Кордони і «торговельні війни»
У Харкові зустрічаються чотири секретарі Рад безпеки
Вирішувати питання регіональної безпеки зібралися учора в Харкові секретарі національної безпеки України, Росії, Польщі та Білорусі. Відмінність цієї зустрічі від попередніх схожих полягає у двох речах. По- перше, зустріч такого «чотиристороннього» формату раніше ніколи не проводилася. По-друге, питання переговорів між секретарями носитимуть невійськовий характер. Також був невипадковим «підбір» на дводенну харківську зустріч представників чотирьох країн. Росія та Білорусь, як відомо, входять до Договору про колективну безпеку. Польща — до НАТО. Україна — до ГУУАМ, який на противагу ДКБ та НАТО декларує як пріоритет економічну, а не військову співпрацю.
Серед учасників зустрічі — секретар РНБОУ Євген Марчук, його російський колега — Володимир Рушайло, білоруський — держсекретар РБ Геннадій Невиглас та керівник Бюро національної безпеки Польщі Марек Сівец. У коментарі по телефону Євген МАРЧУК повідомив учора кореспонденту «Дня», що в основі обговорення зустрічі «четвірки» — «питання регіональної безпеки» та її «невоєнна складова». Йдеться, зокрема, про економічну стабільність у регіоні, про поліпшення торговельної співпраці між країнами. Євген Кирилович повідомив про наміри учасників зустрічі обговорити проблему «торговельних воєн» та кордонів. В останньому випадку секретарі планували акцентувати увагу не тільки на прикордоннiй економічнiй співпрацi (питання, яке особливо гостро постає перед Києвом та Варшавою після запровадження віз у наступному році), але й на питаннi надійності кордонів. Україна давно фігурує в західноєвропейських «чорних списках» як основний місток для нелегалів, які пересуваються з країн Азії до Євросоюзу. Переважна частина їх потрапляє через східний кордон. Як зазначив Є.Марчук, на зустрічі з Володимиром Рушайлом він планує обговорити питання остаточної делімітації кордону з Росією (особливо це стосується азовської ділянки, визначити кордон на якій для Києва та Москви досі не вдалося). Не зовсім врегульована «прикордонна» проблема і з білорусами, які ще не ратифікували Угоди про спільний кордон. «Безумовно, обговорюватимемо питаннi європейської інтеграції, а також те, як оптимізувати цей процес для кожної країни», — наголосив секретар РНБО України. Його російський колега Володимир Рушайло, як повідомив Інтерфакс- Україна, заявив, прибувши до Харкова, що «нові загрози ставлять перед нами нові спільні завдання». Рушайло після переговорів у Харкові зустрінеться в Києві з Президентом Кучмою.
Те, що зустріч «четвірки» секретарів відбувається саме в Харкові, Є.Марчук пояснив необхідністю «децентралізовувати політичні акції — їх і так багато в Києві». До того ж Євген Кирилович звернув увагу на перенасиченість Києва різного плану візитами закордонних гостей саме в ці дні. На запитання «Дня» про підвищений інтерес західних політиків до України останнім часом (приїзд Олбрайт , Солани, Геншера) Є.Марчук відповів: «Немає жодних підстав для того, щоб робити з цього трагедію. Тривоги даремні, тому що ці вибори, гадаю, будуть найпрозорішими в Україні». Щодо можливої критики з боку закордонних гостей, секретар РНБОУ зазначив: «Структура виборчого процесу в Україні така, що контроль за політичними силами здійснюється самими ж партіями, які конкурують між собою. Західні контролери поїдуть на другий день. А наші залишаться...»