмінна ситуація у сфері безпеки.
— Тому ви вважаєте, що Україні треба бути у складі військово-політичного блоку і не лише політично співпрацювати з НАТО, а бути членом цієї організації?
— Ми не можемо давати порад Україні. Ви маєте самі вирішувати. Україна має інтереси як на сході, так і заході. Але я боюсь, що це залежить не лише від самої України. Звісно, існують певні умови, які має виконати ваша країна.
— Яка ваша думка про військові можливості України, а також стан сфери її безпеки?
— Наскільки я знаю, Україна значно покращила свої військові можливості і відповідність критеріям НАТО. Головна проблема в тому, що громадська думка не підтримує поки що членства України в Альянсі.
— На Мюнхенській конференції колишній голова Парламентської асамблеї НАТО П’єр Леллюш зазначив, що глобалізація НАТО може згубити цю організацію. Чи поділяєте ви цю думку? Що ви думаєте про майбутнє НАТО?
— Я не можу нічого сказати про це. Ми не є членами НАТО.
— Але ж ви вивчаєте проблеми з питань оборони і безпеки?
— Ні, я не думаю, що глобалізація може загрожувати НАТО, оскільки це в основному економічний процес. А загалом, я думаю, що глобалізація є добрим явищем. Тому, зважаючи на це, я не бачу ніякої загрози для НАТО. Можливо, глобалізація може викликати деякі проблеми в різних країнах.
— Ви знаєте, що Україна прагне стати членом Європейського Союзу і тут якраз існує підтримка української громадськості. А чи підтримує Швеція вступ України до Євросоюзу?
— Швеція вважає, що Європейський Союз має бути відкритим для нових членів. Ми досить позитивно ставимося до того, що розпочались переговори між Україною і ЄС щодо нової розширеної угоди. Ми не пропонуємо членства в Євросоюзі, але вважаємо, що Україна обов’язково має бути серед кандидатів.