Хто відповість за бюджет
Учора в основному завершився перший етап бюджетного процесу. Кабмін загалом схвалив проект державного бюджету на 2008 рік. До 15 вересня проект планується подати на розгляд до Верховної Ради.
За неповний тиждень, що минув після попереднього бюджетного раунду в уряді, головний кошторис країни зазнав деяких змін. Хоча прибутки зведеного бюджету залишилися на рівні 250 мільярдів гривень, витрати зросли до 271,3 мільярда. Відповідно став більшим і дефіцит, що підріс від 2,2% до 2,33% ВВП, що тут-таки викликало критику з боку Cекретаріату Президента в особі його представника в Кабміні Олександра Шлапака.
Після попереднього бюджетного засідання уряду Шлапак дав цьому документу на подив утішну оцінку. Він сказав, що в секретаріаті Ющенка загалом позитивно оцінюють проект держбюджету- 2008. «На сьогоднішній день у найкращому значенні бюджет збалансований, немає великого дефіциту бюджету — це дуже позитивно... Бюджет збудований на добрих прогнозних показниках», — сказав перший заступник голови секретаріату й підкреслив, що перше враження «щодо макро-каркасу бюджету абсолютно гідне». Але, звісно, він не міг не сказати й про недоліки, зазначивши «не зовсім правильну соціальну складову...». Разом із тим, він підкреслив, що це стосується не підняття соціальних стандартів, а незгоди уряду впроваджувати єдину тарифну сітку із заробітної плати. «На жаль, ми консервуємо зрівнялівку», — підкреслив Шлапак і також похвалив показник інфляції, який закладає уряд у бюджеті 2008 року — «це пристойний і реальний показник».
Проте перший віце-прем’єр і міністр фінансів Микола Азаров дав зрозуміти, що рівень дефіциту, який закладається до бюджету, ще не є остаточним. Він закликав експертів Мінфіну уточнити прогноз ВВП на майбутній рік, чого раніше вимагав і Cекретаріат Президента, і зауважив, що це дозволить збільшити прибуткову частину бюджету на 7—10 мільярдів гривень, які будуть спрямовані на соціальні виплати. Схоже, збільшений дефіцит не подобається й самому уряду.
Але найбільше Азарова непокоїть можливий зрив бюджетного процесу за термінами. Адже українська традиція вже давно визначилася з тим, що навіть поганий бюджет краще, ніж той, що ухвалюється після Нового року. Тому віце-прем’єр, виступаючи перед журналістами, звернувся до парламенту та його бюджетного комітету з проханням якомога швидше розпочати розгляд бюджету. «Це дозволить новому складові парламенту, комітетів досить швидко увійти в бюджетний процес», — сказав Азаров і висловив упевненість, що 80% членів бюджетного комітету продовжать свою роботу в складі нового парламенту. При цьому керівник бюджетного процесу пустився й у політику та попередив, що «заяви про нелегітимність парламенту ведуть до того, що країна в 2008 рік увійде без бюджету. Тому ті, хто заявляє про це, беруть на себе дуже серйозну відповідальність перед народом України».
Тим часом, так уже в нас повелося, що будь-яке бюджетне «явище» народу з боку уряду отримує досить жорстку відповідь і критику президентської сторони, яка настільки активно включилася у виборчий процес, що можна було б і у відпустку піти. Цього разу Віктор Ющенко, мабуть, образившись на Шлапака за бюджетну м’якотілість, узявся за цю справу особисто. Учора в Дніпропетровську він пообіцяв, що в бюджеті 2008 року фінансування медицини збільшиться порівняно з нинішнім роком на 32%, «хоча в проекті бюджету закладено поки 28%». «Я переконаний, що ми через перше, друге читання переглянемо цю позицію», — сказав Президент журналістам і нагадав, що, починаючи з 2005 року, щорічно фінансування медицини в Україні збільшується на 30%.
Одночасно прозвучало невдоволення й недофінансуванням української армії. Його висловив «опозиційний» член уряду міністр оборони Анатолій Гриценко. «Бюджет, який зараз пропонує цей уряд, фактично виводить Збройні сили на рівень поточного року, навіть без урахування інфляції», — сказав міністр. Він повідомив, що не підтримав на засіданні уряду минулого тижня й не підтримуватиме далі такий проект бюджету, де передбачене скорочення фінансування закупівлі техніки, будівництва житла для військовослужбовців і грошового забезпечення для українських військових. Щоправда, за його словами, після додаткових консультацій у понеділок з Міністерством фінансів у бюджеті для Міноборони було додано близько 300 мільйонів гривень. Але це, як вважає міністр, є абсолютно «мізерною сумою».
А як бути в цій ситуації Азарову? Гадаю, що більшість українських громадян, хоч і люблять свою армію, але все ж віддали перевагу тому, щоб уряд прислухався до Президента й збільшив асигнування на медицину. Референдум з цього питання абсолютно зайвий.