Перейти до основного вмісту

Хто за прем'єра?

Сьогодні парламент повинен визначитися
20 вересня, 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

Сьогодні у Верховній Раді планують розглянути питання про призначення Юрія Єханурова прем'єр- міністром України. Процес консультацій у парламентських фракціях, що передував голосуванню, був закритим і «непрозорим»: невідомо, чи розповідав Юрій Іванович депутатам про те, на основі чого формуватиметься економічна та соціальна політика майбутнього Кабміну? Які принципи будуть закладені в його програму? Хто увійде до його складу? І тому подібне. Залишається сподіватися, що цікавість парламентаріїв, журналістів і широкої громадськості задовольнять під час півгодинної доповіді кандидата на посаду прем'єра та його діалогу в режимі «запитання — відповідь» із народними депутатами.

До речі, деякі фракції взагалі відмовилися від зустрічей із претендентом на посаду прем'єра. Мабуть, їхні рішення залежать не стільки від переконливості його аргументів, скільки від політичної ситуації в країні загалом і перспектив тієї або іншої політичної сили зокрема. Є ще один нюанс, який можуть взяти на озброєння противники затвердження кандидатури Ю. Єханурова: як заявляв раніше відомий політолог Володимир Малинкович, виконуючим обов'язки прем'єра, згідно з Конституцією, може призначатися лише член уряду, але не людина «зі сторони»...

Напередодні голоси за та проти Юрія Єханурова розділилися практично порівну. На його підтримку висловилися фракції «Наша Україна», Української народної партії, Народного руху України, Народної партії, Соцпартії, Партії промисловців і підприємців, «Трудової України» і НДП, а також група «Уперед, Україно!» і близько половини з 23 позафракційних депутатів. Загалом це менше 210 голосів — за необхідного мінімуму в 226. Не підтримувати запропонованої Президентом кандидатури висловили намір фракції Компартії (як заявив учора на прес-конференції перший віце-спікер Адам Мартинюк — із певними застереженнями), Блоку Юлії Тимошенко, партії «Реформи і порядок», «Єдина Україна», СДПУ(О) і Партії регіонів. Остання, щоправда, мало не до останнього часу ухилялася від чіткої відповіді. Деякі експерти на цій підставі вже навіть назвали «регіоналів» у цій грі держателями так званої «золотої акції». Утім, у кого насправді була на руках «золота акція», можна буде сказати після голосування.

Якщо воно відбудеться. Оскільки розвиток подій у приміщенні під куполом завтра може піти й за іншим сценарієм. Його змалював у інтерв'ю журналістам есдек Нестор Шуфрич. За його словами, під час учорашньої погоджувальної ради представники багатьох фракцій підтримали пропозицію насамперед розглянути та проголосувати законопроект про внесення змін до Конституції України (3207-1), що стосується реформи місцевого самоврядування. Це, на думку прихильників цієї ідеї, дозволило б сформувати новий уряд вже на нових принципах, передбачених конституційною реформою. Дві фракції — Компартії і СДПУ(О) — запропонували, крім того, винести на голосування проект постанови про створення двох тимчасових слідчих комісій парламенту: з перевірки обвинувачень у корупції вищих посадових осіб держави, оприлюднених Олександром Зінченком, Олександром Турчиновим і Миколою Томенком, і з перевірки інформації про фінансування виборчої кампанії Віктора Ющенка бізнесменом Борисом Березовським. Якщо ініціатори розгляду цих питань до голосування по кандидатурі Єханурова наполягатимуть на своєму, справа може закінчитися черговою блокадою парламентської трибуни. У результаті голосування по прем'єру буде результатом цілого набору компромісів.

Спікер парламенту Володимир Литвин в інтерв'ю програмі «Воскресное «Время» російського «Першого каналу» оцінив шанси Юрія Єханурова бути затвердженим на посаді прем'єра як 50 на 50. А щодо наміру деяких опозиційних політиків почати процедуру імпічменту Президента, Литвин сказав: «Я думаю, що реальності такої немає. Це я можу стверджувати однозначно». Відповідаючи на запитання про співвідношення сил між прихильниками Президента Ющенка й екс-прем'єра Юлії Тимошенко, які вирішили нарізно йти на весняні парламентські вибори, спікер, що розробляє нішу третьої, миротворчої сили, заявив, що «це буде боротьба на взаємне знищення». Він також зазначив, що нинішня українська політика нагадує «таку невелику банку, що наповнена павуками». «А оскільки банка маленька, а павуки голодні, вони просто гризуть одне одного до смерті, не помічаючи, що занепадають суспільство, країна, а люди втрачають віру». Справді безпрецедентна заява, якщо врахувати, що її зробив спікер українського парламенту в інтерв'ю зарубіжному ЗМІ. Очевидно, про патріотизм українські політики згадують і говорять переважно для внутрішнього користування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати