Компенсацію остарбайтерам виплачуватиме єдиний фонд
Але чи отримають слов’яни стільки ж, як західноєвропейці?У Німеччині буде створено фонд, через який підприємства виплачуватимуть компенсації людям, які під час Другої світової війни примусово працювали на німецьку промисловість. Для України народження фонду «Німецькі підприємства: пам’ять, відповідальність, майбутнє» може мати велике значення — кілька сот тисяч її мешканців, можливо, врешті-решт отримають справедливі відшкодування. Канцлер Шрьодер підтримав ідею створення фонду.
Жодного слова про те, хто одержуватиме відшкодування, на прес-конференції з нагоди створення фонду сказано не було. На прискіпливі запитання журналістів з цього приводу канцлер реагував з роздратуванням. Міністр відомства канцлера Хоммбах, який вів переговори з цього приводу в США, сказав: поки що немає визначення, що таке «підневільна праця». На думку німецького уряду військовополонені, які працювали в Німеччині, до підневільних не належать. Загальне число тих, на кого очікує відшкодування, оцінюється тут у 200-300 тисяч осіб.
Поки що інтенсивно проводилися лише переговори зі США. З Польщею відбувся перший контакт. Коли такі «контакти» буде проведено з іншими східноєвропейськими країнами, зокрема з Україною, невідомо. Мета цих міжурядових переговорів — змусити вигнаних на примусову працю до Німеччини відмовитися від судових позовів до німецьких підприємств. Сума фонду поки що оцінюється в 2,5 мільярда марок. Виплати фонд хоче розпочати з 1 вересня.
Віктор ТИМЧЕНКО, «День»
Лейпциг
Голова Української спілки в’язнів—жертв нацизму Маркіян Демидов так прокоментував кореспондентці «Дня» Наталі ВІКУЛІНІЙ ухвалу про створення фонду:
— Вже добре те, що це питання почало вирішуватись. Німецькі підприємці дійсно бояться платити двічі. Ми ж хочемо одного — щоб виплати східним європейцям, які примусово працювали в Німеччині, були на такому ж рівні, як і західним. Західним цвангарбайтерам (так правильніше називати примусових працівників) було виплачено 120 млрд. марок. Слов’яни ж — «нижча», за переконанням нацистів, раса — зазнали й тут дискримінації. За неуточненими даними, їм перепало близько 1,5 млрд. марок — це копійки в перерахунку на кількість цвангарбайтерів. Оцінити ж створення єдиного фонду ще важко — поки не названо суму виплат і точно не визначено, які категорії примусових працівників отримають компенсації.
Випуск газети №:
№31, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»