Коли заступник — сам cвятий Миколай
Як святкують улюблене свято всіх українців у МиколаєвіОсобливим День cвятого Миколая є в Миколаєві, адже саме цей святий є покровителем міста. Історія Миколаєва розповідає таке: Росії потрібен був свій флот. За наказом князя Г.О.Потьомкіна в гирлі ріки Інгул під безпосереднім керівництвом полковника М.Л. Фалєєва 1788 року було закладено нову верф, довкола якої почало рости містечко. Назву воно дістало через рік, після переможного штурму Очакова російськими військами під командуванням О.В.Суворова. Очаків було здобуто в грудні 1788 року — у День святого Миколая, покровителя моряків. На його честь і назвали нове місто.
З іменем святого Миколая, одного із найшанованіших святих в Україні, пов’язані й перша церква, збудована в місті 1790 року, й перший корабель. 46-гарматний фрегат «Святий Миколай» було спущено на воду у серпні того ж року, а вже в липні 1791 року біля мису Каліакрія він дістав своє перше бойове хрещення.
Протягом багатьох років святий Миколай оберігав місто. Можливо, саме він не дав перейменувати Миколаїв під час Радянських часів у Вірноленінськ... Не останню роль у цьому процесі зіграв морський порт. Адже для того, щоб перейменувати портове місто — треба внести зміни у всі лоцманські карти, а це потребувало від Радянського Союзу значних коштів. Тож, вирішено було не перейменовувати Миколаїв. Хоча все, що можна було зробити для того, щоб і згадки не було ні про святого Миколая і ні про жодного святого взагалі, — Радянська влада зробила. Церкви були віддані під склади та будинки культури, священиків репресовано.
Мабуть, для того, щоб щось отримати, треба щось втратити. Миколаївці втратили суднобудування, але дістали можливість самостійно розвивати своє місто. Вони навчилися не залежати від державних замовлень, чим місто жило весь радянський період, а самостійно його розвиватися. Саме тому сьогодні бюджет міста поповнюється за рахунок малого та середнього підприємництва. Відроджуються в Миколаєві традицій. Так, ще до Указу президента Ющенка «Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні», 2005 року в Миколаєві відродили традицію святкування Дня святого Миколая. Один з ініціаторів відродження традиції — директор Коледжу преси та телебачення, секретар Національної спілки журналістів України Гліб Головченко: «У нашому місті багато десятиліть радянською владою було заборонено святкування Дня святого Миколая. Старому поколінню святкувати забороняли, а молоде — просто навіть не чуло про це чудове свято. А що може бути більш логічним, ніж Свято святого Миколая в місті святого Миколая! Тоді, 2005 року на нас та на нового губернатора Олександра Садикова, який підтримав нашу ініціативу, дивилися як на якихось «марсіан». Ми говорили про те, що День святого Миколая — це свято, яке є традиційним для України, ми говорили про те — що це жодним чином не відміняє радянського Діда Мороза. 2005 року саме наша команда першою організувала благодійну вечерю, завдяки якій вдалося зібрати майже 500 тис. гривень для обладнання дитячої реанімації в Миколаївській обласній дитячій лікарні, адже саме 2005 року було прийнято Закон, згідно з яким народженою вважалася дитина вагою від 500 грамів. Тоді Миколаїв не мав змоги реанімувати таких дітей. Після цього, завдяки купленому обладнанню, реанімація врятувала десятки життів маленьких миколаївців та діток із області. Тепер це вже добра традиція проводити, починаючи з Дня святого Миколая благодійні концерти та благодійні вечори. Так ми почали відроджувати не тільки духовність на нашій, колись радянській, території, а й почали усвідомлювати свою відповідальність за тих, кому пощастило менше, ніж нам».
Сьогодні традиція проведення благодійних заходів напередодні Дня святого Миколая вже є невід’ємною частиною життя миколаївців. Так, 20 грудня, за ініціативою міського голови міста Миколаєва Володимира Чайки відбудеться Благодійний вечір, який має на меті зібрати кошти для придбання медичного обладнання міської дитячої лікарні №2. Для того щоб залучити якомога більше коштів, головними учасниками вечора будуть чиновники та депутати, саме вони гратимуть головних героїв чарівної зимової казки. «Ми вже вп’яте проводимо такий захід у Миколаєві. Головне — це те, що службовці органів місцевого самоврядування, депутати почали шукати нові шляхи залучення коштів для вирішення певних проблем, на які немає коштів в бюджеті. На Святого Миколая ми завжди збираємо кошти, що підуть на вирішення проблем маленьких миколаївців і я сьогодні не знаю жодного службовця міськвиконкому, жодного депутата, який би відмовився брати участь у наших благодійних заходах. Що ж до мене, то я також кожного року беру участь у цих вечорах. Минулого року я співав із чудовим дитячим ансамблем, цього року — гратиму в казці. Усі ми, дорослі, повинні роботи все можливе й неможливе для того, щоб покращити життя дітей, які цього потребують. І коли це робити, як не в День святого Миколая!», — говорить міський голова Миколаєва Володимир Чайка.
Також, починаючи з Дня святого Миколая, в Миколаєві розпочалися новорічні заходи для малечі, які проходять під патронатом голови Миколаївської облдержадміністрації Миколи Круглова, голови Миколаївської обласної ради Ігоря Дятлова та міського голови міста Миколаєва Володимира Чайки. Вже на Святого Миколая десятки вихованців миколаївських інтернатів отримали не тільки цукерки, а й комп’ютерні класи, які відкрив у 15 інтернатах Миколаївської області голова Миколаївської обласної ради Ігор Дятлов.
А ввечері в День святого Миколая засяяла вогнями новорічна ялинка, яку тепер урочисто відкривають саме 19 грудня.
Місто святого Миколая бажає всім читачам газети «День» веселих свят і не забувати опікуватися тими, хто потребує вашої допомоги, як це робив святий Миколай і як це сьогодні роблять миколаївці! З Днем святого Миколая!
Випуск газети №:
№232, (2011)Рубрика
Панорама «Дня»