«Кабінету реформаторів» порадили «розродитися» реформами
Учорашній Кабмін, безумовно, проходив під враженням вiд візиту в Київ, що закінчився у вівторок, новообраного президента Росії Володимира Путіна та від «попутного» самобичування України і за газові борги, і за несанкціонований відбір газу, і за реекспорт газу в треті країни, що «раптово» виявився. Сповнена сарказму тирада Леоніда Кучми про те, що за складання балансу газу для України і Росії тепер особисто засядуть самі президенти обох країн, була явно адресована віце-прем’єрові з питань ТЕК Юлії Тимошенко, яка так і не домоглася виконання відповідних розрахунків од підвідомчих служб.
Тим часом один з експертів «Дня» зазначив, що підсумки роботи економіки в першому кварталі, розглядові яких присвячене (офіційно) засідання Кабміну, такі, що оргвисновки можна робити не тільки стосовно Ю. Тимошенко, але й стосовно прем’єра та інших керівників уряду.
Деяке зростання надходжень від податків і зборів не поліпшило стан бюджету загалом. Із початку року недоплата зросла на 11,7% і становила на 1 квітня 13,2 млрд. гривень. Однак іще більше винен бюджет платникам податків: на 1 квітня ним не повернуто податок на додану вартість у сумі понад 2,5 млрд. гривень.
Пішла на новий виток криза платежів, яку уряд В. Ющенка планував подолати шляхом заборони на бартерні операції. Розрахунки за реалізовані товари та послуги між підприємствами аж ніяк не поліпшилися. Тільки за січень і лютий дебіторська заборгованість суб’єктів господарювання зросла майже на 10 млрд. грн. (5,8%), кредиторська — на 13 млрд. грн. (5,2%).
В уряду, на чолі якого стоїть колишній головний банкір країни, мабуть, виникло якесь тертя з новим керівництвом Нацбанку. На засіданні Кабміну на його адресу звучав докір через неучасть, незважаючи на брак зовнішніх джерел фінансування, в погашенні державного зовнішнього і внутрішнього боргу, тоді як ситуація з погашенням зовнішнього боргу характеризувалася як напружена, а борги з виплати зарплат і пенсій «гасяться повільно».
У великообсяговому проекті постанови, підготовленому секретаріатом Кабміну, зроблено наголос на особливій увазі, що приділялася реформуванню паливно-енергетичного комплексу. Як підсумок цієї роботи наводяться досягнення вугільної промисловості, яка збільшила виробіток на 8% порівняно з першим кварталом минулого року (хоча тоді було відмічено спад на 6,3%).
Головним козирем Юлії Тимошенко виглядала доповідь про те, що внаслідок ужитих заходів у березні вдалося поліпшити розрахунки за використаний природний газ та електроенергію. Однак при цьому загальна сума заборгованості за газ зросла майже на 2,5 млрд. грн. і на 1 квітня становила 7,9 млрд. гривень. Заборгованість за електроенергію з початку року зросла на 1,5 млрд. грн. і на 1 квітня перевищувала 8 млрд. гривень.
Проте цілком виправдався прогноз народного депутата Сергія Чукмасова, зроблений ним «Дню» перед початком засідання Кабміну, про те, що висновки не на користь Ю. Тимошенко будуть зроблені серйозні, але поспішності щодо них не буде. А один iз учасникiв засідання сказав «Дню»: «Незабаром у нас буде привiд поздоровити з новим високим призначенням Валерія Пустовойтенка» (версії про це, нагадаємо, циркулюють вже місяць) . За його словами, щоб навести порядок на енергоринку, витягнути забиті туди заржавілі, та й нові «цвяхи», прем’єрові-лібералу недостатньо віце-прем’єрів-лібералів. Для цього потрібна людина з бульдожою хваткою, яка вміє всіх вишикувати. Учора таку можливість продемонструвала і Ю. Тимошенко, яка вивела під Кабмін своїх прихильників. Можливо, це також зіграло свою роль в тому, що кадрові рішення Кабміном не ухвалювалися. Хоча...
Вчора, виступаючи на розширеному засіданні Кабінету, Леонід Кучма зазначив «вкрай незадовільну роботу» паливно-енергетичного комплексу країни, заявивши, що «не розуміє оптимізму», з яким виступала віце-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, характеризуючи ситуацію в ТЕК. «Ситуація дійшла до критичної межі», — заявив Президент, додавши, що «практично дивом» вдалося врятувати об’єднану енергосистему України.
Більше того, Леонід Кучма доручив Вікторові Ющенку визначитися з доцільністю існування в складі уряду посади віце-прем’єра з питань енергетичної політики і внести відповідні пропозиції. Він зазначив, що свого часу погодився із пропозицією Ющенка на запровадження посади віце-прем’єр-міністра з питань енергетичної політики, виходячи з необхідності саме комплексного підходу в цій сфері». У той же час, підкреслив Президент, у нього сьогодні «є всі підстави для висновку: ми не підняли енергетику і одночасно втратили економічні реформи, оскільки фактично пожертвували посадою віце-прем’єр-міністра, який спеціально займався проблемою економічних реформ в Україні».
Крім того, Леонід Кучма піддав критиці уряд загалом за недостатньо активні й не завжди продумані дії щодо проведення реформ у країні й застеріг від надмірної оптимістичної оцiнки пiдсумкiв роботи економіки в першому кварталі 2000 року: «Уряд ще не має такого інструментарію, який би давав можливість вирішити існуючі проблеми». Він також застеріг членів уряду від того, щоб вони діяли «з чистого листа», не враховуючи попередній досвід виконавчої влади, повідомляє Інтерфакс-Україна. Президент підкреслив, що в прийнятті урядом ухвал нерідко, як і раніше, переважає інтуїція, додавши, що це його непокоїть.
Продовження теми на стор. "День України"