Коротко / Панорама дня
Ніколя Саркозі вирішив заборонити паранджу
Президент Франції Ніколя Саркозі доручив розробити законопроект, що забороняє носіння паранджі і нікаба (мусульманської хустки, що закриває обличчя) в громадських місцях. Як повідомляє Associated Press, президент доручив міністрам підготувати законопроект найближчим часом — уже в травні документ має бути передано до парламенту. За задумом Саркозі, закон має забороняти носіння в громадських місцях будь-якого традиційного одягу, що цілком закриває обличчя і тіло. При цьому президент сподівається, що введення заборони не позначиться негативно на жодній групі французького населення. Ніколя Саркозі неодноразово висловлювався на користь заборони на носіння традиційного мусульманського одягу, який, на його думку, принижує жінок. Проте, як зазначає агентство, президент вперше зважився на активні дії. Хоча домінуючою релігією Франції є християнство, в країні проживає близько 5 млн. мусульман — більше, ніж у будь-якій іншій західноєвропейській державі. 2004 року у Франції була введена заборона на носіння в публічних місцях релігійної символіки, а паранджу і хіджаб (традиційна головна хустка) заборонили носити в школах. Тоді ж з’явилися перші пропозиції повністю заборонити носіння традиційного мусульманського одягу, проте питання про те, чи відповідає така заборона конституції Франції, досі залишається відкритим.
У Китаї за хабарі судять мільярдера
Бізнесмен, який ще нещодавно очолював список найбагатших людей Китаю, постав перед судом за звинуваченням у торгівлі секретною інформацією і хабарництві. Хуан Гуаньгуй — засновник найбільшої в Китаї мережі магазинів електроніки — був взятий під варту в січні минулого року. Свій мільярдний статок він заробив з нуля, кинувши школу і відкривши 30 років тому комерційну ятку. Згодом його бізнес розрісся до 1300 магазинів по всій території Китаю. Шляхом умілих вкладань у нерухомість Хуан Гуаньгуй збільшив статки, що оцінювалися на момент арешту від 2,7 до 6,3 млрд. доларів. 2008 року бізнесмен посів перше місце в списку найбагатших людей Китаю, складеному журналом Hurun Report. Кілька місяців потому він був арештований, і відтоді не виходив з ізолятора тимчасового утримання. Фірму Gome, засновану Хуаном, звинувачують у дачі хабарів представникам влади. За завершенням справи уважно стежить весь діловий Пекін: ще ніколи в Китаї на лаві підсудних не опинявся настільки відомий підприємець. Результати опитувань громадської думки, що публікуються китайськими державними ЗМІ, засвідчують, що багато мешканців країни з великою підозрою ставляться до бізнесменів, що набули статки в період проведення економічних реформ, і вважають їх корупціонерами.
27 червня киргизи зможуть змінити конституцію
Тимчасовий уряд Киргизстану призначив дату всенародного референдуму щодо зміни конституції. Як заявив заступник голови уряду Омурбек Текебаєв, проект конституції буде представлено до 25 квітня, а голосування відбудеться 27 червня. На 10 жовтня в країні призначені парламентські вибори. Не виключено, що президентські вибори відбудуться того ж дня. Як уточнює AFP, за підсумками референдуму в конституцію країни можуть бути внесені зміни, відповідно до яких вона стане парламентською республікою, а повноваження президента скоротяться. Нова конституція має позбавити главу держави імунітету, а його родину — державного утримання. 21 квітня стало відомо, що тимчасовий уряд попросив ООН виділити на проведення в країні виборів грант у розмірі 10 млн. доларів. Представники міжнародної організації відповіли, що не виділяють грантів, і запропонували Киргизстану гуманітарну допомогу. Нагадаємо, що Курманбек Бакієв, який займав пост президента Киргизстану, був скинутий в результаті перевороту 7 квітня. Тимчасовий уряд країни очолила Роза Отунбаєва. Нова влада країни звинувачує Бакієва та його родичів у корупції, нецільовому використанні коштів, а також у загибелі людей під час придушення масових заворушень.
Клінтон відзначила неоціненну роль Естонії в НАТО
Держсекретар США Гілларі Клінтон вважає, що основним завданням НАТО для союзників у цій організації є забезпечення колективної безпеки. За її словами, саме ця тема буде одною з найбільш обговорюваних протягом дводенного саміту міністрів закордонних справ країн-учасниць НАТО в Таллінні. «Я скажу прямо, політика США щодо Естонії та інших союзників у всьому світі непохитна, і ми ніколи від неї не відмовимося», — зазначила вона на спільній прес-конференції зі своїм естонським колегою Урмасом Паетом. Гілларі Клінтон також відзначила неоціненну роль Естонії як союзника США. «На сьогодні Естонія не лише вірний і цінний союзник США, але й модель для інших нових демократичних країн в усьому світі», — наголосила вона. Планується, що міністри обговорюватимуть нову стратегію, реформу Альянсу, ядерну політику, протиракетну оборону і політику «відкритих дверей». До речі, напередодні цієї міністерської зустрічі офіційний представник НАТО Джеймс Аппатурай висловив ставлення Альянсу до угоди щодо Чорноморського флоту між РФ і Україною. «Ми бачили повідомлення в пресі про підписання такого договору. Це, поза сумнівом, питання двосторонніх відносин між країнами, які обидві є партнерами НАТО», — зауважив Аппатурай.
Випуск газети №:
№72, (2010)Рубрика
Панорама «Дня»