Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / Панорама дня

05 жовтня, 00:00

Експерт: Турки більше підтримують Гюля, ніж Ердогана на президентській посаді

«Не секрет, що турецький прем’єр-міністр Ердоган хоче змінити конституцію і запровадити президентську або напівпрезидентську форму правління в Туреччині та потім стати кандидатом у президенти». Про це сказав «Дню» запрошений учений фонду Карнегі-Європа в Брюсселі Сінан УЛЬГЕН, коментуючи переобрання Ердогана на третій термін лідером правлячої партії і президентські амбіції глави турецького уряду. Разом із тим, експерт зауважив: «Виходячи з реалій, він не має конституційної більшості в парламенті і навряд чи отримає таку більшість, яка підтримає такі поправки до конституції. Отже, ймовірніше за все, він буде обраний президентом 2014 року за нинішньої конституції. Хоча він залишається найпопулярнішим політиком у Туреччині, турки більше підтримують нинішнього президента Гюля, ніж Ердогана на президентській посаді. Проблема, яку ми спостерігаємо в останні роки, стосується зосередження політичної влади в одній партії та, зокрема, в руках однієї особи (Ердогана). У Туреччині конституційні механізми стримування і балансування та протистояння виконавчій владі є слабкими. Ці недоліки все більше дають простір для Ердогана діяти як усе більш авторитарний лідер. Але як тільки він стане президентом за нинішньої системи, то втратить багато влади в результаті дуже обмежених повноважень, якими наділений президент за нинішньої конституції», — повідомляє Микола СІРУК, «День».

Анкара вимагає від ООН «зупинити агресію Сирії»

Влада Туреччини вимагає від Ради Безпеки ООН вжити необхідних заходів, щоб «зупинити агресію Сирії». Як повідомляють турецькі засоби масової інформації, в найближчі години уряд Туреччини може звернутися до парламенту, щоб отримати дозвіл на проведення військової операції за межами країни на сирійській території. «Туреччина ніколи не залишить без відповіді подібні провокації сирійського режиму, спрямовані на підривання нашої національної безпеки», — підкреслила влада країни. Напередодні в результаті обстрілу з сирійської території села Акчакале на півдні Туреччини загинули п’ятеро турецьких громадян. Серед загиблих була жінка та троє її дітей. У відповідь Туреччина вперше за всі 18 місяців сирійського конфлікту відкрила вогонь по території Сирії. «По точках, визначених за допомогою радара, було відкрито артилерійський вогонь», — говориться в заяві турецького уряду. Тим часом, у Брюсселі на вимогу Туреччини було скликане екстрене засідання Ради НАТО. Учасники зустрічі засудили обстріл Сирією турецької території, назвавши його «кричущим порушенням міжнародного права». В оприлюдненій НАТО заяві говориться, що Північноатлантичний альянс, членом якого Туреччина є з 1952 року, «продовжує підтримувати Туреччину й вимагає негайного припинення подібних агресивних дій». Раніше із заявами, що засуджують інцидент на турецько-сирійському кордоні, виступили генеральні секретарі НАТО і ООН. Генсек ООН Пан Гі Мун звернувся до сирійської влади із закликом дотримуватися територіального суверенітету сусідів. Держсекретар США Гіларі Клінтон висловила співчуття у зв’язку із загибеллю людей і також засудила сирійський обстріл. У свою чергу, сирійська влада висловила співчуття сім’ям загиблих і запевнила, що проведе власне розслідування, щоб встановити, хто саме обстріляв турецьке село. З початку конфлікту в Сирії в березні минулого року територія Туреччини обстрілювалася неодноразово, проте останній інцидент — найсерйозніший за всі 18 місяців кривавого протистояння між повстанцями й силами сирійського лідера Башара Асада.

Девальвація в Ірані призвела до зіткнень із поліцією

У Тегерані сталися зіткнення між поліцією й демонстрантами, які протестували проти різкого падіння національної валюти Ірану — ріала. Для розгону демонстрантів, що підпалювали автомобільні покришки й сміття, поліція застосувала сльозогінний газ. Надходять повідомлення про чисельні арешти. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, біля центрального банку Ірану зібрався натовп, що вимагав відставки керівника банком і скандував антиурядові гасла. Підрозділи поліції розганяли присутніх, чимало яких були працівниками обмінних пунктів. Останніми днями курс ріала нестримно впав до рекордно низького рівня по відношенню до долара. За словами очевидців, багато яток у гранд-базарі припинили торгівлю на знак симпатії до демонстрантів. Торговці невдоволені відсутністю реакції на кризу з боку уряду, що, на їхню думку, збільшило нестійкість цін, унаслідок чого торгувати стало майже неможливо. Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад заявив, що в падінні ріала винні санкції, накладені країнами Заходу. Він вважає, що масштаб санкцій зріс до рівня торговельної війни. Проте багато іранців винять його самого в невправному управлінні фінансами країни. Американські офіційні особи стверджують, що падіння курсу відображає успіх економічних санкцій, накладених США на Іран із метою змусити Тегеран згорнути свою ядерну програму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати