Кінець газової паузи?
Ціни для промисловості виростуть на дві третіПолітики та юристи всіх таборів продовжують обговорення підсумків газових домовленостей, підписаних у Москві, й знаходять у них усе нові недоліки, які ущемляють інтереси України, та можливості для ревізії контрактів між «Нафтогазом України» та російським «Газпромом». З іншого боку, Президент України Віктор Ющенко запевнив міжнародну спільноту, що в будь-якому випадку Україна виконуватиме угоду. Це був позитивний сигнал, добре сприйнятий і за кордоном, і вдома. Незважаючи на те, що юристи Секретаріату Президента (за його санкцією або без неї) все ще продовжують свої «газові» атаки чи то на «Газпром», чи то на українського прем’єра, уряд України все ж вирішив покласти край газовій паузі в роботі вітчизняної промисловості, викликаній ціновою невизначеністю.
Вчора Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) збільшила граничний рівень цін на природний газ для промислових і прирівняних до них споживачів, а також бюджетних організацій. Зростання склало на 75,37%. Тобто відтепер газ цим споживачам може продаватися не вище, ніж за 2020,25 гривні за тисячу кубометрів (досі ціна становила 1152 грн.). У новій ціні вже враховані витрати «Нафтогазу» на реалізацію імпортного газу. Та підприємствам понад названу цифру доведеться ще платити ПДВ, збір у вигляді цільової надбавки, тариф на транспортування й поставку.
«Пільгу» отримали лише підприємства гірничо-металургійного комплексу та хімії. Для них НКРЕ встановила граничний рівень ціни на газ на рівні 1899,25 гривні (без урахування ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки, тарифу на транспортування й поставку, а також витрат на реалізацію імпортного газу НАК «Нафтогаз України»). Тож металургам і хімікам як оптовим покупцям доведеться самостійно або за допомогою уряду виторгувати у «Нафтогаза» бажані знижки. В Нацкомісії уточнили, що спеціальні ціни для хіміків і гірників із металургами введені відповідно до меморандуму, підписаного між відповідними підприємствами й урядом України.
Цікаво, що керівники чернігівських підприємств уже встигли поскаржитися народному депутату (ПР) Михайлу Чечетову, що в отриманих ними рахунках за газ вказана вартість 420 доларів за тисячу кубометрів, причому це ще без оплати за транспортування...
Тим часом прем’єр-міністр Юлія Тимошенко вчора на позачерговому засіданні уряду, де розглядалися інвестиційні проекти, ініціювала ще одну — двовідсоткову — надбавку, «щоб ці два відсотки сформували прибуткову частину бюджету і використовувалися на зменшення відсотків по кредитах для всіх підприємств, які займатимуться таким видом діяльності, як виробництво альтернативних видів палива».
Хто ж насправді є регулятором газового ринку — керівництво уряду чи формально незалежна, а насправді кишенькова НКРЕ? Це питання зовсім не пусте. Наприклад, комісія не збирається переглядати роздрібні ціни на природний газ для населення, а також для підприємств теплокомуненерго, хоч вітчизняні газодобувачі криком кричать про невідповідність установлених ним цін і собівартості видобутку. В свою чергу така ситуація відображається як на фінансовому становищі «Укрнафти», «Укргазвидобутку» й інших компаній, так і на їхніх можливостях нарощувати видобуток вітчизняних вуглеводнів. Що ж керує урядом, що зберігає у країні різноманіття газових цін, а отже, можливості для корупції, з якою він так завзято бореться? Двох думок тут бути не може — попереду вибори. Ймовірно, саме тому уряд не встановлював газових цін для промислових підприємств, а передоручив цю невдячну справу «незалежному» НКРЕ. У Секретаріаті Президента цю «маленьку» хитрість одразу ж «просікли» й затаврували.