Коаліційне «мило»
Створення коаліції демократичних сил дедалі більше нагадує серіал, який спостерігаєш із однією лише думкою — чим і коли, нарешті, він закінчиться. Як і в справжньому «телемилі», тут раз на десять серій спостерігається сюжетний поворот, але до розв’язки він не наближає. Учорашній день у цьому сенсі не став винятком.
Блок «Наша Україна» відповів на випад Юлії Тимошенко про нібито плани НУ створити союз із Партією регіонів. В офіційній заяві блоку йдеться, що альтернативи парламентській коаліції демократичних сил у складі блоку «Наша Україна», Блоку Юлії Тимошенко та Соціалістичної партії України немає. «Наголошуємо, що ми не вели та не ведемо переговорів з іншими політичними силами щодо іншого формату коаліції», — йдеться в заяві.
Водночас у НУ звертають увагу, що створення демократичної коаліції ставиться під сумнів не в їхньому таборі, а партнерами по коаліції. «Замість спільної роботи над розробкою стратегії розвитку країни, наші колеги по переговорах продовжують застосовувати риторику часів виборчої кампанії, безпідставні та неправдиві обвинувачення, мову шантажу й ультиматумів», — сказано в заяві. «Ми констатуємо, що таким чином саме ця сила (БЮТ) робить усе можливе та неможливе, щоб коаліція за участю «Нашої України» не відбулася, зводячи переговорний процес до закріплення за Тимошенко посади прем’єра, а за СПУ — спікера парламенту».
Немов підтверджуючи це, перший секретар Політради СПУ Йосип Вінський заявив, що поступальний демократичний розвиток України може забезпечити лише трикутник Ющенко — Тимошенко — Мороз, де Ющенко — Президент, Тимошенко — прем’єр, Мороз — спікер. Однак, на думку політолога Вікторії Подгорної, така схема може, навпаки, знову відсунути Україну в сторону кучмізму, а не демократії. «Це називається — роздати всім сестрам по сережках. Така логіка зовсім не відповідає новій парламентсько-президентській системі. Це дуже дивно чути з вуст соціалістів, які лише рік тому виступали за розвиток інституційного підходу, а не особистого та персонального», — сказала «Дню» В. Подгорна.
Вимога Тимошенко замінити в переговорному процесі Романа Безсмертного на Президента також, на думку експерта, не дуже вписується в нову політичну систему координат України. Адже в парламентсько-президентській республіці Президент — це арбітр, який стоїть над процесом. «Якщо політики не можуть домовитись без «тата», це свідчить про їхню невпевненість, інфантильність, і це дуже поганий симптом», — вважає Подгорна.
«Якщо говорити медичними термінами, то тепер, швидше за все, ми переживаємо кризу переговорного процесу, — підсумувала політолог. — Дуже важливо, щоб криза пройшла нормально, тоді настане одужання, тобто створення коаліції».