Коротко / Панорама дня
Франція завела мову про застосування сили в Сирії
Французька влада заявили, що Рада Безпеки ООН має подумати про можливість застосування сили для встановлення миру в Сирії, якщо офіційний Дамаск не виконуватиме нещодавно схваленого плану врегулювання конфлікту. «Ми не можемо дозволити Дамаскові дурити нас», — сказав голова МЗС Франції Алан Жюппе. План припинення насильства в Сирії, запропонований спеціальним посланцем Об’єднаних Націй та Ліги арабських держав Кофі Аннаном, формально набув чинності 12 квітня. Проте представники міжнародної спільноти заявляють, що Дамаск не виконує положень мирного плану, зокрема не виводить важкої техніки з вулиць сирійських міст і продовжує обстріл прибічників опозиції. ООН схвалила направлення до Сирії делегації з 300 неозброєних спостерігачів, які мають контролювати виконання угоди про перемир’я. Нині в країні вже працює невеличка наглядова місія. Жюппе погодився з необхідністю якнайскоріше направити спостерігачів до Сирії, проте при цьому наголосив: якщо мирний план остаточно провалиться, «нам доведеться перейти до нового етапу, на якому для припинення цієї трагедії буде потрібна резолюція на основі глави №7 (що дозволяє застосуваннясили)». Утім, існують побоювання, що розгляд такої резолюції неминуче потрапить під вето Росії та Китаю, які неодноразово висловлювалися проти застосування в Сирії сили і реалізації в цій країні «лівійського сценарію». Тим часом у середу з кількох сирійських міст надійшли повідомлення про спалахи насильства. Зокрема повідомляється про обстріл міст, де працюють спостерігачі ООН.
Президент ФРН скасував візит до України
Президент Німеччини Йоахим Гаук скасував запланований на наступний місяць візит до України і не прийме запрошення на зустріч президентів країн Центральної Європи, яка відбудеться в Ялті. Як повідомила вчора газета S ddeutsche Zeitung, Гаук скасував поїздку за погодженням із федеральним канцлером Ангелою Меркель на знак протесту проти умов утримання лідера опозиції Юлії Тимошенко в ув’язненні. Зарубіжні поїздки президента ФРН плануються в тісній взаємодії з урядом у Берліні. Напередодні Меркель висловила стурбованість у зв’язку з інформацією про стан здоров’я колишньої очільниці українського уряду, повідомляє агенція DAPD. Якщо правдивими є повідомлення про застосування сили до хворої Тимошенко, то «дії українських органів виконання покарань неприйнятні і абсолютно неадекватні», заявив офіційний представник уряду ФРН Штеффен Зайберт. Поки що не зрозуміло, чи приїде канцлер в Україну в червні на чемпіонат Європи з футболу, зазначив Зайберт. За його словами, планів на ці поїздки ще не складено. Як зазначають німецькі ЗМІ, це пов’язано з тим, як в Україні поводяться з хворим ув’язненим лідером опозиції Юлією Тимошенко. Хоча президент Німеччини виконує значною мірою церемоніальну роль, але скасування цієї поїздки має велике символічне значення.
Прем’єр-міністра Пакистану визнали винним у неповазі до суду
Верховний Суд Пакистану визнав учора прем’єр-міністра країни Юсуфа Раза Гілані винним у неповазі до суду за те, що той відмовився відновити закриті кілька років тому сприви про корупцію щодо низки представників політичної еліти, зокрема президента країни, повідомляє телеканал DawnNews. Рішення суду має символічний характер — прем’єрові не загрожує ув’язнення, його лише затримали на кілька хвилин у залі суду. Проте це рішення дуже послаблює позиції чинного кабінету, зазначають пакистанські ЗМІ. Суд звинувачує Гілані у невиконанні рішення Верховного суду, який ухвалив відновити кримінальні справи про корупцію, припинені 2007 року, стосовно багатьох високопосадових чиновників, зокрема чинного президента Асіфа Алі Зардарі. Ще в грудні 2009 року Верховний суд країни виніс вердикт про неконституційність Декрету про амністію 2007 років, що його прийняв тодішній військовий лідер Пакистану генерал Первез Мушарраф. Декрет оголошував амністію політикам і колишнім чиновникам від опозиційних партій, стосовно яких були порушені кримінальні справи. Серед фігурантів справ про корупцію — нинішній президент, а також ряд інших членів чинного кабінету. Гілані не став відновлювати цих справи, посилаючись на те, що президент має юридичний імунітет протягом того часу, коли він обіймає свій пост.
Випуск газети №:
№75, (2012)Рубрика
Панорама «Дня»