Коротко / Панорама дня
«Рейган сьогодні актуальний у Грузії як ніколи»
Президент Грузії Михайло Саакашвілі відкрив днями пам’ятник 40-му президентові США Рональду Рейгану в парку Ріке. Як заявив Саакашвілі, у багатьох, особливо у політиків, виникає питання «чому Рейган і чому в Тбілісі?». «Рейган 20 років тому розвалив Радянський Союз і як ніхто інший заслуговує місце в центрі Тбілісі, в серці Грузії. Рейган сьогодні актуальний у Грузії як ніколи. Лідер країни, що поневолила нас, вважає найбільшою геополітичною трагедією розвал Радянського Союзу. Кілька днів тому було оголошено про створення Євразійського союзу, що без будь-яких еківоків назвали новим варіантом СРСР. Вони відновили гімн Радянського Союзу. А ми встановили пам’ятник Рейгану як різницю між нашими і їхніми цінностями й не робимо це на зло комусь», — сказав грузинський президент. За його словами, багато поколінь грузинів боролися з окупацією. Саакашвілі пригадав лист, надісланий хевсурами президентові США на початку минулого століття, на який, за його словами, ніхто не відреагував. «Першим президентом, який відгукнувся на заклик Грузії, був Рейган», — сказав він. У церемонії відкриття пам’ятника взяли участь американські конгресмени, котрі перебувають у Грузії з візитом. Тим часом у Грузії також офіційно відкрився Центр свободи імені Рейгана. Його було створено на основі партнерської угоди між грузинською ініціативною групою та президентським фондом Рональда Рейгана. Це буде перший центр за межами США, якому офіційно присвоєно ім’я Рейгана і який функціонуватиме як офіційний партнер президентського фонду Рейгана.
«Атомний потяг» ухилився від переслідування
Захисникам природи не вдалося зупинити «атомний потяг», який перевозить 11 контейнерів із радіоактивними відходами з Франції до Німеччини. Відпрацьоване паливо з німецьких АЕС було перероблене на заводі французької компанії AREVA та відправлене назад до Німеччини. Потяг вийшов із Валоні й попрямував до Горлебена, де розташоване одне з найбільших у Європі сховищ ядерних відходів. На шляху потяга розігралася «битва в Нормандії»: активісти «Грінпісу» завалювали колію камінням, в одному місці навіть підняли рейки. На думку природозахисників, переміщення радіоактивних відходів суходолом, повітрям чи морем є дуже небезпечним. Проте поліція та жандармерія не дозволили перехопити потяг. Для розгону маніфестантів застосували сльозогінний газ і палиці, п’ятеро захисників природи заарештовано. Маршрут і конкретне місце розташування потягу тримають у таємниці.
Президент Ємену полишає владу
Президент Ємену Алі Абдулла Салех підписав договір передачі влади в країні, запропонований Радою співпраці арабських держав Перської затоки. Підписання документа відбулося в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді. На підставі цього договору напередодні дострокових президентських виборів Салех поступається повноваженнями глави держави своєму заступникові Мансуру Хаді, а взамін отримує гарантії того, що ні він, ні його родина не підпадуть під кримінальне переслідування. Проте не всі в Ємені згодні з такою угодою. Днями в столиці країни Сані пройшли акції протесту, учасники яких заявили, що не визнають жодних гарантій щодо імунітету Салеха від кримінального переслідування. Як передає з Ємену Бі-Бі-Сі Абдула Гораб, протестувальники говорили, що, пропонуючи такі умови, Рада співпраці арабських держав Перської затоки не взяла до уваги «кров безневинно потерпілих». З початку антиурядових виступів у Ємені в зіткненнях із урядовими військами загинули сотні осіб, тисячі було поранено.
Португалія страйкує проти заходів жорсткої ощадливості
Учора португальські профспілки провели 24-годинний загальний страйк, виступивши проти політики жорсткої ощадливості, яку проводить уряд країни в обмін на надання міжнародної фінансової допомоги. Обтяжена боргами та проблемами банківської системи, Португалія на початку квітня звернулася по фінансову підтримку до Євросоюзу та Міжнародного валютного фонду (МВФ). У результаті було схвалено пакет порятунку країни загальним обсягом 78 млрд євро. Незадоволення профспілок викликає підвищення ряду податків, скасування святкових премій для бюджетних працівників, а також можливе збільшення робочого дня без наднормової оплати. В четвер у Лісабоні не працювало метро, на маршрути не вийшли муніципальні автобуси та приміські потяги. Крім того, страйкували працівники авіатранспорту, що призвело до скасування понад 470 міжнародних рейсів. У країні також скасовано шкільні заняття, не працювала більшість урядових установ і не доставлялася пошта. Мінфін Португалії цього тижня переглянув у бік зниження прогноз зі скорочення економіки країни наступного року — спад ВВП становить 3% замість зниження, що планувалося раніше, на 2,8%.
Випуск газети №:
№215, (2011)Рубрика
Панорама «Дня»