Холодильник за 40 доларів
З 1 січня митниця цього не допуститьОдна з комерційних структур, що працює в Київській області, ввезла на митну територію України партію двокамерних холодильників Ardo, оцінивши одиницю продукції всього лише в $40-45. Спираючись на документальне підтвердження від виробника, митники не погодилися з таким очевидним заниженням вартості товару і зажадали її коректування. Однак київські Господарський та Апеляційний суди, що розглядали позов фірми, всупереч очевидним фактам підтвердили правоту підприємців.
На цьому прикладі начальник управління контролю митної вартості і номенклатури Державної митної служби України Андрій Войцещук учора наочно проілюстрував, наскільки неблагополучна ситуація з правильною оцінкою товарів, що ввозяться до України. Зараз навмисне заниження митної вартості товарів стало зручною лазівкою для несумлінних комерсантів, які уникають сплати в повному обсязі всіх платежів і митних зборів. У результаті непоправних втрат зазнає бюджет країни, який, до речі, гостро потребує коштів для підвищення розміру мінімальної зарплати. Заступник голови Держмитниці Юрій Дьомін вважає це питанням національної безпеки країни, оскільки прямо зачіпаються інтереси економічного захисту України. До того ж, за його словами, такими діями підриваються принципи добросовісної конкуренції в бізнесі.
Ситуація повинна змінитися на краще з 1 січня 2004 року, коли набере чинності новий Митний кодекс. Він зобов’язує імпортерів в обов’язковому порядку декларувати митну вартість товару шляхом заповнення окремої декларації. Щоправда, як визнають у Держмитниці, це дещо ускладнить процедуру ввезення, зате помітно підніме рівень відповідальності декларантів за достовірність заявлених цін на товари, що ввозять. Україна тут не йде «впереди планеты всей»: для європейських країн заповнення суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності декларації про митну вартість товару давно стало нормою. Як повідомив А. Войцещук, між митними службами України і Росії вже досягнуто попередньої домовленості про спрощення у рамках цієї декларації процедури оцінки товарів. Для повного задоволення митникам бракує тільки одного: надання їм повноважень з проведення пост-аудиту, тобто перевірок підприємств після завершення митного оформлення, що повсюди практикується у країнах Євросоюзу.
Щоб введення у 2004 році нової декларації не стало великою несподіванкою для підприємців, митні органи, за словами Ю. Дьоміна, вже з вересня минулого року значно посилили контроль за правильністю визначення митної вартості товарів. Це дало результат: тільки за чотири місяці поточного року внаслідок коректування митної вартості товарів на 1,5 млрд. грн. митникам вдалося донарахувати до держбюджету майже 83 млн. грн. Значить, є ще резерви...