КОМЕНТАР ДО ОПИТУВАННЯ "Дня" В ІНТЕРНЕТІ
За даними Українського центру економічних і політичних досліджень (УЦЕПД), в Україні нараховується понад 1 млн. сімей, де середній дохід на людину не досягає 50 грн. на місяць, у понад 100 тис. сімей він не перевищує 20 грн.
Щодо встановлення нового прожиткового мінімуму експерти «Дня» зійшлися на тому, що ця акція має декларативний характер і практично не вплине ні на розмір мінімальної заробітної плати (118 грн.) і пенсії (24 грн.), ні на розмір соціальних виплат незаможним і багатодітним сім’ям. Але безсумнівно те, що українців, які перебувають за офіційною межею бідності, тепер значно побільшає. На думку президента УЦЕПД Анатолія Гриценка , 270,1 грн. — непоганий орієнтир, але якби уряд спробував закласти цю цифру до бюджету, той повністю розвалився б. Як вважає кандидат соціологічних наук, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН Любов Бевзенко , рішення парламенту є популістським кроком, не підкріпленим економічно: уряд, звичайно, може надрукувати гроші, але життєвий рівень від цього не підвищиться. Кандидат соціологічних наук, директор центру «Соціальний моніторинг» Ольга Балакірєва , навпаки, вбачає в цьому політичний підтекст: з одного боку, помітно прагнення попрацювати на імідж, з другого — хоча б продемонструвати розуміння того, що матеріальне становище населення на вкрай низькому рівні.
За нинішньої дорожнечі викликає великі сумніви й сама сума прожиткового мінімуму. Звичайно, для пенсіонерів, які живуть зараз на 50—70 грн. на місяць, 270 грн. здалися б цілим багатством, але реально, вважає Л. Бевзенко, прожитковий мінімум має бути не менше ніж 400—500 грн. Безумовно, більш об’єктивні параметри виживання міг би дати так званий мінімальний споживацький кошик, однак останні два роки за вказівкою Кабміну Держкомстат його не розраховує. О. Балакірєва пов’язує це з тим, що такий мінімум офіційно важко вирахувати: розрахунок робиться за споживчими цінами, а в Україні населення в сільській місцевості та в малих містах виживає виключно за рахунок натурального господарства.