«Iснує ризик, що через п’ять років українці їстимуть імпортний хліб»,
або Чому вже сьогодні країна втрачає конкурентоспроможність на світових ринках зернових?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110720/4125-1-1.jpg)
Аграрний сектор страждає від експериментів влади. Саме так фермери та виробники агропродукції характеризують ситуацію, в якій вони опинилися сьогодні. Запровадження експортних квот, а потім — експортних мит на зернові змусило аграріїв засумніватися у приязному ставленні влади до них та їхньої праці. А як же інакше можна назвати те, що частину прибутку від вирощеного врожаю хоче забрати держава, яка, власне кажучи, не дуже-то й допомагала його вирощувати? Тож чим сьогодні живе аграрний сектор країни? До чого приведуть останні урядові та законодавчі зміни в аграрних питаннях? Про це «День» запитав президента «Української аграрної конфедерації» Леоніда КОЗАЧЕНКА.
— За три дні внутрішня ціна тонни зерна в Україні втратила 35% світової ціни. І це падіння продовжується. Що породило такий ціновий обвал? І коли ціна піде вгору?
— Є декілька причин зниження закупівельної ціни на внутрішньому ринку. Перша — введення експортного мита на зернові, яке в середньому на 20% понизило ціну. Друга — з 1 липня 2011 року почала діяти норма Податкового кодексу про невідшкодування ПДВ при експорті зерна, що ще забрало 15 —17% ціни. І третя причина — очікування кращого у порівнянні з попереднім роком врожаю, який разом із великими перехідними залишками зерна створює більшу, ніж зазвичай, пропозицію на ринку. Тож цей зерновий надлишок «тисне» на ринок і, відповідно, на ціну. Не треба нехтувати й глобальною світовою кон’юнктурою, яка теж не дуже сприятлива. Сьогоднішні котирування зернових контрактів на Чиказькій біржі свідчать, що нинішні ціни триматимуться до кінця жовтня і тільки в листопаді можливе оздоровлення зернового ринку та підвищення ціни. Хоча більшість експертів вважає, що таких високих цін, як у минулому сезоні, вже не буде. Хіба що буде новий виток світової кризи, тоді інфляція дійсно може підігріти ціну. Але навряд чи це станеться.
Випуск газети №:
№125, (2011)Рубрика
Панорама «Дня»