Iзраїль засуджено
Україна від коментарів утрималасяВиступ ізраїльського прем’єр-міністра Аріеля Шарона щодо трагедії розпочався із констатації — вбито лідера ХАМАСу. Продовжив Шарон зауваженням, що Ізраїль не ставить собі за мету кривдити мирне населення, а тому завжди співчуває, коли гинуть цивільні люди. Попри це, ізраїльський глава уряду впевнений, що «остання акція — один із найбільших наших успіхів». Жодного слова про співчуття саме палестинцям. Жодного слова про визнання помилок військовими. Виправдовуватися довелося іншим ізраїльським політикам. Міністр закордонних справ Шимон Перес, назвавши бомбування помилковим, додав, що він «не може пояснити», чому так сталося. Ізраїльський президент Моше Кацав заявив, що всі політичні лідери Ізраїлю повинні взяти на себе відповідальність за трагедію.
Відповідальності, схоже, буде брати нікому. Принаймні в цьому переконані палестинці. Одним із свідчень цьому, вважає палестинська сторона, було останнє засідання РБ ООН, на якому фактично всі учасники хоч і засудили військову акцію ізраїльтян, відповідний проект резолюції не схвалили. І, схоже, що не схвалять. Своє вето обіцяють накласти на неї американці. «Ізраїль із допомогою США вважає себе над законом. Навіть якщо резолюцію і буде схвалено, Ізраїль її не виконуватиме», — наголосив вчора «Дню» перший секретар Посольства Палестини в Україні Омар Авадала. Дипломат нагадав, що ООН уже приймала рішення про направлення в регіон спеціальної комісії для розслідування загибелі великої кількості людей у таборі біженців у Дженіні. Однак Ізраїль, сказав Авадала, спостерігачів в район трагедії не допустив. Він переконаний, що Шарон шукає будь-якої зачіпки, аби не поновлювати переговорний процес: «У його уряду немає політичного плану вирішення конфлікту, бо він — військовий. Мирні переговори для нього — безвихідь».
Тим часом не припиняють проводити теракти палестинці. Учора внаслідок обстрілу загинув один ізраїльтянин. На минулому тижні через вибухи, організовані палестинці, втратили свої життя десятеро євреїв. ХАМАС пообіцяв продовжувати терористичні акції як помсту за загибель ватажка.
Україна своєї позиції щодо ракетного удару в Газі не оприлюднила. І, як стало відомо «Дню», оприлюднювати не збирається — на відміну від інформації, що вже опублікована агенціями. По-перше, через те що всі її попередні заяви однозначно зводилися до засудження загибелі мирних осіб та терактів. По-друге, через усвідомлення свого не надто значного впливу на світові процеси (в тому числі й на вирішення близькосхідного конфлікту). Можна припустити, що не останню роль у мовчазності Києва зіграли переговори ізраїльтян iз українцями про співпрацю у військово- технічній сфері — відповідні зустрічі в Києві відбулися якраз на цьому тижні.