Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Інвестори страйкують, податківці працюють,

Податковий кодекс удосконалюється
17 травня, 00:00

Проте, коли справа дійде до обговорення Податкового кодексу в парламенті та які додаткові зміни до нього запропонує внести уряд, ще невідомо. Тим часом проблеми з ПДВ щодня псують йому кров. У середу, виступаючи у Кабміні, А. Кінах визнав, що ситуація стосовно податку на додану вартість «дуже незбалансована», «особливо щодо компенсації від’ємного сальдо».

Того ж дня у Києві представники ЗАТ «Мініметалургійний завод «Істіл (Україна)» заявили, що за рішенням ради корпорації ISTIL Group із головним офісом у США зупиняють виробництво «через неповернення державою ПДВ». У листі Президенту Леоніду Кучмі іноземні інвестори (ними вкладено у купівлю та реконструкцію підприємства понад $86 млн., впроваджено технології безперервного розливання і прокатування сталі) вказують, що «не можуть дозволити собі зазнавати збитків, пов’язаних із ПДВ унаслідок його повернення з великими затримками та дисконтом в 25—30%». Інвестори підкреслюють, що «витратили свої резерви ліквідності, субсидуючи українську систему оподаткування» (на 1 травня заборгованість держави із відшкодування ПДВ цьому підприємству становила 23 млн. грн.).

Тим часом державу сьогодні, схоже, більше непокоять зовсім інші аспекти руйнівної дії ПДВ, пільги з якого, до речі, становлять 4/5 загального обсягу всіх податкових пільг. Податкова міліція ДПАУ, як повідомив її керівник генерал Віктор Жвалюк, тільки у першому кварталі виявила 1170 необгрунтованих заявок (на загальну суму 540 млн. грн.) на відшкодування ПДВ та порушила 256 карних справ за фактами незаконного відшкодування ПДВ.

Голова ДПАУ Микола Азаров нещодавно сказав, що у першому кварталі майже половину надходжень ПДВ було направлено на відшкодування цього податку платникам- експортерам. У семи областях України суми відшкодування значно перевищили надходження ПДВ. І при цьому заборгованість платників ПДВ становить 70% загального податкового боргу в державі. На думку М. Азарова, саме навколо ПДВ концентруються кримінальні схеми розкрадання державної казни.

Словом, на сьогодні у всіх сторін цього податкового конфлікту склалося негативне ставлення до системи адміністрування ПДВ в Україні (наприклад, ДПАУ скаржиться, що суди часто приймають рішення не на її користь, «Істіл» також не довіряє українським судам та має намір подавати позов проти України до міжнародного суду в Вашингтоні). Втiм, президентський указ «Про заходи з підвищення ефективності діяльності Консультативної ради з питань іноземних інвестицій в Україні», який прийнято з метою покращення умов роботи іноземних інвесторів, передбачає, зокрема, що цей орган повинен готувати експертні рекомендації щодо запобігання та позасудового вирішення суперечок між інвесторами та державою. Щоправда, відповідаючи на запитання «Дня», перший віце-президент «Істілу» Фарук Сіддіки сказав, що його підприємство до роботи цього органу поки не залучали. І, мабуть, правильно. Тому що, керуючись своїм досвідом, йому було б не просто «сприяти збільшенню надходжень іноземного капіталу в економіку України», як того вимагають положення указу.

Історія «Істілу» не одинична, вітчизняні підприємства потерпають від неповернення ПДВ не менше. І якщо за іноземців можуть заступитися їхні уряди, то нашим поки допомоги чекати немає звідки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати