Коротко / Панорама дня
Чиновники Чернівеччини напишуть диктант з української мови
У свій спосіб вирішили захистити українську мову депутати Чернівецької обласної ради. Для цього мову потрібно, насамперед, досконало знати, каже голова обласної ради Іван Шилепницький. З його ініціативи, знання державної мови перевірять серед обласних чиновників найвищого рангу: керівництва обласної та районних державних адміністрацій, рад різних рівнів і начальників управлінь. Для цього вони напишуть диктант. «До перевірки знання мови силоміць нікого не залучатимемо: справа буде суто добровільною», — коментує І. Шилепницький, який першим публічно — на сесії обласної ради — зголосився на диктант. Інших охочих має знайти депутат обласної ради науковець Чернівецького університету Ольга Киналь, якій доручили організувати перевірку знань чиновництва. За її словами, диктант відбудеться найближчим часом, повідомляє Ганна ГАРГАЛЯ, Чернівці.
У Дніпропетровській області — бебі-бум
У містах області дітям не вистачає місць у дитячих садках. Це свідчить про необхідність вирішення проблеми забезпечення дітей достатньою кількістю місць. Про це стало відомо з повідомлення головного управління Держкомстату в Дніпропетровській області, повідомляє «Левый берег». Зокрема, в Новомосковську на 100 місць у дитячих дошкільних установах — 163 дитини, у Васильківському районі — 141, в Синельниково — 135, Павлограді — 130, Дніпропетровську — 125 і в Покровському районі — 124 дитини. «Вихованням і навчанням підростаючого покоління впродовж 2009 року займалися 11,5 тис. педагогічних працівників, на кожного з яких, як і торік, доводилося в середньому по вісім дітей», — говориться в повідомленні. Для дітей зі слабким здоров’ям 2009 року в області працювало 15 закладів санаторного типу (на 1,6 тис. місць) і 21 — спеціального призначення (на 2,4 тис. місць). У дошкільних навчальних закладах Дніпропетровщини виховувалося 535 дітей-сиріт, 400 дітей-інвалідів і 364 дитини, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
Українська писанка — в Німеччині
Учора у Музеї під відкритим небом в містечку Ліндляр неподалік Кельна в Німеччині відкрилася виставка «Мистецтво української писанки». На ній представлено близько 700 писанок з різних регіонів України, наданих Коломийським національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського та Музеєм писанкового розпису, повідомляє «Радіо «Свобода». За словами директора музею Ярослави Ткачук, на виставці хочуть максимально представити всі регіони України та багатство орнаментального мистецтва через писанку. При цьому в експозиції є писанки XVIII—XIX століть. У Німеччині буде також представлено твори сучасного народного традиційного мистецтва майстрів з Івано-Франківщини, Буковини та Закарпаття — з районів, де живуть гуцули. Виставка організована на запрошення Українського дому Дюссельдорфа та музею.
Джемільов просить ЄС втрутитися в проблеми кримських татар
Лідер Меджлісу кримських татар Мустафа ДЖЕМІЛЬОВ просить Європейський Союз звернути увагу на проблеми репатріантів при співпраці з Україною. Як повідомляє УНІАН, про це М.Джемільов заявив, виступаючи на слуханнях у Європарламенті, організованих депутатом Леонідасом Донскісом (група ліберальних партій, Литва). «Ми закликаємо Європейський Союз планувати і реалізовувати разом з Державою Україна із залученням кримських татар спеціальні програми, які полегшать реабілітацію і розвиток одного з європейських народів — кримськотатарського», — сказав лідер Меджлісу. Він відзначив, що до порядку денного асоціації УКРАЇНА-ЄС могли б бути включені такі пріоритети, як будівництво десятків шкіл і дошкільних закладів освіти в районах проживання кримських татар, надання допомоги Кримському інженерно-педагогічному університету, який проводить навчання кримськотатарською мовою, відновлення унікальних культурних і історичних об’єктів кримськотатарської культурної спадщини, допомога в розвитку малого і середнього бізнесу, допомога в репатріації близько 100 тисяч татар, які з економічних і законодавчих причин так і не змогли покинути країни Середньої Азії.
Меркель пропонує виключати з єврозони
Канцлер Німеччини Ангела Меркель висловила бажання, щоб на користь боротьби з майбутніми кризами з єврозони можна було виключати окремі країни. У зверненні до парламенту Меркель заявила, що існуючі правила ЄС недостатньо суворі, щоб впоратися з кризою, яку викликала Греція. При цьому вона наголосила, що виключення з єврозони має залишатися «крайнім заходом». Німеччина, що вважається одним з «двигунів» єврозони, не схильна виручати економіку Греції, яка «загрузла» в боргах і бюджетний дефіцит якої в 4 рази перевищує верхній порігліміт, що допускається Євросоюзом. Проте Ангела Меркель поспішила завірити, що жодна з країн єврозони не буде кинута напризволяще. Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле запропонував заснувати Європейський валютний фонд на кшталт МВФ для подолання майбутніх криз, схожих з грецькою. Проте Ангела Меркель ставиться до цього суворіше. За її словами, «в майбутньому потрібна поправка в договорі ЄС, яка дозволяла б в екстрених випадках виключати з єврозони країни, які раз у раз не виконують поставлені умови». На думку Меркель, такі заходи необхідні для збереження довгострокової стабільності єврозони.
Антоніо Бандерас став послом доброї волі ООН
Іспанський актор Антоніо Бандерас став послом доброї волі Програми розвитку ООН. На думку організації, популярність актора допоможе йому звернути увагу світу на такі проблеми як бідність, епідемії, забруднення довкілля та дискримінація жінок. Окрім цього 49-річний голлівудський актор займатиметься збором пожертвувань до Фонду з досягнення цілей розвитку тисячоліття, заснованого 2006 року завдяки першому внеску у розмірі 528 млн. євро від уряду Іспанії, рідної країни Бандераса. Виступаючи в будівлі штаб-квартири ООН, Бандерас зазначив, що «боротися з бідністю необхідно, оскільки вона позбавляє людей можливості бути тими, ким вони хочуть бути». Практика призначення знаменитостей послами доброї волі у різних напрямках застосовується організацією ще з 1950-х років минулого століття. Так, послами доброї волі ООН є актриси Анджеліна Джолі та Місако Коно, актор Майкл Дуглас, наслідний принц Норвегії Хаакон Магнус й інші відомі люди.
Чай, кава, політика...
Прибічники президента США Барака Обами об’єдналися й мобілізувалися. Вони створили «Кавову партію» — неформальне об’єднання неурядових організацій і активістських груп, що підтримують не стільки адміністрацію Обами, скільки програму змін, яку обіцяв президент рік тому. Новий масовий рух вийшов на політичну арену під гаслом «Прокинься і борися!» Як повідомляє видання The Huffington Post, влітку на Середньому Заході має відбутися національний з’їзд нового руху. В 44 штатах із 50 пройдуть 300 зборів первинних організацій «Кавової партії» — природно, в кав’ярнях. А почалося все з мережі Facebook. Кінодокументалістка з передмістя Вашингтона, кореянка за походженням Анннабель Парк, створила сторінку в соціальній мережі. «Створимо кавову партію, коктейльну партію, партію «Ред Булла», що завгодно, лише не чайну», — написала спершу вона. Тепер масовість руху приголомшує засновницю. Зараз на підтримку цього руху вже зареєструвалися понад 111 тис. осіб.
Як відзначають коментатори The Huffington Post, багато хто в «Кавовій партії» в своїх вимогах іде далі за офіційні структури Демократичної партії, яка, на їхню думку, «постійно шукає компроміси», забуваючи про принципові обіцянки — закрити Гуантанамо, домогтися всезагальної охорони здоров’я й відміни заборони на службу геїв у армії.
«Кавова партія» має стати противагою республіканцям, які на початку 2009 року розгорнули кампанію масових протестів проти заходів щодо державного стимулюванню економіки. Вони вибрали «чаювання» як назву руху, нагадуючи, як у грудні 1773 року в Бостоні невдоволені підвищенням англійським королем податків на чай колоністи захопили кораблі, що прийшли в порт, і потопили вантаж чаю. 2009 року протестний рух став відверто антиобамівським, до нього приєдналися багато представників республіканського істеблішменту, в тому числі колишній кандидат у віце-президенти Сара Пейлін, повідомляє Аліна ЄРЄМЄЄВА, «День».
Випуск газети №:
№48, (2010)Рубрика
Панорама «Дня»