Перейти до основного вмісту

Компенсацію остарбайтерам виплачуватиме єдиний фонд

Але чи отримають слов’яни стільки ж, як західноєвропейці?
19 лютого, 00:00

У Німеччині буде створено фонд, через який підприємства виплачуватимуть компенсації людям, які під час Другої світової війни примусово працювали на німецьку промисловість. Для України народження фонду «Німецькі підприємства: пам’ять, відповідальність, майбутнє» може мати велике значення — кілька сот тисяч її мешканців, можливо, врешті-решт отримають справедливі відшкодування. Канцлер Шрьодер підтримав ідею створення фонду.

Жодного слова про те, хто одержуватиме відшкодування, на прес-конференції з нагоди створення фонду сказано не було. На прискіпливі запитання журналістів з цього приводу канцлер реагував з роздратуванням. Міністр відомства канцлера Хоммбах, який вів переговори з цього приводу в США, сказав: поки що немає визначення, що таке «підневільна праця». На думку німецького уряду військовополонені, які працювали в Німеччині, до підневільних не належать. Загальне число тих, на кого очікує відшкодування, оцінюється тут у 200-300 тисяч осіб.

Поки що інтенсивно проводилися лише переговори зі США. З Польщею відбувся перший контакт. Коли такі «контакти» буде проведено з іншими східноєвропейськими країнами, зокрема з Україною, невідомо. Мета цих міжурядових переговорів — змусити вигнаних на примусову працю до Німеччини відмовитися від судових позовів до німецьких підприємств. Сума фонду поки що оцінюється в 2,5 мільярда марок. Виплати фонд хоче розпочати з 1 вересня.

Віктор ТИМЧЕНКО, «День»

Лейпциг

Голова Української спілки в’язнів—жертв нацизму Маркіян Демидов так прокоментував кореспондентці «Дня» Наталі ВІКУЛІНІЙ ухвалу про створення фонду:

— Вже добре те, що це питання почало вирішуватись. Німецькі підприємці дійсно бояться платити двічі. Ми ж хочемо одного — щоб виплати східним європейцям, які примусово працювали в Німеччині, були на такому ж рівні, як і західним. Західним цвангарбайтерам (так правильніше називати примусових працівників) було виплачено 120 млрд. марок. Слов’яни ж — «нижча», за переконанням нацистів, раса — зазнали й тут дискримінації. За неуточненими даними, їм перепало близько 1,5 млрд. марок — це копійки в перерахунку на кількість цвангарбайтерів. Оцінити ж створення єдиного фонду ще важко — поки не названо суму виплат і точно не визначено, які категорії примусових працівників отримають компенсації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати