Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коли ми його поховаємо?

05 березня, 00:00

Сьогодні, 5 березня, виповнюється 50 років з дня смерті Йосипа Сталіна. Півстоліття — строк чималий для своєрідної санації — очищення. Проте сталінізм усе ще поруч з нами, він супроводжує нас у повсякденному житті. Це й очікування «простих» рішень, і віра в те, що один лідер — Хазяїн або Месiя може вершити долі людей, і що він важить більше, ніж усі закони та реформи, разом узяті.

Чому й сьогодні живий вірус сталінізму? Політичні партії та організації, які на світанку ХХI століття займаються реанімацією і, фактично, реабілітацією Сталіна, вбачають у його спадщині цілющу силу, яка дозволить здобути симпатії «електорату». Адже культ «Вождя» нерозривно пов’язаний з «феноменом натовпу». А натовп мислить виключно образами, він не схильний до критичної оцінки, органічно не сприймає рiзноманiтностi думок. І Сталіну вдалося, змітаючи на своєму шляху десятки мільйонів життів, досягти химерного, страшного «об’єднання» з народом, найвитонченішим катом якого він був.

У сьогоднішньому номері «Дня» ми пропонуємо три підходи (багато в чому дискусійнi) до минулого. По-перше, це погляд «російської американки» на феномен пострадянського сталінізму — стаття внучки Микити Хрущова — Ніни Хрущової «Сталін і пам’ять. Три типи ставлення до минулого». По-друге — стаття американського політолога, журналіста Генрі Мейєра «Сталін знову викликає захоплення» — стор. 3. І нарешті — перша частина розмови гостей «Дня», відомих українських учених — академіка Івана ДЗЮБИ, члена-кореспондента НАН України Мирослава ПОПОВИЧА, відомого історика, постійного автора «Дня», професора Юрія ШАПОВАЛА та шанованого далеко за межами України правозахисника й громадського діяча Семена ГЛУЗМАНА.

Професор Ю. Шаповал приніс до редакції та поставив касету із записом, який став своєрідним камертоном, епіграфом до «круглого столу». Це виступ на зустрічі з виборцями 1937 (!) року, а також реакція «простих» людей — істеричні овації, нескінченні вигуки «Слава!». «Театр Йосипа Сталіна» просто вражає. Але чи тільки Молох терору пояснює сам феномен диктатора?

Продовження теми читайте на стор. "День планети", "Гості "Дня""

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати