Коаліційні компроміси
Нагадаємо, що напередодні відбулася зустріч Віктора Ющенка й представників Координаційної ради парламентської більшості, на якій було прийнято рішення про створення двосторонньої робочої групи для підготовки найближчим часом проекту двостороннього документа, який би визначав принципи взаємовідносин уряду та парламентської більшості, зокрема, їхні права та обов’язки. Про це після зустрічі повідомила журналістам прес-секретар українського прем’єра Наталя Зарудна. За її словами, згідно з домовленостями, цей документ буде «в принципі, політичною угодою».
В основу документа буде покладена політична угода, проект якої підготовлений партією «Реформи і Порядок» і підтриманий деякими іншими фракціями, а також домовленості, напрацьовані в минулому році. Відповідаючи на запитання журналістів iз приводу того, наскільки В.Ющенку важливо, щоб цей документ був підписаний до звіту уряду за рік своєї діяльності, запланованого на 10 квітня, Н.Зарудна сказала: «Я думаю, що уряд, як завжди, нічого не робить саме до якоїсь конкретної дати. Головна мета — консолідація суспільства шляхом більш стабільного й цілеспрямованого характеру співпраці між урядом та Верховною Радою».
Раніше, після заяви лідерів трьох фракцій більшості про можливість відставки Віктора Ющенка після річного звіту, прем’єр-міністр заявив, що цією угодою буде продемонстровано: іншої більшості чинного парламенту не може бути. У свою чергу нинішній уряд у рамках політичної угоди, з його слів, буде готовий «піти на певні системні компроміси». Ці компроміси, за словами В.Ющенка, можуть торкатися цілей та принципів роботи уряду. Як відмітив В.Ющенко, цей документ дасть можливість «політичній коаліції» сил, котрі входять до парламентської більшості, вперше оформити свої відносини з Кабінетом Міністрів, а уряду підтвердити свою підтримку парламентської більшості, а також зацікавленість у її збереженні. Прем’єр висловив упевненість, що Президент України Леонід Кучма підтримає ідею підписання такого документа, і ця угода буде прийнята, повідомило агентство Інтерфакс-Україна.
Координатор більшості у парламенті України Олександр Карпов, виступаючи в суботу на установчих зборах «Народно-демократичної асоціації депутатів «Довіра», заявив, що якщо механізм делегування до уряду представників політичних сил не буде створений, то вже сьогодні в парламенті є 263 депутати, які готові проголосувати за відставку уряду в квітні. Він нагадав, що при створенні більшості передбачалося, зокрема, що вона діє на основі реалізації програми Президента Леоніда Кучми й бере участь у формуванні уряду. Також передбачається, додав він, що буде укладнено договір про співпрацю і взаємодію між більшістю, урядом і Президентом. Уряд був сформований без участі парламентської більшості, а Президент не став брати участь у підготовці трьохстороннього договору про співпрацю, відзначив А. Карпов.