Кабмін пред'явив козирі
Пам'ятаєте, великий письменник казав, що не кожен птах може долетіти до середини Дніпра. Нинішній наш досвід свідчить про те, що не всілякий український уряд може досидіти у своїх кріслах до року. Уряд Віктора Януковича, вперше в нашій історії створений парламентською коаліцією, це зробив. Він спромігся не лише пропрацювати дванадцять місяців, а й досягти, як зазначають навіть у Секретаріаті Президента, непоганих результатів. Але вчора на розширеному засіданні Кабміну, присвяченому річниці роботи уряду, обстановка була аж ніяк не ювілейною. У той же день Президент України видав свій четвертий указ про розпуск Верховної Ради та проведення дострокових виборів. І зрозуміло, що засідання уряду відбулося ніби під покровом цього документа, що практично відкрив (може, й не до кінця юридично чисто) шлях для виборчої кампанії.
Чи можна сказати, що уряд і коаліційна більшість, які раніше заперечували дострокові вибори, а згодом вже нібито й змирилися з ними, прийшли на це засідання з піднятими руками?
Виступаючи на Кабміні, прем'єр демонстрував добру політичну форму й з ходу атакував противника: «...Радикально налаштовані представники опозиції замість конструктивного діалогу та співпраці віддали перевагу ультиматумам і політичній дестабілізації, яку вони планували заздалегідь. На превеликий жаль, саме таке бачення української перспективи, а точніше, безперспективність підтримав і глава держави. У результаті Україна... стоїть на порозі дуже серйозних випробувань, але я вірю, що мудрий український народ гідно подолає всі труднощі й вийде (з цієї ситуації. — Авт.) більш сильним і єдиним».
Оскільки четвертий указ Президента ніби підводив риску під складним і нервовим протистоянням у політико- правовому полі, що фактичною закінчилося поразкою урядової коаліції, то оптимізм прем'єра можна було б назвати показним. Але не все в цьому світі так просто. Історія пам'ятає і піррові перемоги. Тож демонстрація бойового коаліційного духу, влаштована на Кабміні, не виглядала доброю міною при поганій грі. Янукович пред'явив достатню кількість карт, що свідчать про намір перетворити нинішню тактичну поразку на майбутню перемогу на виборах.
Головний козир — це, звісно, підвищення соціальних стандартів життя українських громадян. Уряд, спираючись на позитивні економічні показники, вже за підсумками роботи в першому кварталі розпочав поетапне, «тричі цього року», підвищення заробітних плат і пенсій. Прем'єр зазначив, що спостерігається зростання динаміки збільшення реальних прибутків населення. Зокрема, за час роботи коаліційного уряду рівень зарплати зріс на чверть, а пенсій — на 20%. «Майже втричі збільшилися витрати бюджету на соціальні програми», — підкреслив Янукович, спростовуючи критику Секретаріату Президента, що, «починаючи з серпня 2006 року, темпи соціального зростання знизилися вдвічі». Прем'єр розповів, що уряд готує другий етап впровадження єдиної тарифної сітки оплати праці працівників бюджетної сфери. «Уже в жовтні цього року зарплата лікарів, вчителів, військовослужбовців і працівників інших категорій зросте майже в півтора разу», — підкреслив прем'єр. Він пообіцяв, що за підсумками року зростання реальної заробітної плати становитиме 14,6%.
Хоч би хто давав прем'єрові поради при побудові цього знакового виступу, що практично відкриває виборчу кампанію, але думки були слушними. Янукович не ховався за досягненнями, а говорив людям і того, що вони хотіли б почути. Зокрема, він визнав, що корупція є одним з «тих гострих питань», які уряду поки ще не вдалося вирішити. «Хоча саме за час роботи нашого уряду в Україні стартувала перша програма, спрямована на боротьбу з корупцією у сфері державного управління, до перемоги над цим ганебним явищем ще далеко», — сказав прем'єр і зумів перевести стрілки на політичних противників, підкресливши, що має «численні критичні зауваження» до глав обладміністрацій, інших органів місцевої влади стосовно рівня корупції в регіонах і неналежного виконання програм соціально-економічного розвитку.
У свою чергу, глава уряду продемонстрував, що й він не залишається глухим до критики, що лунає з іншого табору. Кабінет міністрів найближчим часом мусить вжити заходів для активізації процесу приватизації в країні, заявив прем'єр-міністр, зауваживши, що із запланованих на перше півріччя цього року коштів від приватизації в держбюджет надійшло лише 14% — 1,5 млрд. гривень. Янукович поставив завдання розв'язати найближчим часом цю проблему.
І тут-таки, як то кажуть, показав зуби, нагадавши, що внаслідок політичної кризи була заблокована робота парламенту й не був ухвалений новий Податковий кодекс, що передбачає зниження податкового тиску й спрощення системи оподаткування. «У результаті проект бюджету ми змушені готувати на старій податковій базі», — дорікнув Янукович політичним противникам. Він також навів аргументи успішної зовнішньоекономічної діяльності уряду, висунувши вельми важливий для його прихильників і противників лозунг про те, що «українсько-російські відносини будуватимуться на основі взаємного партнерства з урахуванням національних інтересів України» й пообіцяв, що при збереженні наявної динаміки зростання товарообіг між Україною та Росією може збільшиться до кінця цього року до $28 млрд . Підсумком роботи уряду було названо також активізацію діалогу України з іншими країнами СНД, де Україна має стабільний ринок збуту своїх товарів і потенціал для подальшого розвитку торгово-економічних зв'язків. При цьому до заслуг уряду було зараховано й те, що йому вдалося переконати партнерів з Євросоюзу, що зміцнення економічних відносин України з її східними сусідами жодним чином не є альтернативою або перешкодою для євроінтеграційних процесів країни. Пропозиції уряду Януковича перевести переговори про майбутнє України в європейську площину, за словами Януковича, засвідчили, що «така прагматична позиція України близька й зрозуміла для наших європейських партнерів». Це дозволило реалізувати угоду про спрощення візового режиму та реадмісію, а також активізувати роботу з підготовки нової розширеної угоди між Україною та ЄС. Прем'єр також нагадав про спільну з Польщею участь України в проведенні чемпіонату Європи з футболу 2012 року й зазначив, що завдяки скоординованим діям уряду, парламентської коаліції й Президента Україна перебуває на завершальній стадії вступу до СОТ.
Цікавим і досить виграшним в електоральному плані здалося й нове формулювання стосовно НАТО. «Нам вдалося зробити більш прогнозованими й відносини України з НАТО. Ми сконцентрували увагу на продовженні поглибленого діалогу, не педалюючи при цьому тему приєднання до альянсу», — сказав Янукович.
По-ударному прозвучав і розділ прем'єрської промови, присвячений стабільності гривні. Залишивши осторонь політкоректність (Нацбанк в Україні є незалежним інститутом) Янукович сказав: «Я вимагаю від Нацбанку, незважаючи на перебіг політичних подій, забезпечити стабільність гривні». Цього, за його словами, «потребують державні інтереси, що полягають у нарощуванні експорту і його збалансуванні з імпортом». У Нацбанку «Дню» з цього приводу сказали, що не мають претензій до різкої форми висловлювання, оскільки розуміють значущість поставленого прем'єром завдання.